Доповідь ООН про затримання мирних жителів під час повномасштабного нападу РФ на Україну присвячена переважно звірствам російських військових на території України. У доповіді задокументовано понад 900 випадків безпідставного затримання цивільних осіб, зокрема дітей та людей похилого віку. «Переважна більшість» цих випадків була скоєна Російською Федерацією. Ба більше, страти, скоєні російськими військами, прирівнюються до воєнного злочину. З українського боку таких страт зафіксовано не було.
У соціальних мережах і на російських сайтах поширюють інформацію про те, що ООН нібито «звинуватила українських силовиків у тортурах цивільних в таємних ізоляторах». «ООН заявила про значне зростання порушень закону з боку українських силовиків. Про це йдеться у звіті Управління верховного комісара з прав людини. (…) ООН повідомила, що десятки затриманих громадян зазнавали тортур у неофіційних ізоляторах. Фахівці опитали затриманих, пов’язаних із конфліктом в Україні», — пише російський сайт НСП.
У цитованій доповіді ООН, яка охоплює період з 24 лютого 2022 року до 23 травня 2023 року, йдеться про затримання мирних жителів у контексті збройного нападу РФ на Україну. Насправді основні висновки цієї доповіді присвячені саме звірствам російських військ, які незаконно вторглися в Україну, а не «значному зростанню порушень закону з боку українських силовиків». У документі наголошують, що Україна також порушувала міжнародне право, затримавши кількох цивільних осіб, але «переважну більшість» задокументованих злочинів скоїли саме російські військові. Повідомлення про провину України на російських сайтах та в російському сегменті соцмереж є маніпулятивними і повністю виривають інформацію з контексту.
Так, у доповіді ООН йдеться про те, що російські війська стратили 77 мирних жителів, яких вони безпідставно утримували під час вторгнення в Україну. Ще один затриманий чоловік помер від тортур, нелюдських умов та відмови у медичній допомозі. Місія ООН, однак, не зафіксувала жодного випадку страти цивільних, затриманих українськими військами.
Ба більше, ООН зафіксувала 864 випадки безпідставного затримання з боку Росії від початку повномасштабного вторгнення в Україну. Також є докази того, що російські сили та правоохоронні органи застосовували «поширені тортури і жорстоке поводження з цивільними затриманими». «Тортури застосовувалися для того, щоб змусити жертв зізнатися у допомозі українським збройним силам, примусити їх до співпраці з окупаційною владою або залякати тих, хто дотримується проукраїнських поглядів», — заявила на пресбрифінгу в Женеві голова Моніторингової місії ООН з прав людини Матильда Богнер.
За інформацією сайту Los Angeles Times, Богнер також наголосила, що Україна надала слідчим ООН «безперешкодний конфіденційний доступ» до затриманих в офіційних центрах тримання під вартою, за винятком групи з 87 російських моряків. РФ не надала організації такого доступу, незважаючи на численні прохання.
Загалом у доповіді задокументовано понад 900 випадків безпідставного затримання цивільних осіб, зокрема й дітей та людей похилого віку, причому «переважна більшість» з них була скоєна Росією. У 91% випадків затримані розповіли, що зазнавали «тортур і жорстокого поводження, включно із сексуальним насильством» з боку російських дізнавачів, йдеться у доповіді. Щодо української сторони, то було зафіксовано 75 випадків довільного затримання українськими силами безпеки, переважно осіб, підозрюваних у злочинах, пов’язаних із конфліктом. Декілька десятків затриманих також повідомили про тортури або жорстоке поводження, зазвичай під час допиту або відразу після арешту.
Крім того, експерти ООН не знайшли доказів того, що російська влада розслідувала заяви про зловживання з боку своїх власних збройних сил, і в доповіді висловлюється стурбованість щодо законопроєкту, який за певних обставин звільнить винних від кримінальної відповідальності за злочини, скоєні на окупованих частинах України.
Попри сотні доведених випадків порушення міжнародного права, РФ заперечує всі звинувачення у скоєнні звірств та нападів на мирних жителів в Україні. Водночас російські ЗМІ звинувачують Україну в «катуванні цивільних», але жодним словом не згадують про те, що доповідь ООН більшою мірою присвячена злочинам саме російських військових. Навіть більше, у документі ООН взагалі не згадують про «значне зростання» порушень закону українськими військовими.
StopFake продовжує спростовувати схожі фейки про війну Росії в Україні у матеріалах «П’ять фейків росіян у Міжнародному суді ООН», «Фейк: Зеленський «відмовився» від виборів і «узурпував» владу в Україні», «Маніпуляція: на тлі “величезних втрат” почалася загальна мобілізація у регіонах України».