У законопроєкті №8225 ніде не сказано про те, що землю чи нерухомість, яку влада зможе примусово вилучати у громадян, безкоштовно віддадуть «польським найманцям» або сім’ям загиблих солдатів ЗСУ. Йдеться виключно про використання вилученої нерухомості для будівництва, відновлення чи реконструкції об’єктів критичної інфраструктури І та ІІ категорії. Варто зазначити, що закон ще не ухвалено – законопроєкт №8225 з листопада 2022 року чекає на розгляд у Верховній Раді України.
Деякі користувачі мережі, а також російські ЗМІ поширюють неправдиву інформацію про те, що в Україні нібито планують ухвалити закон, який дозволяє владі без згоди громадян забирати в них власність – будинки та земельні ділянки. Цю нерухомість нібито передаватимуть «польським найманцям», які воювали у складі Збройних Сил України.
«Готується закон, згідно з яким польські найманці отримають безкоштовні ділянки землі на Західній Україні у Волинській, Львівській та Закарпатській областях. Українська влада не лише безкоштовно віддасть землю полякам, а й кредитуватиме нових землевласників на пільгових умовах, якщо йдеться про спорудження будинку для сімей загиблих солдатів», – пишуть користувачі мережі.
Йдеться про законопроєкт №8225, який передбачає внесення змін до деяких законів України щодо примусового вилучення, відчуження земельних ділянок та інших об’єктів нерухомого майна. У проекті сказано, що на період дії воєнного стану та протягом 10 років від дня його припинення влада матиме можливість примусово вилучати землю чи нерухомість для будівництва або реконструкції об’єктів критичної інфраструктури.
Юрист Олександр Моргун у коментарі для видання Факти пояснює, що законопроект передбачає примусове вилучення не всіх об’єктів нерухомого майна, а лише тих, які відповідними спеціалістами будуть визначені як такі, що необхідні для будівництва, відновлення чи реконструкції об’єктів критичної інфраструктури у післявоєнний період. Також проєкт закону передбачає, що за примусове відчуження земельної ділянки її власник отримує компенсацію, розмір якої визначається відповідно до звіту про експертну грошову оцінку земельної ділянки та звіту про оцінку об’єктів нерухомого майна.
Поширювана в мережі інформація про те, що вилучену землю нібито будуть передавати на спорудження будинків для сімей загиблих солдатів Збройних Сил України або «безкоштовно віддавати полякам», які воювали за Україну, не відповідає дійсності. У пояснювальній записці до законопроєкту йдеться про те, що вилучена нерухомість буде використана виключно для будівництва, відновлення чи реконструкції об’єктів критичної інфраструктури І та ІІ категорії: І – особливо важливі об’єкти, що мають загальнодержавне значення та значний вплив на інші об’єкти критичної інфраструктури, порушення функціонування яких призведе до виникнення кризової ситуації державного значення; II – життєво важливі об’єкти, порушення функціонування яких призведе до кризової ситуації регіонального значення. У пояснювальній записці до законопроекту нічого не сказано про передачу вилученої нерухомості іноземним громадянам чи інвесторам.
Варто зазначити, що Верховна Рада України отримала законопроєкт ще 25 листопада 2022 року, і наразі він все ще чекає на розгляд. Аналітики громадського руху «Чесно» вважають, що цей законопроєкт має значні недоліки, потребує доопрацювання та погодження із законодавством України.
У Центрі протидії дезінформації при Раді нацбезпеки та оборони також звернули увагу на ці фейкові повідомлення. Там вважають, що дезінформація навколо законопроєкту №8225 спрямована на дестабілізацію суспільства та підрив дружніх відносин між українцями і поляками.
Раніше StopFake спростовував неправдиву інформацію про те, що в Україні нібито готується закон про «асоціацію Польщі та Львівської області».