Стилізований герб України на світшоті президента Зеленського – лише одна з багатьох інших варіацій зображення українського тризубця, який використовується у державній геральдиці сотні років.
Російські ЗМІ продовжують поширювати наративи щодо необхідності міфічної «денацифікації» України. Цього разу прокремлівські медіа, виправдовуючи російське вторгнення в Україну, загарбницькі мотиви якого замасковано під «боротьбу з неонацизмом», заявили, що український президент Володимир Зеленський нібито носить одяг «з нацистською символікою». РосЗМІ написали, що Зеленський з’явився 13 травня на офіційній зустрічі з папою Римським Франциском у Ватикані у «светрі з нацистською емблемою УПА/ОУН».
Російські ЗМІ, у контексті виправдання агресії та війни проти України, постійно розповсюджують неодноразово спростовані тези про «нацистську Україну». Цього разу першоджерелом поширення дезінформації про «Зеленського у нацистському светрі у Ватикані» стала співробітниця пропагандистського ресурсу RT Фіорелла Ізабель, а також мережа проросійських ботів у Твіттері.
Під час офіційного візиту до Італії 13 травня президент України Володимир Зеленський також провів 40-хвилинну зустріч із папою Римським Франциском у Ватикані. Український президент справді був одягнений у чорний світшот із українським стилізованим гербом білого кольору на чорному шевроні – однак це зображення не було символікою ОУН/УПА. Український герб на світшоті президента – лише одна із сотень інших варіацій зображення українського тризубця, який використовувався як у XX-XXI століттях, так і за часів України-Русі, де тризуб був знаком Київського князя Володимира Великого.
Емблему ОУН авторства українського графіка Роберта Лісовського було затверджено 1932 року. На гербі зображувався золотий (жовтий) тризуб, середній елемент якого виконано у формі меча, а сам тризуб розміщувався на щиті блакитного (синього) кольору. Ця стилізація відрізняється від тієї, що зображена на шевроні Володимира Зеленського.
Ані стилізація емблеми ОУН 1932 року, ані будь-яка інша форма зображення українського тризубу не є «нацистськими» і не заборонені в жодній країні світу. Твердження російських ЗМІ про протилежне – це продовження ще радянського пропагандистського наративу, спрямованого на знищення української державності.
Крім того, під час Нюрнберзького процесу 1945-1946 років жодне з відгалужень українських визвольних рухів – зокрема ОУН та УПА – не було визнано винними. Відповідно, усі спроби радянської – а нині російської – пропагандистської машини затаврувати українських повстанців «пособниками фашистів та нацистів» було спростовано ще тоді, під час міжнародного трибуналу.
Нацистську та фашистську символіку заборонено на всій території України відповідно до закону «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки». Зокрема, використання таких символів тягне за собою кримінальну відповідальність і карається позбавленням волі на строк до п’яти років.