У відповідь на запит від StopFake Посольство України в Естонії запевнило, що українців не призивають до естонської армії. На офіційному сайті для біженців в Естонії також немає інформації про таке зобов’язання для українських громадян.
Кремлівські ЗМІ та користувачі соціальних мереж почали поширювати неправдиву інформацію про те, що громадян України, які виїхали до Естонії, змушують йти служити в естонську армію. За відмову від призову, пише агітпроп, українцям нібито загрожує депортація. У таких новинах автори заявляють, що про це нібито повідомило українське посольство в Естонії.
«Українців змушують іти на службу в естонську армію. Співробітники посольства в Таллінні зателефонували особисто кожному громадянину України, який перебуває в країні. Українців змушують пройти двотижневі збори «на випадок бойових дій». Відмовитись не можна, бо за ухилення від служби українців обіцяють депортувати назад на Україну», – пише «Первый русский».
Насправді в Естонії немає зобов’язання для українців служити в естонській армії, а українське посольство в цій країні не «обдзвонювало» громадян України. StopFake звернулися із запитом до Посольства України в Естонії, в якому попросив прокоментувати, чи справді українці мають пройти збори в естонській армії. Там відповіли, що поширювана інформація є брехнею.
«На Ваш лист щодо викладеної у згаданих статтях та поширеної в соціальних мережах інформації про так званий «призов українців в Естонії на двотижневі військові збори, особисті дзвінки дипломатів Посольства України в Естонській Республіці українцям з цього приводу із застереженнями про можливе повернення на батьківщину» не відповідає дійсності й є ще одним прикладом fake news країни-агресорки» — відповіли в українському посольстві.
Ми також перевірили державний сайт Естонії Kriis.ee, на якому зібрано всю інформацію для біженців. Серед опублікованої інформації нам не вдалося знайти зобов’язання для українців пройти військові збори в естонській армії. У поширюваних новинах агітпроп також писав, що «майже така ж ситуація» з постановкою на військовий облік склалася і в Польщі. StopFake вже неодноразово спростовував схожу інформацію у матеріалах «Фейк: Польща розпочала «приховану мобілізацію» і «Фейк: Українцям у Польщі та Великій Британії почали видавати повістки».