Жодне із джерел, якими послуговуються кремлівські ЗМІ, не підтверджує заяву, що приїзд українців вплинув на «сплеск зростання злочинності в Польщі». В окремій статті, що описує, які злочини вчинили 2022 року іноземці у Польщі, йдеться, що українці найчастіше водили автомобіль у нетверезому стані, на другому місці за кількістю випадків — зберігання наркотиків. Зростання магазинних крадіжок експерти пов’язують із високою інфляцією та зниженням платоспроможності самих поляків.
Низка кремлівських новинних ресурсів пишуть про те, що нібито через появу українських біженців у Польщі значно збільшилася кількість крадіжок, а також зросла кількість насильницьких злочинів.
«Не дивно, що серед них (біженців – прим.ред.) енну частку становить і злочинний контингент, для якого вільний в’їзд до Євросоюзу став гарною можливістю реалізувати свої злочинні наміри», – пише один із пропагандистських сайтів.
Посилається агітпроп на дослідження місцевого аналітичного центру UCE Research, а також нібито на дані польської поліції.
Такі заяви є частиною наративу російської пропаганди про українських біженців, які були змушені шукати безпечного прихистку в інших країнах після повномасштабного вторгнення Російської Федерації в Україну. Одне із завдань Кремля — створити негативний образ українських біженців, поширювати заяви та «докази» того, що інші країни нібито більше не готові допомагати українцям, а через появу українців у цих країнах начебто страждають місцеві жителі. StopFake спростовував подібні фейки у матеріалах «Фейк: Українські біженці спалили 400-річний готель в Англії», «Фейк: В Італії поліція почала виселяти українських біженців з готелів», «Фейк: Українські біженці пограбували квартиру літньої жінки в Польщі – відео» тощо.
Щодо заяв про зростання злочинності у Польщі через «наплив українців», то таке твердження не підтверджується фактичними даними з офіційних джерел.
Насамперед, агітпроп посилається на дослідження аналітичної платформи UCE RESEARCH, яка проводить опитування у різних країнах, зокрема й у Польщі. Але серед звітів, опублікованих на платформі, немає жодної інформації про те, що зростання злочинності в країні відбулося через появу біженців з України. На сайті центру є дослідження, присвячене ставленню поляків до того, як варто карати людей, що вчиняють магазинні крадіжки. У статті зокрема йдеться, що «проблема магазинних крадіжок за останній рік загострилася, про що свідчить офіційна статистика Головного управління національної поліції. Управління поліції повідомляє, що за перші десять місяців 2022 таких подій зафіксовано більше, ніж роком раніше. Кількість злочинів збільшилася майже на 30% порівняно з аналогічним періодом минулого року. Водночас, у порівнянні із тим самим періодом 2020 року, останнім часом стався стрибок майже на 60%. Щодо правопорушень спостерігалося зростання на 18% порівняно з 2021 роком. Однак ці тривожні цифри не дивують експертів через зубожіння поляків та шалену інфляцію». Жодних інших причин зростання магазинних крадіжок у Польщі автори дослідження не називають.
Іншим джерелом, яке нібито підтверджує тезу про зростання злочинності у Польщі через українців, є поліція. Але й польська поліція не надає таких даних. Українські біженці згадуються в річних звітах лише в контексті того, що до завдань поліцейських входила і охорона місць перебування біженців, польські поліцейські «вели і допомагали організовувати збори для українців, організовували численні зустрічі з українцями, а деякі з них надали їм свої будинки та допомогли знайти себе у чужій країні та в новій ситуації». Але в жодному зі звітів поліції не йдеться про вину українських біженців у зростанні кількості злочинів у 2022 році.
Один із матеріалів, який справді розкриває тему злочинів, скоєних українськими біженцями у Польщі, — стаття у виданні Rzeczpospolita, в якій аналізується, які злочини вчинили мігранти у Польщі 2022 року. Головне управління національної поліції спеціально для видання підготувало статистику щодо злочинів, які вчиняють іноземці у Польщі. Так, всього 2022 року було скоєно 15 тисяч злочинів представниками різних національностей, найчастіше до статистики потрапляли українці, як найчисленніша група, а також білоруси та грузини. Найпоширенішим видом злочину серед іноземців, особливо українців, зазначає Rzeczpospolita, є водіння автомобіля у стані алкогольного сп’яніння. На другому місці за популярністю — зберігання наркотиків (2,1 тисяч випадків, з них — до половини причетні українці). Водночас криміналісти, цитати яких наводяться в матеріалі, зазначають, що для розуміння справжніх масштабів варто вивчати рівень злочинності за кожною національністю, тобто кількість злочинів на все населення цієї країни, щоб робити будь-які висновки. У самій статті також немає висновків про те, що українці вплинули на зростання кількості злочинів у Польщі.
Якщо ж говорити про дані щодо злочинності в Польщі загалом, то 2022 року справді відбулося зростання випадків крадіжок — на 13%. Але експерти зазначають, що після падіння кількості таких злочинів під час пандемії — 2020 року — знову спостерігається зростання крадіжок, яке «збігається зі стрімким зростанням інфляції, що почалося на початку 2021 року і в жовтні досягло 25-річного максимуму в 17,9 %».
Водночас, наприклад, у країні спостерігається значне зниження кількості вбивств — на 19% порівняно з 2021 роком.
Раніше StopFake спростовував маніпуляцію про те, що в Польщі нібито виявили зростання захворюваності на ВІЛ «після напливу біженців з України».