Джерело: The Insider
«Первый канал» у ранковому випуску новин повідомляє:
«Вашингтон намагається всіма силами виправдати рішення Британії відправити Києву боєприпаси зі збідненим ураном. Страшна зброя, застосування якої у нашому МЗС назвали геноцидом. Але представник Ради Нацбезпеки Білого дому Джон Кірбі намагається переконати свою аудиторію: звичайні снаряди – нульова токсичність.
„Важливо пам’ятати, що це таке — було проведено медичні дослідження таких снарядів. Вони не є радіоактивною загрозою і не належать до сфери ядерної зброї. Цей тип боєприпасів – досить звичайна річ, він використовується, зокрема, через свою бронебійну здатність”, – пояснює Джон Кірбі.
Кірбі заявляє: боєприпаси зі збідненим ураном застосовуються десятиліттями. І справді застосовуються. І наслідки дуже добре відомі. Сербія, яку війська НАТО бомбили 1999-го. Досі щороку від отруєння ураном помирають до 15 тисяч людей. Вдвічі вищі за європейські показники дитячої онкології».
Медична статистика дійсно показує відносно високий рівень захворюваності на рак серед дітей у Сербії. Але ось про що йдеться у оприлюдненій в 2022 році доповіді Європейського регіонального бюро ВООЗ «Соціальні нерівності щодо онкологічних захворювань у дітей в європейському регіоні ВООЗ»:
«Найвищий стандартизований за віком показник захворюваності на злоякісні пухлини був виявлений у Хорватії та Сербії. Статистично значуще підвищення стандартизованих за віком показників захворюваності спостерігалося у Болгарії, а значне зниження – у Білорусі, на Кіпрі, у Сербії та Хорватії. <…> Важко встановити, якою мірою будь-які з цих змін можуть бути пов’язані зі зміною ступеня ризику, а якою — із поліпшенням виявлення випадків».
Тобто рівень поширення злоякісних пухлин серед дітей у Сербії приблизно такий самий, як у сусідній Хорватії, де боєприпаси зі збідненим ураном ніхто не застосовував.
В опублікованій у 2015 році НДІ онкології МОЗ РФ праці Вахтанга Мерабішвілі «Онкологічна статистика» наводяться дані про рівні онкологічної захворюваності в різних регіонах світу, і у Сербії випадків злоякісних пухлин (у всіх вікових групах) майже вдвічі менше, ніж у низці регіонів США, Швейцарії та Італії.
Портал «Новини Сербії» в 2015 році опублікував матеріал під заголовком «Експерти не бачать зв’язку між бомбардуваннями НАТО та зростанням ракових захворювань у Сербії», де сказано:
«На конференції «Тенденції в онкології», що пройшла в Белграді, координатор міністерства охорони здоров’я з онкології та директор Інституту онкології і радіології професор Радан Джодич повідомив, що Сербія знаходиться на 18-му місці в Європі за захворюваністю на рак, але, на жаль, поки що посідає друге місце у Європі за рівнем смертності, одразу після Угорщини.
Але, за його словами, це не є доказом і не може бути пов’язано з наслідками бомбардувань Косова боєприпасами зі збідненим ураном, застосованими в 1999 році під час операції НАТО на півдні Сербії. <…>
Є райони в Косові, які бомбили боєприпасами, що містять збіднений уран, більше за інші. Але жодне серйозне розслідування не навело жодних доказів, що на цих територіях вища захворюваність на рак. <…>
„Якби було правдою, що Сербія страждає від раку, тому що в боєприпасах застосовувався збіднений уран, ми могли б отримати мільярди доларів як відшкодування збитків, але без доказів ми не можемо нічого вдіяти. Не можна говорити про це у такий спосіб, без доказів, а для початку треба порівняти кількість людей, які страждають або вмирають від раку в районах, де відбувалися бомбардування боєприпасами зі збідненим ураном, з районами, де цього не було”, — каже професор Радан Джодич».
Заяви російських пропагандистів про небезпеку радіоактивного забруднення внаслідок застосування боєприпасів зі збідненим ураном вже привертали увагу нашої рубрики «Антифейк». Ці твердження не мають жодного стосунку до реальності, оскільки збіднений уран практично повністю складається з ізотопу U-238 із вкрай низькою радіоактивністю (період напіврозпаду близько 4,5 млрд років). У Росії також виробляють боєприпаси із сердечником зі збідненого урану — бронебійні снаряди «Свинець» та «Свинець-2».
Джерело: The Insider