W polskiej sieci aż 88 procent kont w mediach społecznościowych rozpowszechniających fake newsy podejmuje tematy związane z agresją Rosji na Ukrainę – wynika z danych przedstawionych na konferencji w Brukseli w Parlamencie Europejskim, zorganizowanej między innymi przez Kancelarię Premiera i NASK.


Pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa Janusz Cieszyński powiedział, że celem działań kont powiązanych z Rosjanami jest skłócenie polskiego społeczeństwa i osłabienie wsparcia dla Ukrainy.


W konferencji poświęconej zwalczaniu dezinformacji w czasie wojny wzięli udział politycy i eksperci z Europy Środkowo-Wschodniej, a także przedstawiciele ukraińskiego rządu.


Sekretarz stanu w KPRM Janusz Cieszyński powiedział, że Polska i Ukraina podzieliły się swoimi doświadczeniami w zwalczaniu fake newsów. Mają również wzmocnić współpracę w tym zakresie.


Według danych NASK, ponad 70 procent Europejczyków spotkało się w ostatnim czasie z dezinformującymi treściami. Wśród najpopularniejszych technik manipulacji eksperci wskazują: generalizowanie i uogólnianie, wyciąganie fałszywych wniosków na podstawie poprawnych danych, polaryzację społeczeństwa poprzez poruszanie tematów społecznie wrażliwych, przedstawianie skrajnych i niepopularnych poglądów jako normy obowiązującej w danym społeczeństwie czy posługiwanie się fałszywymi ekspertami.
Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę NASK oznaczył 1592 konta w mediach społecznościowych jako wysoce szkodliwe i rozpowszechniające dezinformację.

Źródło: IAR

Fot. pixabay.com