Джерело: The Insider
Дмитро Кисельов у «Вестях недели» розповідає про черговий приклад деградації європейської культури:
«От ми замислюємося над межами можливого у процесі розвитку людської цивілізації. І скрізь замислюються. Завжди цікаво пошукати подібності і відмінності у підходах, що для кого є дорогим та якою мірою. Хто на що готовий піти заради своїх ідей та ідеалів і взагалі які вони? У наш час усі ці питання постають особливо гостро. Тому й відповіді мають бути цілком зрозумілими. І тут, у Росії, і там, чи то на Сході, чи на Заході.
Характерна в цьому сенсі дискусія описана у нещодавно презентованій у Франції книзі. Автор – Розелін Башло. У назві лише три цифри – „682”. Шістсот вісімдесят два дні — саме стільки Розелін Башло працювала у французькому уряді як міністр культури. <…> І саме на цій посаді їй, тертому калачу, довелося пережити чи не найгостріші моменти у політичній кар’єрі. Чого варта хоча б проблема відновлення собору Паризької Богоматері, який у квітні 2019-го пережив страшну пожежу. Теж, до речі, характерно.
Нотр-Дам згорів від недопалка під час ремонтних робіт під дахом. Справу, мабуть, довірили тим, для кого головна католицька святиня Франції не означає нічого. Але зараз не про це. Шпиль у вогненному смерчі обвалився. А ідею відновити його в новому образі висунула перша леді Франції Бріжит Макрон. Нагадаємо, що Бріжит було вже за сорок, коли у них із 17-річним Еммануелем розпочався роман. Юнакові вона викладала французьку та латину в єзуїтському ліцеї. Але й досі, ставши вже першою леді Франції, Бріжит зберігає гарячий темперамент, бо інакше як пояснити фантазії, що спонукали її представити такий радикально зухвалий архітектурний проєкт відновлення шпиля Нотр-Дам?
Міністру культури Розелін Башло вона представила його особисто. На думку подружжя Макронів, не потрібно повторюватися і не варто знову зводити старе. На місці шпиля потрібно поставити ерегований фалос із двома золотими кулями в основі. Чого вже там, адже всі і так сприймали старий шпиль як фалічний образ. Тож нехай архітектурне висловлювання і буде прямим, без жодних недомовок. Щоправда, пропадає хрест на вершині шпиля. Та кому він зараз у Франції потрібен, той хрест, адже Макрон ще давно казав, що немає французької культури, а є культура Франції, де люди живуть різні і не треба нікому нав’язувати нічого.
Запропонований проєкт буквально приголомшив Розелін Башло. Як міністр культури, вона почала посилатися на Венеціанську хартію 1994 року, за якою слід зберігати автентичність історичної спадщини. Але подружжя Макронів було наполегливим. Так чи інакше, а шпиль над Нотр-Дам поки не відновлено, а от ставлення до Розеліна Башло відтоді стало прохолодним, і в результаті вона втратила міністерський пост. Такі ось справи. А ми всі дивуємося, куди поділося порозуміння, та й чи взагалі було воно… І де межі?..»
Насправді після пожежі, що знищила шпиль собору, виникла ідея не відновлювати його в колишньому вигляді, а створити на його місці сучасний. Справа в тім, що шпиль не був частиною первісного вигляду готичного собору, його було побудовано в середині XIX століття архітектором Еженом-Еммануелем Віолле-ле-Дюком, який керував відновленням собору, що сильно постраждав у роки революції.
У католицькій і протестантській церквах існує традиція: при реставрації собору майстер може додати якийсь сучасний йому елемент — певний авторський підпис. Саме так на готичному соборі в іспанській Саламанці з’явилися барельєф із зображенням космонавта та фігура фавна з ріжком морозива в руці, на Національному соборі у Вашингтоні — голова Дарта Вейдера, на церкві у французькому селі Сен-Жан-де Буазо — скульптурні зображення Чужого і гремліна замість традиційних горгулій. Вочевидь, спираючись на цю традицію, вирішили побудувати сучасний шпиль.
Архітектори з усього світу створили багато проєктів; так, класик сучасної архітектури сер Норман Фостер запропонував зробити дах і шпиль скляними, Матьє Леаннер – позолочений шпиль у вигляді язика полум’я, Антоні Сежурне – спрямований у небо світловий шпиль, який формується потужними прожекторами.
Консервативно налаштована Башло заперечувала проти цих проєктів, і один із них у своїй книзі іронічно описала як схожий на ерегований фалос, оточений золотими кулями. Ймовірно, вона так охарактеризувала проєкт кіпрського архітектурного бюро Kiss the Architect — принаймні саме в ньому є позолочені кулі біля основи шпиля.
Втім, аби розгледіти в ажурній багатоярусній арочній конструкції навколо гвинтових сходів, що ведуть до оглядового майданчика фалічну форму, слід мати неабияку фантазію. Куль біля основи арок, до речі, не дві, а вісім.
Журналісти французького видання Franceinfo зв’язалися із Розелін Башло, і та прокоментувала епізод зі своєї книги, що викликав бурхливу реакцію:
«Бріжит зовсім не виступала за цей проєкт, вона передала його лише тому, що його було запропоновано Єлисейському палацу. Ми отримали десятки „архітектурних жестів” для відновлення шпиля».
Офіс Бріжит Макрон також підтвердив, що вона не виступала на підтримку проєкту.
Джерело: The Insider