Ледената арена „Алтаир“ в Дружковка е била използвана като хуманитарен склад по време на военното положение. Това беше потвърдено както от местните власти, така и от жителите на града.
Руски медии, както и редица така наречени Z-канали в Telegram, пишат че руската армия била ударила „по опорния пункт и склад за боеприпаси“, който уж се намирал на ледената арена „Алтаир“ в Дружковка, Донецка област. Агитпропът съобщава както за множество загинали военни, така и за унищожена военна техника. Според пропагандистите това, че на видеозаписа от разрушената арена се виждат много дюшеци, уж доказвало, че там са се разполагали украински военни. Също така някои кремълски канали заявяват, че това било „отговор за Макеевка“, където в нощта на 31 декември срещу 1 януари въоръжените сили на Украйна (ВСУ) нанесоха удар по струпване на руска военна техника и личен състав.
Вечерта на 2 януари руските войски нанесоха ракетен удар по Дружковка в Донецка област. „Дружковка бе поразена с два удара от ракетния комплекс „Искандер“. Пострадали са жилищният сектор, ледената арена и промишленият сектор. Един човек е загинал, друг е ранен“, — съобщи заместник-ръководителят на Офиса на президента Кирило Тимошенко.
Ледената арена „Алтаир“ беше домашният стадион на хокейния клуб „Донбас“. На базата на арената работеше детско-юношеска спортна школа по хокей и фигурно пързаляне, провеждаха се украински първенства и международни състезания. След пълномащабното нахлуване на РФ в Украйна арената се е използвала като склад за хуманитарна помощ, пункт за раздаване на питейна вода. Там също са се съхранявали матраци, възглавници, нагреватели, което пропагандата представя като „доказателство“, че това място е било използвано от ВСУ. Твърдението, че арената се е използвала от военните, беше опровергано и от началника на отдела за култура, семейство, младеж и спорт на Дружковската ГВА Юлия Пивовар в коментар за изданието Свої.City.
„Това изобщо не е военен обект. Това е напълно цивилен обект. На ледената арена имахме склад за хуманитарна помощ, тоест там имахме матраци, одеяла, възглавници, имаше съдове за питейна вода, запас питейна вода, която имахме в общността. Имаше средства за отопление, тоест печки, отоплителни тела. Общо взето това бе обектът, който използвахме за съхранение на хуманитарната помощ. Нито един военен не е бил там от началото на войната“, — каза Пивовар. Тази информация се потвърждава и от местните жители в социалните мрежи, които казват, че още на 28 декември там е можело да се получи хуманитарна помощ.
Руската пропаганда не предоставя никакви други „доказателства“ за „разположението на украинските военни“, освен овъглените дюшеци. Твърдението за стотици загинали също не се потвърждава, тъй като на видеата на горящата арена, които се появиха почти веднага след удара, както и на видеото от гасенето на пожара, ясно се вижда, че гори празно помещение. Освен това и Пивовар потвърди, че пазачът е бил единственият човек там и той не е пострадал. На фотографиите и видеата от арената, направени след ракетния удар, ясно се вижда, че по-голямата част от залата наистина е била заета от питейна вода и бутилки за вода. На снимките и видеата след пожара няма следи нито от овъглена военна техника, нито от присъствието на военни.
Президентът на Украйна Володимир Зеленски отбеляза, че ракетната атака срещу “Алтаир” е „поредното признание на държавата-терорист“.
Руските военни вече са разрушили общо пет ледени стадиона в Украйна: “Дружба” в Донецк, арените в Мариупол и Мелитопол, Ледения дворец в Северодонецк и сега “Алтаир”.