Джерело: Іва Цой, для The Insider

«РИА Новости»«Российская газета»RT та інші прокремлівські ЗМІ повідомили про те, що зброя, яку поставляють країни Заходу Україні, нібито нікуди не годиться: це «брухт і мотлох», якими все одно неможливо воювати.

«Військова допомога із Заходу тече в Україну безперервним потоком. Варто зазначити, що більшість озброєння перебуває у поганому технічному стані. Прямо кажучи, це просто брухт і мотлох, що підтверджують самі військовослужбовці ЗСУ. Такий жалюгідний стан техніки пояснюється тим, що її постачають Києву зі старих військових складів», – сказано у матеріалі.

Джерелом цієї інформації виявився фейковий польський сайт під назвою Niezależny Dziennik Polityczny. The Insider вже писав про нього: більшість його публікацій скопійовано один до одного з інших порталів; таким чином складається враження повноцінного ЗМІ. Нечисленні оригінальні матеріали становлять собою неприкриту російську пропаганду і є явною брехнею; так, видання опублікувало сфабриковані заяви американських генералів про те, що поляки – п’яниці, наркомани, злодії та бандити, а сама Польща – болото світу. Більше того, багато текстів написані поганою польською мовою, насичені русизмами, там трапляються неможливі у мові конструкції.

Редактор видання Адам Камінський – неіснуюча особа. Фотографія, яка була розміщена в його акаунтах у Twitter і Facebook (зараз обидва видалені), насправді – портрет литовського травматолога Андрюса Жукаускаса, який не має ніякого стосунку до польської журналістики. Його автори теж, мабуть, є вигаданими персонажами. Це стосується й автора публікації про «брухт» від НАТО Яцека Тохмана – The Insider не вдалося знайти ім’я цього журналіста в інших джерелах. Можна уявити, які у цих фейкових авторів джерела в ЗСУ.

На озброєнні України зараз знаходяться, наприклад, системи Patriot, які Володимир Путін назвав «старими» і наголосив, що вони «не працюють, як, скажімо, наша С-300». Зенітний ракетний комплекс Patriot було прийнято  на озброєння в США в 1982 році, проте за минулі десятиліття він зазнав серйозної модернізації; нові модифікації розраховані на боротьбу з балістичними ракетами, що особливо важливо для України, коли противник веде масований ракетний обстріл її інфраструктурних об’єктів. У 2000-х роках для Patriot розробили ракету ERINT, призначену саме для боротьби з балістичними ракетами; завдяки  її невеликим габаритам у пусковій установці, розрахованій на 4 стандартні ракети MIM-104, міститься 16 ERINT. Сучасні модифікації Patriot використовують супутникову систему відстеження запусків ракет.

Але найкумедніше, що зовсім недавно російська пропаганда дорікала Заходу в прямо протилежному: нібито він постачає зброю в Україну, щоб зробити її своїм «випробувальним полігоном» для новітніх видів озброєння. Зокрема, «Московський комсомолець» у листопаді на підтвердження цієї точки зору докладно переказав статтю  New York Times, в якій перераховувалися моделі сучасної зброї та системи ведення бою, надані Києву.

За даними видання, Київ, зокрема, використовує систему управління військами Delta, яка була розроблена спільно з НАТО.

Автори зазначають, що ця система є одним із прикладів того, як Україна стала майданчиком для випробувань сучасної зброї та інформаційних систем, у тому числі нових способів їх використання в майбутньому.

У публікації NYT також сказано, що в Україні застосовувалися системи ППО InfraRed Imaging System Tail (IRIS-T), дистанційно керовані катери та системи придушення безпілотників EDM4S SkyWiper.

Системи ППО IRIS-T були прийняті на озброєння західних країн у 2015-2022 роках, а литовський пристрій для боротьби з дронами EDM4S SkyWiper вперше продемонстрували у 2019 році, а ЗСУ застосували його на Донбасі у 2021 році.

Джерело: Іва Цой, для The Insider