В текста на членове 106 и 107 от Устава на ООН не се казва нищо за това, че Русия има право на военна намеса, за да „изкорени нацизма“. Освен това споменатите статии са от преходни разпоредби и вече не са актуални.
В социалните мрежи, както и в различни кремълски ресурси се разпространява твърдението, че уж Уставът на ООН позволявал на Русия „да предприеме всякакви мерки, включително и военна намеса, за пресичане на действия, насочени към оправдаване на нацизма или преразглеждане на резултатите от Втората световна война“. Твърди се, че уж ставало въпрос за членове 106 и 107 от Устава на ООН. Сред страните, които агитпропът изрежда, в които Русия „имала право“ да се намеси с помощта на своята армия, се посочва и Украйна.
Не за пръв път Русия манипулира като използва Устава на ООН. По-рано в Руската федерация бяха заявили, че т.нар. „референдуми“ във временно окупираните територии на Украйна уж се провеждали в съответствие с Устава на ООН и че провеждането на военна операция в Украйна било оправдано според Устава на ООН, както и че Донбас, Херсон и Запорожие „имат право на самоопределение“ според Устава на ООН. StopFake писа за тези фейкове и манипулации в свои предишни материали.
Този път руският агитпроп използва членове 106 и 107 от Устава, за да заяви, че РФ, като „победител във Втората световна война“, може „да предприеме всякакви мерки, включително и военна намеса, срещу страните, които са воювали срещу тях, за да предотврати действия, насочени към преразглеждане на резултатите от войната“. Под това понятие Руската федерация разбира и „буйстващия нацизъм“, който според Кремъл в момента процъфтявал в Украйна. Този наратив StopFake опроверга в друг материал за това, че Украйна уж имала нужда от „денацификация“.
Уставът на ООН е подписан на 26 юни 1945 г. в Сан Франциско на Конференция на ООН. Уставът не само регламентира дейността на организацията в сферата на международната сигурност, но и служи като своеобразен кодекс на поведение за страните в политическата, военната, екологичната и хуманитарната сфера. Членовете от Устава, на които се позовават пропагандистите, се отнасят до една от последните глави – „Мерки за сигурност в преходния период“, т.е. се отнасят до периода след Втората световна война. И в техните текстове нищо не се казва, че Русия има право на военна намеса, ако е необходимо да се „изкорени нацизма“. Русия, като отделна държава, започва членството си в ООН едва през 1991г. Освен това, правните експерти посочват, че някои членове в Устава вече са „мъртви“, тъй като се отнасят само за конкретен период от историята, и сред тях е член 107, към който апелира агитпропът.
В чл. 2 от Устава на ООН се подчертава, че членовете на ООН не могат да нарушават териториалната цялост или политическата независимост на никоя държава – Русия варварски наруши тази точка, като нахлу в Украйна. Още на 2 март 2022 г., в началото на пълномащабното нахлуване на Руската федерация в Украйна, Общото събрание на ООН прие резолюция, който осъди нахлуването и призова Русия незабавно да изтегли войските си от Украйна. Резолюцията тогава беше подкрепена от 141 страни, а само 5 бяха против – Русия, Сирия, Северна Корея, Беларус и Еритрея. През ноември 2022 г. Общото събрание на ООН прие проект за резолюция за създаване на механизъм за компенсация на Украйна за щетите, причинени от войната на Русия срещу Украйна. Подобен фейк се разпространи в информационните пространства и на други страни и беше опроверган от организациите Veridica, 15min.lt, и други.