Джерело: The Insider
«Российская газета» опублікувала матеріал під заголовком «Mash: Хакери зламали архів голови Генштабу ЗСУ із даними про зниклих безвісти військових». У ньому сказано:
«Понад 35 тисяч українських військових вважаються зниклими безвісти. Про це повідомляє Telegram-канал Mash із посиланням на документи ЗСУ, опубліковані хакерами із угруповання Anarchist Kombatant.
Повідомляється, що хакерам вдалося зламати службовий архів начальника Генштабу ЗСУ генерал-лейтенанта Сергія Шаптала. Серед документів – доповідь кадрового центру ЗСУ.
Згідно з документами, зниклими безвісти вважаються 35 382 українських військових.
„Це військовослужбовці, чиї тіла залишилися на полі бою — їх не доставили додому й не поховали. І їхні родини не отримають компенсації”, – йдеться у матеріалі Mash.
Крім того, опубліковано поіменний список зниклих безвісти.
Більшість зниклих служили в Сухопутних військах ЗСУ — їхні особисті дані займають 667 аркушів. На частку військових із територіальної оборони припало 546 сторінок. Інші значилися в десантно-штурмових військах (398), силах спеціальних операцій (316) та ВМС (242)».
Про це ж саме повідомляють «Вести», «Аргументы и факты», Regnum та інші.
Документ, опублікований Telegram-каналом Mash, має такий вигляд:
Самі списки зниклих безвісти недоступні.
The Insider звернувся із проханням прокоментувати документ до генерал-майора СБУ у відставці Віктора Ягуна. На його думку, документ є грубо зробленою фальшивкою.
Насамперед документи з грифом «цілком таємно» («совершенно секретно») друкуються на спеціальних бланках, усі їхні аркуші номерні. Вони обробляються лише на комп’ютерах, не підключених до мереж, ніколи не поширюються на електронних носіях і не можуть бути підписані електронним цифровим підписом. Хакери отримати доступ до такого документа не можуть у принципі, тому що його електронних копій немає.
У лівій верхній частині документа має бути вихідний номер; на тому, який опублікував Mash, його немає. Немає власноручного підпису начальника Кадрового центру.
Автори документа, як вважає генерал Ягун, не мають уявлення про структуру управління українською армією. Міноборони — цивільний керуючий орган, а Генштаб і Кадровий центр входять до зовсім іншої військової структури. Лист начальника Кадрового центру начальнику Генштабу на бланку Міноборони — цілковитий абсурд, це приблизно так, якби внутрішнє листування в російському МВС вели на бланках Росгвардії.
Центр протидії дезінформації РНБО України у відповідь на прохання The Insider прокоментувати публікацію Mash вказав на іще одну ознаку, яка викриває фейк. Як уже не раз бувало з виробниками подібної продукції, текст переклали українською мовою, але забули про реквізити: у вказанні дати замість українського прийменника «від» стоїть російське «от».
Крім того, Центр протидії дезінформації вказує, що так само, через Telegram-канал Mash із посиланням на хакерську групу Anarchist Kombatant, на початку листопада було вкинуто інший фейковий документ — лист прем’єр-міністру Денису Шмигалю нібито від міністра охорони здоров’я Віктора Ляшка про те , що в отриманій від країн НАТО крові для переливання виявлено віруси імунодефіциту та гепатиту.
Фахівці Центру протидії дезінформації вважають, що ці вкидання є частиною великої дезінформаційної кампанії. У його заяві сказано:
«Важливо зазначити, що кампанія проводиться на кількох рівнях, для чого застосовуються різні фейкові матеріали та різні наративи.
Так, на окремих Telegram-каналах, діяльність яких зосереджена на дискредитації ЗСУ, почали з’являтися повідомлення із „претензіями” родичів безвісти зниклих військових. Зазначені повідомлення мають на меті підтримати наративи, які формують дезінформаційну кампанію та підвищити рівень довіри на наступних етапах.