Джерело: The Insider
Президент «Транснефти» Микола Токарєв в інтерв’ю телеканалу «Россия 24» заявив, що підприємства Німеччини та Польщі 2023 року продовжать закуповувати російську нафту. ВДТРК повідомляє:
«Споживачі Польщі та Німеччини подали заявки на трубопровідні постачання російської нафти з 1 січня 2023 року, повідомив голова „Транснефти” Микола Токарєв в інтерв’ю телеканалу „Россия 24”.
„Ось оголосили, що не братимуть з 1 січня у Росії нафту. А до нас прийшли заявки зараз від польських споживачів: наступного року 3 мільйони тонн дайте нам і на грудень 360 тисяч тонн, і на перший квартал Німеччина вже подала заявку — теж дайте”, — зазначив очільник російського оператора нафтопровідної системи».
Шостий пакет санкцій ЄС передбачає припинення закупівель російської нафти, але робить виняток для постачання нафтопроводом «Дружба». Водночас Німеччина та Польща оголосили про рішення відмовитись і від трубопровідної російської нафти.
Прессекретар міністерства економіки та захисту клімату Німеччини Сюзанне Унгард заявила Deutsche Welle, що НПЗ східних земель Німеччини, які до цього працювали на російській нафті й отримували її нафтопроводом «Дружба», у новому році закуповувати її не будуть. Зокрема, завод PCK Raffinerie у Шведті (земля Бранденбург) переходить на казахстанську сировину. Частина поставок піде нафтопроводом «Дружба» через території Росії, Білорусі та Польщі, і саме для казахстанської нафти завод зарезервував потужності нафтопроводу.
PCK Raffinerie, як і інший НПЗ, який до 2022 року працював на російській нафті, — Total Energies Raffinerie Mitteldeutschland у місті Лойна (земля Саксонія-Анхальт), — веде переговори про регулярні закупівлі казахстанської сировини. Передбачуваний маршрут поставок є таким: через Каспійське море до Азербайджану, далі нафтопроводом Баку — Тбілісі — Джейхан до Туреччини, звідти танкерами в порти Росток (Німеччина) і Гданськ (Польща), а звідти вже нафтопроводами на заводи. Але потужностей нафтопроводу з Ростока до Шведта вистачає лише для того, щоб завантажити завод PCK Raffinerie на 60–70%, і на час налагодження постачань через Гданськ довелося зарезервувати потужності «Дружби».
Голова казахстанської компанії «КазМунайГаз» Магзум Мірзагалієв заявив про готовність поставити до Німеччини пробну партію нафти нафтопроводом «Дружба» у січні 2023 року; паралельно мають бути вирішені певні контрактні та технічні питання.
Представник «Транснефти» Ігор Дьомін в інтерв’ю ТАРС зазначив, що Казахстан не звертався з офіційним запитом про транзит, а наявні потужності трубопроводу Атирау — Самара, що зв’язує Казахстан і Росію, не дозволять повністю замістити весь обсяг російської нафти, яка постачалася Німеччині. Втім, судячи із заяв очільника «КазМунайГазу» та прессекретаря міністерства економіки Німеччини, такий запит незабаром має надійти, а про те, щоб повністю замістити увесь обсяг російської нафти за допомогою «Дружби», ніхто й не говорив: більша частина поставок має йти морським шляхом.
Польська нафтова компанія Orlen оголосила, що не продовжуватиме контракт на постачання російської нафти, який закінчується у січні 2023 року, а укладений до грудня 2024 року контракт розірве. За твердженням речника Orlen Едіти Олькович, компанія готова до повного припинення поставок із Росії. Вже зараз 70% нафти, що надходить на її заводи у Польщі, Литві та Чехії, не є російського походження, хоча ще 2015 року вони працювали практично повністю на російській сировині. Зараз Orlen закуповує нафту у Саудівській Аравії, Нігерії, Анголі та Норвегії.
Джерело: The Insider