Почесний нагрудний знак ЗСУ «Сталевий хрест» не має жодного стосунку до «Залізного хреста» Вермахту. В українській нагороді «Сталевий хрест» було поєднано символи полкової влади Війська Запорізького (схрещені перначі) та успішних походів проти ворогів (геральдичний знак українського гетьмана Костянтина Острозького, який розбив московське військо під Оршею 1514 року). Крім цього, сучасну нагороду було створено за прообразом «Залізного хреста армії УНР», заснованого ще 1920 року Симоном Петлюрою після Першого Зимового Походу.
У мережі поширюється черговий «доказ» «процвітання нацизму в Україні». Цього разу деякі користувачі мережі, а також так звані Z-канали в Telegram поширили інформацію про те, що за Харківську операцію військовослужбовці 92-ї бригади Збройних Сил України були нагороджені Залізними хрестами – на кшталт тих, якими у Вермахті нагороджували військових.
Насправді ж почесний нагрудний знак «Сталевий хрест» не має жодного стосунку до нацистського «Залізного хреста», ба більше – на ньому немає жодних нацистських символів, як заявляється в публікаціях, що розповсюджуються в мережі.
Одне із зображень – це обрізаний скриншот допису в Telegram-каналі Антона Геращенка, радника Міністра внутрішніх справ України про те, що 11 бійців спецпідрозділу CODE 9.2 92-ї бригади були нагороджені «Сталевим хрестом». У цій публікації зазначається, що ця нагорода має «столітню історію», оскільки її вручали солдатам армії УНР під час української визвольної війни 1917–1921 років.
Цей почесний нагрудний знак Головнокомандувача Збройних Сил України було затверджено у грудні 2021 року наказом «Про почесні нагрудні знаки Головнокомандувача Збройних Сил України». Згідно з його описом, почесний знак має форму хреста зі сторонами у вигляді рельєфних ударних частин перначів (холодна зброя, яка у Війську Запорізькому використовувалася як символ полкової влади – прим.ред.). У центрі хреста розміщено медальйон із гербовою фігурою «Острога» з герба українського гетьмана Костянтина Острозького. Автор ескізу «Сталевого хреста» Олексій Руденко у коментарі для радіо Армія FM заявив, що символіку Острозького було обрано, оскільки князь передусім відомий тим, що розбив московське військо під Оршею 1514 року.
Хоча у Вермахті і була нагорода, яка мала назву «Залізний хрест» , вважати цей військовий орден виключно нацистським невірно. Справа в тім, що орден початково було засновано у 1813 в королівстві Пруссія, він вручався військовим, які відзначилися у війні проти наполеонівської армії. Після встановлення в Німеччині Веймарської республіки було ухвалено рішення про скасування всіх колишніх орденів. Орден «Залізного хреста» було відновлено 1939 року в нацистській Німеччині, він проіснував до 1945 року. У сучасній Німеччині допустиме носіння Залізного хреста часів Другої світової війни, але виключно без свастики.
Сучасна нагорода була створена за прообразом «Залізного хреста армії УНР» і не має жодного стосунку до нагород Вермахту. На презентації нової системи бойових нагород у 2021 році Головнокомандувачів ЗСУ Валерій Залужний зазначив, що вся представлена концепція нагородної системи була розроблена на основі національних бойових традицій та з урахуванням досвіду нагородних систем держав-партнерів України. «Залізний хрест армії УНР» – це перша українська національна нагорода за подвиги під час Першого зимового походу. Його було засновано у 1920 році за наказом Головного Отамана Симона Петлюри. Залізний хрест мав форму чотирипроменевої зірки, на яку покладено блакитне коло з тризубом у ньому, на звороті напис: «За зимовий похід», дата та номер. Хрест кріпився до стрічки із жовто-блакитними смужками.
Раніше StopFake докладно аналізували дезінформацію про те, що ЗСУ нібито запозичили свою форму у Вермахту.