Джерело: The Insider
Пропагандистські ЗМІ та акаунти в соцмережах поширили відеоролик з логотипом телеканалу Al Jazeera, де йдеться про затримання в Катарі трьох п’яних українських уболівальників, які намалювали символу чемпіонату світу Лаїбу на плакаті гітлерівські вусики і написали поряд гасло «Sieg heil». У Telegram-каналі Володимира Соловйова відео прокоментовано так (пунктуацію збережено):
«Поліція творчість не оцінила і їх затримали (як тільки посміли!). Яким чином кваліфікуватимуть правопорушення поки що незрозуміло.
Можливо спустять “на гальмах” — ну випили, пожартували хлопці, що тут такого, а нацизму в Україні, звісно ж, немає (але це не точно)».
Автори відео стверджують, що українці розмалювали так 10 плакатів біля стадіону в столиці Катару Досі. Про це повідомили «РІА ФАН», «Царьград» та інші видання.
Незалежне онлайн-видання «Полігон» звернулося за коментарем до Al Jazeera, і кореспондент телекомпанії Нів Баркер відповів:
«Це фейк! Хороша спроба, але у відео використано неправильний шрифт, і воно не відповідає нашому стилю. Ми б ніколи не використовували слово perpetrators (злочинці)».
Після цього Al Jazeera опублікувала на своєму сайті роз’яснення, де сказано, що цей відеоролик ніякого стосунку до каналу не має, він лише стилізований під ролики новин, які компанія робить для соцмереж. Журналісти телекомпанії звернули увагу на те, що назву стадіону написано з двома помилками: El Beit замість Al Bayt.
Як пише Al Jazeera, однією з перших, хто опублікував у соцмережах фальшивий відеосюжет, була засновниця та голова лівацького онлайн-видання MintPress News Мнар Адлі. MintPress News регулярно передруковує повідомлення російських пропагандистських видань, таких як RT і «Спутник», публікує статті на підтримку правлячих режимів Росії, Сирії, Ірану та Венесуели, а також матеріали антисемітського змісту. Видання було серед партнерів створеного російською фабрикою тролів сайту PeaceData, який підтримував другу президентську кампанію Дональда Трампа; сайт приховував свої зв’язки з Росією і мав лише англійську й арабську версії.
У підробленому ролику Al Jazeera чомусь не показано обличчя нібито затриманих катарською поліцією українців, натомість туди вклеєно фотографію українських уболівальників на трибуні, явно зроблену на якомусь іншому турнірі. На чемпіонаті в Катарі скільки-небудь помітної групи українських уболівальників немає, оскільки збірна України не змогла на нього відібратися, а українським чоловікам віком від 18 до 60 років під час війни заборонено виїжджати за кордон.
Є кілька кадрів із затриманням «українців», але, як зазначає Deutsche Welle, одяг поліцейських не відповідає формі правоохоронців, яка використовується на чемпіонаті світу.
Кадр із підробленого відеоролика Al Jazeera
Джерело: The Insider