Местният жител на Херсон, който участва в сюжета на френската медия AFP (Agence France-Presse), се казва Андрий. Под това име той присъства и в репортажа на телевизионния канал „Настоящее время “ от освободения град. StopFake успя да намери потвърждение в социалните мрежи, че мъжът наистина е херсонец. Във военното поделение 3030, където според руските медии служи мъжът, отрекоха той да принадлежи към тази част.
Руските медии и Telegram-канали разпространяват информацията, че мъжът, който се появява в материала на френската медия AFP от освободения Херсон, уж бил военен от Киев, който „пристигнал за провеждането на репресии“. Твърди се, че мъжът се казвал Пондин Йевхен Миколайович (Евгений Николаевич Пондин) и той бил командир на рота на Националната гвардия във в/п 3030. Авторите на публикациите не предоставят никакви доказателства в подкрепа на това твърдение.
По този начин украинските медии уж създали „илюзията за подкрепа на освобождаването на Херсон от украинските военни“. „Украйна докара масовка в Херсон за провеждането на постановъчни мероприятия“, — пишат на сайта ZOV Kherson. Същото се съобщава и в публикациите на Новороссия, Антифашист, Антимайдан, телеграм-каналите Осташко! Важное, Сводки ополчения Новороссии, Colonelcassad и други пропагандни информационни ресурси.
Човекът, който се появява в репортажа на AFP от освободения от украинските войски Херсон, наистина е местен жител. В същия ден той дава интервю и за екипа на телевизионния канал Настоящее време. „В момента нямаме ток, нямаме интернет, нямаме комуникации, нямаме парно. Но нямаме и руснаци. И затова сме щастливи“, — казва мъжът, който в титрите е представен като „местен жител Андрий”.
UPD: На 19 ноември кореспондентът на „Грани.ру“ Дмитро Галко среща мъжа в Херсон на опашка за хуманитарна помощ. По молба на журналиста героят на репортажа на AFP лично потвърждава, че се казва Андрий и че е от Херсон. Видео-опровержението е качено на канала на изданието в YouTube.
Използвайки технологии за лицево разпознаване StopFake успя да намери няколко профила на този човек в социалните мрежи. Профилът на този сайт потвърждава, че мъжът се казва Андрий, той е на 33 години и живее в Херсон.
За да получи допълнителни доказателства, StopFake се обърна и към военно поделение 3030, към което руските медии “записаха” мъжа. Там ни отговориха, че мъжът на снимката няма нищо общо с военно поделение 3030 на Националната гвардия на Украйна.
Руската пропаганда вече многократно се е опитвала да обвини украински и световни медии в „постановка“ и използване на „масовка“ по време на заснемането на сюжети. Например, наскоро се твърдеше, че видео фрагментите от музикалния клип на Анна Ханина били „поредната постановка на киевския режим“ с цел изкривяване на реалната ситуация на фронта. Също така в мрежата се разпространява снимка на журналиста от Би Би Си Джереми Боуен с коментари, че той уж се преструвал, че води репортаж от зоната на военните действия в Украйна.