Це відео не має жодного стосунку до нинішніх подій. Його було знято у травні 2016 року, коли проросійська партія Молдови на чолі з Ігорем Додоном протестувала проти спільних військових навчань Молдови та США.
У проросійських групах Facebook поширюється відеоролик, на якому десятки людей блокують рух колони військової техніки. В описі до відео йдеться, що в ці дні у Молдові проходить протест, на якому люди виступають проти розміщення техніки НАТО в країні. Також у мережі можна зустріти й іншу «версію» цього інциденту, згідно з якою мітингувальники нібито не дають військовим НАТО проїхати до кордону з Україною.
Втім, відео, що розповсюджується в мережі, не має жодного стосунку до сучасних подій, зокрема і до кризи в міжнародній безпеці, викликаної війною Росії проти України. За допомогою інструмента з перевірки візуальних джерел InVID-WeVerify і зворотного пошуку за зображеннями в Google журналістам StopFake вдалося виявити новинний сюжет, кадри якого використовуються у відео, що поширюється в мережі. Це репортаж від 5 травня 2016 року російського телеканалу RTVI про спільні зі США навчання «Драгунський піонер», які стартували в Молдові.
Також StopFake вдалося знайти ще одне відео, кадри з якого були використані авторами вірусного відеоролика. Це 29-секундне відео під назвою «Молдова: протестувальники проти НАТО блокують танки США», яке 4 травня 2016 року було опубліковано на YouTube-каналі венесуельського телеканалу TeleSUR.
У такий спосіб ми з’ясували, що події на відео, яке розповсюджується в мережі, відбулися ще в травні 2016 року. Крім цього, на сайтах армії США та Міністерства оборони Молдови можна знайти публікації про проведення «спільної підготовки інженерних підрозділів та підвищення рівня оперативної сумісності двох армій».
У сюжеті RTVI розповідається , що військових США, котрі прибули до кордону, зустріла проросійська Соціалістична партія Молдови, яка назвала «присутність американців окупацією». Те, що подія відбувалася на кордоні, але не на молдовсько-українському, як запевняють деякі користувачі мережі, а на румунсько-молдовському, підтверджує і саме відео. На 14 -й секунді можна побачити табличку з назвою населеного пункту. Це село Скулень, що розташоване на кордоні між Молдовою та Румунією.
Цей «антинатовський» протест очолював проросійський політик, нині вже колишній президент Молдови (2016-2020) Ігор Додон. Його можна побачити на 0 1:26 секунді відео. Публікацію про цю акцію можна знайти і на особистій сторінці Додона у Facebook.
Після того, як з початку вересня 2022 року цей відеоролик почав активно розповсюджуватися в мережі, у Міністерстві оборони Молдови заявили, що це відео не є актуальним. Зйомку було зроблено під час проведення молдовсько-американських навчань «Dragon Pioneer» у 2016 році. «Відео супроводжуються провокаційними повідомленнями, спрямованими на створення паніки та дезінформації серед населення», – йдеться у повідомленні Міністерства.
Раніше StopFake спростовував маніпулятивне повідомлення про те, що прем’єрка Молдови нібито побоюється «перекидання в країну конфлікту з України». Насправді Уряд Молдови стурбований можливим потенційним вторгненням Росії на територію своєї держави. Про це заявила прем’єрка Республіки Молдова Наталія Гаврилиця. Але російські пропагандисти, використовуючи її слова, створили фейк про те, що у Молдові нібито бояться «українського конфлікту», а не вторгнення армії Росії.