За даними українського МЗС, у березні 2022 року близько 20 тисяч іноземців із 52 країн подали заяви, щоб допомогти українцям у війні проти Росії. Точну кількість іноземних добровольців, які справді залишилися воювати на боці України, військове командування не розголошує. Але на контракті у ЗСУ служить не більше 100 військовослужбовців-іноземців, про що у серпні повідомив т.в.о. заступника начальника Генштабу ЗСУ генерал-майор Володимир Талалай.
На тлі успішного контрнаступу української армії російські ЗМІ взялися активно просувати наратив про те, що армії РФ нібито насправді протистоять зовсім не сили ЗСУ, а іноземці, «армія НАТО», «батальйони поляків» тощо. Так, кремлівський ресурс «Политнавигатор» із посиланням на такого собі «ветерана військової розвідки» заявив, що «незабаром кількість іноземців у ЗСУ перевищить 50%».
«Якщо за даними розвідки зараз українська армія насичена іноземними найманцями на 30%, то незабаром частка перевищить п’ятдесятивідсоткову планку. А це вже недалеко від того, що вони наліплять на себе свої національні шеврони і будуть представлені нам як війська НАТО», — підсумовує «розвідник».
Заявлені пропагандистами цифри навіть віддалено не відповідають дійсності. Ще у березні 2022 року, на початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну, на участь в Міжнародному легіоні тероборони України подали заявки близько 20 тисяч добровольців. До легіону входять бійці з усіх континентів. Найбільше представлені громадяни США, Великобританії, Польщі, країн Балтії, Канади, Норвегії, Фінляндії та Данії. Представники цих країн становлять 70–80% іноземних добровольців. Зокрема, за даними посольства України у США, заявки на вступ до легіону подали понад три тисячі американців. Проте остаточна кількість іноземців військовим командуванням не озвучується з міркувань безпеки. Крім того, озвучені цифри — це лише заявки, а скільки саме людей із тих, які виявили бажання вирушити на фронт, справді пішли воювати, — невідомо.
«З огляду на доступну інформацію, розумно зробити висновок, що лише невелика частина тих, хто виявив інтерес до поїздки в Україну після лютого 2022 року, справді це зробили. Їхня кількість коливається від кількох сотень до кількох тисяч. Це тьмяніє на тлі десятків тисяч українських добровольців, які приєдналися до підрозділів Сил територіальної оборони України», — йдеться у звіті проєкту Counter Extremism.
Крім того, експерти проєкту Counter Extremism зазначили, що всі іноземні військовослужбовці, які воюють на боці України (за винятком білорусів, а також тією чи іншою мірою грузинів та росіян), «не воюють у складі великих національних чи багатонаціональних формувань. Вони розподілені між різними українськими підрозділами і тому досі не мали змоги зарекомендувати себе як самостійний «легіон» чи «легіони».
У серпні 2022 року в Генштабі ЗСУ заявили, що за контрактом в українській армії служить не більше 100 військовослужбовців-іноземців. «Щодо цифр, то це менше 100 осіб», — сказав т. в. о. начальника Головного управління персоналом – заступник начальника Генерального штабу ЗСУ генерал-майор Володимир Талалай.
Отже, неправильно стверджувати, що кількість іноземних військовослужбовців в українській армії скоро становитиме «практично половину». За словами президента України Володимира Зеленського, вторгненню Росії в Україну протистоїть близько 700 тисяч українських військових. Чисельність іноземних добровольців оцінюється від кількох сотень до кількох тисяч чоловік і не може бути «половиною» ЗСУ, як би цього не хотілося російській пропаганді, за заявами якої армія РФ протистоїть «армії НАТО».
Раніше StopFake спростовував фейки про те, що іноземці, які воюють за Україну, — найманці, а також що США нібито «масово набирають найманців» для війни в Україні.