Джерело: The Insider
У сюжеті «Вестей недели» про «відновлення мирного життя» в захоплених районах України йдеться:
«Херсонщина зараз — наочний приклад того, що Україна за тридцять років своєї незалежності добре навчилася лише руйнувати те, що їй дісталося у спадок від Радянського Союзу.
Відтепер тут не буде проблем із постачанням сироваток проти правця, дифтерії та ботулізму. А мешканці регіону зможуть у будь-який час звернутися за безкоштовною медичною допомогою. Херсонські лікарі переходять на російську систему організації охорони здоров’я. Розповідають, що система виділення грошей медичним закладам в Україні була ускладнена, через це багато лікарень та поліклінік довелося закрити».
Медична допомога для українців була і залишається безкоштовною. У травні 2022 року МОЗ України опублікувало роз’яснення, як отримати медичну допомогу під час війни. У ньому сказано:
«Медична допомога у стаціонарі будь-якої лікарні, яка має відповідний договір із Національною службою здоров’я України, для українців є безоплатною.
З початку війни в Україні багато громадян були змушені змінити місце проживання. Водночас МОЗ нагадує, що допомога у стаціонарі надається безкоштовно — незалежно від того, де проживають пацієнти та який заклад вирішують обрати для госпіталізації. Увесь обсяг медичних та супутніх послуг, передбачений пакетом медичних послуг, гарантовано, і пацієнти не повинні доплачувати ні за що. Зокрема, пакет охоплює всі необхідні пацієнтам напрями: кардіологія, неврологія, інфекційні хвороби, пульмонологія, гастроентерологія, педіатрія тощо.
Якщо медзаклад вимагає у пацієнта кошти, це порушення. У таких ситуаціях слід звертатися зі скаргою».
Про будь-які проблеми зі згаданими в сюжеті «Вестей недели» сироватками, так само як і з вакцинами від цих хвороб, у Херсонській області не повідомлялося. У 2019 році українські ЗМІ писали, наприклад, що в країні створено централізований запас протидифтерійної сироватки.
Кількість медичних закладів в Україні з радянських часів справді зменшилась, але це стосується лише стаціонарів. Поліклінік значно побільшало.
А про зменшення кількості стаціонарів та лікарняних ліжок українське видання «Дзеркало тижня» у 2020 році писало:
«Суть радянської системи охорони здоров’я добре пояснюється семантикою слова „больница”. Російською „больница” вказує на місце, де перебувають хворі (больные – рос.), а українською „лікарня” — місце, де „лікують”. У спадок ми отримали саме „ больницы” – гігантських розмірів систему охорони здоров’я імені Семашка. Свого часу (у 1950-х) вона вирішувала питання доступу до медичної допомоги. Слід сказати, що з цим завданням система впоралася: у кожному райцентрі, а іноді навіть у селах та селищах з’явилися лікарні. Але чи здатна ця система надати допомогу у ХХІ столітті?
1991 року, на момент проголошення Незалежності, в Україні було близько 3900 закладів охорони здоров’я, в яких налічувалося 700 тисяч лікарняних ліжок — це близько 135 ліжок на 10 тисяч населення. У 2017 році лікарень залишилося 1700 (без урахування відповідних установ у Криму та ОРДЛО), і в них налічується 309 тисяч ліжок (73 ліжка – на 10 тисяч населення).
Складається парадоксальна, на перший погляд, ситуація: кількість ліжок зменшується, а середня тривалість життя зростає. Виявляється, стіни не лікують?
Ні, стіни не лікують. У Великій Британії з населенням 66,5 мільйона людей станом на вересень 2019-го, за даними NHS, працювало лише близько 1250 лікарень (включно з приватними). На цю кількість лікарень припадало 141 тис. лікарняних ліжок (без приватних). Якщо цей показник перерахувати до норми на кількість населення, то на 10 тисяч британців припадає 21,2 лікарняного ліжка. Проти 73 ліжок в Україні. Логічно зробити висновок — лікують не стіни та лікарні, а люди і технології».
У Росії кількість лікарень теж зменшилася, але водночас не видно такого вражаючого, як в Україні, зростання кількості поліклінік. Ось дані з офіційного видання Росстату «Охорона здоров’я в Росії» за 2021 рік:
Як бачимо, особливо сумними є справи з медичною допомогою в сільській місцевості. Отже, судячи з усього, жодних суттєвих покращень із охороною здоров’я мешканці захоплених Росією районів не отримали.
Джерело: The Insider