Джерело: Голос Америки

Міжнародна правозахисна організація Amnesty International (AI) хоче, аби її доповідь, в якій організація звинувачує українських військових у порушенні законів війни, і яка викликала хвилю протестів, ретельно перевірили незалежні експерти. Про це з посиланням на п’ятничну заяву AI повідомила російськомовна служба Deutsche Welle (DW).

«Доповідь Amnesty International про Збройні сили України перевірять незалежні експерти. Ми хочемо зрозуміти, що саме пішло не так і чому, щоб винести уроки та покращити свою роботу в галузі прав людини», – написали журналісти DW у своєму твіті з посиланням на АІ.

Як повідомили журналісти Deutsche Welle, у п’ятницю, 12 серпня, AI заявила, що відповідний процес «ініціюється на міжнародному рівні». AI хоче перевірити процеси та рішення, які передували публікації пресрелізу, проведення досліджень, підготовки матеріалу, а також здійснити юридичний та політичний аналізи звіту.

Amnesty International висловила жаль, що пресреліз, присвячений дослідженню, оприлюднили без достатнього контексту, бо в ньому «не було приділено належної уваги російській агресії з порушенням міжнародного права і численним воєнним злочинам, скоєним російськими військовими та задокументованим Amnesty International».

Агнес Калламар, генеральный секретарь Amnesty International, на пресс-конференции в Брюсселе, 3 декабря 2019 года
Агнес Калламар, генеральний секретар Amnesty International, на пресконференції у Брюсселі, 3 грудня 2019 року

Також, за словами правозахисників, яких цитує DW, «висновки не були передані з тією делікатністю та точністю, якої слід було очікувати від Amnesty. Це також стосується подальшого спілкування та реакції Міжнародного секретаріату на критику громадськості». Крім цього, AI засудила «інструменталізацію пресрелізу російською владою».

Росія звинувачує AI у «ненауковому підході»

Речниця Міністерства закордонних справ Росії Марія Захарова звинуватила АІ в тому, що організація змінює свою позицію під тиском «західної диктатури».

Коментуючи рішення АІ про необхідність проведення незалежного розслідування, Марія Захарова сказала, що правозахисна організація готова говорити протилежне тому, що було сказано у доповіді, та використовує «антинауковий підхід».

«Бо результат має бути іншим. Таким, який влаштовує мейнстрім. Факти нікого не цікавлять. Якщо сказали, що київський режим по цивільних не стріляє, отже – не стріляє. Антинауковий підхід. Але саме його наявність визначає нинішню західну систему як диктатуру», – написала речниця МЗС Росії в мережі Телеграм у неділю, 14 серпня.

Официальный представитель МИД России Мария Захарова
Офіційна представниця МЗС Росії Марія Захарова

Звіт Amnesty International від 4 серпня викликав хвилю обурення правозахисників та політиків, які звинувачували АІ у тому, що вони не розрізняють агресії між агресором та жертвою та неправильно розуміють принципи міжнародного гуманітарного законодавства, що стосується війни в міських умовах.

Звіт критикували колишні співробітники АІ та співзасновник шведського відділення організації, який подав у відставку на знак протесту.

«Ніколи б не подумала, що одна доповідь може поставити під загрозу 30 років досягнень захисту прав людини в Україні» – Оксана Покальчук

Також на другий день після виходу звіту звільнилася очільниця київського офісу АІ юристка та правозахисниця Оксана Покaльчук. У суботу, 13 серпня, в газеті Washington Post вийшла її стаття, в якій вона пояснює мотивацію своєї відставки після семи років роботи в організації.

Доповідь суперечила своїй головній меті: вона не захищала цивільних осіб, а ставила їх під загрозу, надаючи Росії виправдання

Оксана Покальчук

«На мій погляд, найбільший недолік звіту полягав у тому, що він суперечив своїй головній меті: він не захищав цивільних осіб, а ставив їх під загрозу, даючи Росії виправдання для продовження своїх невибіркових атак. Тому я залишила посаду керівника українського офісу Amnesty International», – каже українська правозахисниця у статті.

На її думку, проблема з написанням звіту виникла через те, що міжнародні експерти недостатньо розуміють контекст, в якому вони працюють, не довіряють місцевим колегам та ставляться до них «зарозуміло» і «несправедливо».

«Замість того, щоб довіряти місцевому персоналу й покладатися на нього, деякі міжнародні організації, такі як Amnesty, не можуть бути інклюзивними та централізували ухвалення рішень, як це було у випадку з цим звітом. Ставлення не могло бути більш зарозумілим і несправедливим, хоча ми всі погодилися на співпрацю, яка базується на відданості спільним цінностям», – пише Покальчук.

Оксана Покальчук, директор украинского офиса Amnesty International, во время пресс-конференции на тему: «Российские войска должны предстать перед судом за военные преступления в Киевской области – новое расследование Amnesty International». Киев, 5 мая 2022 года
Оксана Покальчук, директорка українського офісу Amnesty International, під час прес-конференції на тему: «Російські війська мають постати перед судом за воєнні злочини на Київщині – нове розслідування Amnesty International». Київ, 5 травня 2022 року

Так само, за словами Покальчук, хоча співпраця з урядом України завжди була доброю, АІ навіть не планувала звернутися до української влади та військових за коментарем, і зробила це лише на вимогу місцевого офісу, давши українській стороні лише три дні на відповідь.

Доповідь, яка мала захистити цивільних, на думку Покальчук, призвела до протилежних результатів, бо її використала російська пропаганда, яка і раніше виправдовувала, наприклад, бомбардування пологового будинку в Маріуполі тим, що його нібито контролювали українські військові.

Звіт Amnesty, на думку Покальчук, завдав тривалої шкоди репутації групи в Україні та в усьому світі. Але помилка керівництва не відображає важливої роботи місцевих офісів, яким загрожує втрата підтримки, вважає українська правозахисниця, яка своїм дописом прагне привернути увагу до цієї роботи і закликає керівництво організації гідно її цінувати та залучати місцевих колег до процесу ухвалення рішень.

Джерело: Голос Америки