Російські ЗМІ маніпулятивно спотворили суть сказаного очільником українського МЗС. У Євросоюзі, США та багатьох інших країнах підтримують необхідність порушення справи проти РФ, ідею спецтрибуналу поділяє і низка міжнародних організацій. Отже, йде дискусія не про необхідність такого суду — усі згодні, що він необхідний — а лише про формат, у якому він відбуватиметься.
Низка прокремлівських ресурсів поширила «новину» про те, що Євросоюз нібито відмовляється «створювати спецтрибунал щодо спецоперації Армії Росії в Україні».
«”Нової Гааги” не буде», «Міжнародний кримінальний суд не бажає визнавати російську СВО агресією», – такі висновки зробив сайт «Русская весна» на підставі інтерв’ю очільника українського МЗС Дмитра Кулеби.
Вже у звичному стилі російський агітпроп спотворив суть сказаного міністром закордонних справ України Дмитром Кулебою під час інтерв’ю інформагентству «Укрінформ».
Так, на запитання «Чи реально з нинішніми настроями наших партнерів у Європі реалізувати ідею Спецтрибуналу для керівництва Росії за воєнні злочини в Україні?» Дмитро Кулеба відповів, що це складна тема, адже йдеться про юридичне рішення, де буде зафіксовано, що Володимир Путін є злочинцем та несе відповідальність за накази, внаслідок яких загинули десятки тисяч людей.
«Не приховуватиму, тут їм страшнувато з різних причин. І з політичних, бо з 1945 року було лише два такі випадки – Нюрнберг та спроба суду над Мілошевичем, коли європейського лідера судили за злочини під час війни. А практика судити лідера іншої держави, скажімо так, дуже хитка. По-друге, є клуб фанатів Міжнародного кримінального суду (до якого ми також належимо). У його статуті написано, що одним із злочинів, за якими він може судити, є агресія. Але на практиці суто з юридичних причин він не може застосувати цю статтю конкретно до випадку України і Росії. Наші партнери кажуть: «Не треба створювати Трибунал, тому що у нас є МКС (Міжнародний кримінальний суд — прим. редактора), не можна створювати йому альтернативу». А ми кажемо: «Стривайте, що важливіше – інтереси МКС, який не хоче ніяких тимчасових альтернатив собі, чи справедливість, заради якої МКС існує?». Тут у них виникає ступор, тому що вони і за справедливість, і за МКС. Коротше кажучи, є проблема інституційного егоїзму і в питанні Міжнародного кримінального суду, і в питанні створення спецтрибуналу. Але ми цю роботу ведемо і, я думаю, що результат буде», – пояснив міністр.
Відповідно, йдеться не про відмову визнавати війну Росії в Україні агресією, і не про відмову розслідувати та притягувати до відповідальності винних за війну та воєнні злочини, вчинені проти українців. Йдеться про формат, у якому такий суд проходитиме, та юридичні тонкощі цього питання.
Важливо, що в середині липня Європейський Союз, США, Великобританія, Японія та низка інших країн виступили на підтримку України щодо порушення справи проти РФ у Міжнародному суді.
«Ми підтверджуємо нашу підтримку заяви України про порушення справи проти Російської Федерації в Міжнародному суді згідно з Конвенцією 1948 року про запобігання злочину геноциду та покарання за нього, яка (заява) спрямована на те, щоб встановити, що Росія не має законних підстав для військових дій в Україні, (розпочатих) на підставі необґрунтованих звинувачень у геноциді. Ми знову заявляємо про важливість цих розглядів і знову закликаємо Росію негайно призупинити свої військові операції в Україні, як це визначено судом у його постанові про тимчасові заходи від 16 березня 2022 року», — йдеться у заяві.
Також ідею створення спецтрибуналу підтримали такі міжнародні організації, як Парламентська Асамблея Ради Європи (дві резолюції – 27 та 28 квітня відповідно), Європейський парламент (резолюція The fight against impunity in Ukraine від 19 травня), Парламентська асамблея НАТО (декларацію було ухвалено 30 травня), Парламент ОБСЄ (резолюція від 6 липня).
Ідея створення окремого трибуналу для Росії обговорюється вже протягом кількох місяців. Експерти зазначають, що створення з нуля спеціального міжнародного трибуналу не є аж таким швидким процесом. Посол з особливих доручень МЗС України та координатор цього напряму Антон Кориневич відповів в інтерв’ю для ресурсу ZMINA, що наразі розглядаються кілька моделей спеціального трибуналу. Мова йде про:
- багатосторонній міжнародний договір;
- гібридний суд за угодою з ООН;
- гібридний суд за згодою з регіональною організацією (ЄС, Рада Європи).
Також Кориневич пояснив в інтерв’ю для Gazeta.ua, що сьогодні не існує міжнародного суду чи трибуналу, який міг би судити за злочин агресії, від якого походять інші злочини, серед яких злочин геноциду, злочини проти людяності, воєнні злочини. За скоєння злочину агресії злочинців судили на Нюрнберзькому та Токійському міжнародних військових трибуналах, і після них подібних трибуналів більше не було.
«Маємо найбільшу війну в Європі після 1945 року і належною юридичною відповіддю на неї буде створення спеціального трибуналу, який зможе судити російських чиновників за вчинення, планування, ведення агресивної війни проти України. Цей суд нікому не заважатиме. Тому що іншого міжнародного суду, який би займався злочином агресії, немає. Тим більше, він зможе рухатися набагато швидше за інші міжнародні суди і трибунали», — зазначив Антон Кориневич.