В доклада на Колежа по отбрана на НАТО се подчертава, че Русия явно не е в състояние да победи украинските войски, но има опасения, че Кремъл може в бъдеще да преустрои своята армия и да натрупа сили за конфронтация със страните от НАТО.
Анализаторите на НАТО „потвърдили“, че Русия във войната срещу Украйна „използва само малка част от наличните си ресурси, без да използва основните си козове“ – с подобни манипулативни статии руските медии реагираха на краткия аналитичен доклад на Колежа по отбрана на НАТО, в който бе представен анализ на руската военна инвазия в Украйна. Руските медии манипулираха данните от доклада, пропуснаха най-важните части от него, и заявиха, че уж “НАТО прозря“ и „потвърди“, че Русия в Украйна „не воюва с пълна мощ“.
„Всичко това потвърждава позицията на Москва за ограничения характер на спецоперацията и за ясните цели, които не включват унищожаването на Украйна. Русия говореше за това от самото начало на конфликта, но Западът упорито го отричаше. Накрая страните от НАТО започнаха нещо да се досещат за действията на Русия в Украйна”, – се казва в дезинформационните публикации.
Колежът по отбрана на НАТО наистина публикува кратък аналитичен доклад на 27 юли. В него се разглежда руската тактика за водене на война срещу Украйна. Основното послание на доклада е, че неподготвеността на Русия за нахлуване в Украйна, огромният мащаб на човешките и материални загуби на руската армия трябва да накарат НАТО да обмисли за в бъдеще способността на Русия да се възстанови и да отправи военно предизвикателство към Алианса.
Анализаторите на Колежа по отбраната стигат до извода, че въпреки сегашната очевидна неспособност на Русия да победи украинските сили, Кремъл може да вземе предвид всички свои грешки в бъдеще, да укрепи армията си и да атакува страните от НАТО.
Анализаторите смятат, че Алиансът трябва активно да укрепва отбраната си, защото „руските стратегически амбиции не се ограничават до Украйна или Молдова, а могат да бъдат описани като създаване на военна буферна зона, която включва Полша, трите балтийски държави и другите страни от Централна Източна и Северна Европа“, се подчертава в доклада (стр. 1 от доклада).
В аналитичния доклад няма никаква фраза, че Русия в Украйна „не воюва с пълна мощ“. Напротив, в документа се говори за сериозната грешка на РФ по отношение на украинските въоръжени сили. Кремъл е сгрешил за Украйна, сигурни са в НАТО, тъй като руските сухопътни сили, въздушнодесантните части и морската пехота, силите за специални операции и непосредствената въздушна поддръжка претърпяха тежки загуби както в личен състав, така и в техника. Вероятно до юли-август 2022 г. Русия ще достигне границата на своите възможности си да провежда големи настъпателни операции. Отделно се подчертава, че Русия, подготвяйки се за атака срещу Алианса, „едва ли ще подцени въоръжените сили на НАТО и политическата решимост на съюзниците по същия начин, по който недооцени Украйна“ (стр. 2 от доклада).
В доклада се споменава, че Русия ограничено е използвала някои военни тактики срещу Украйна – анализаторите отдават това на намеренията на Русия да спести част от силите си за настъпление срещу страните от НАТО. Например, Кремъл не проведе обща мобилизация и не използва ядрения си потенциал, въпреки че руските стратегически бомбардировачи бяха използвани за нанасяне на конвенционални удари по украинската територия. Отбелязва се също, че напоследък Русия е започнала да разполага по-стари оръжия за нанасяне на удари по Украйна, което може да се дължи както на постепенното изчерпване на запасите от високоточни управляеми боеприпаси, така и на плана на Русия за война срещу НАТО.
„Активно бяха използвани руските запаси от високоточни наземни, морски и въздушни ракети с голям обсег, които предизвикват особена тревога в Алианса заради вероятната им роля в плана на Русия за война срещу НАТО. Въпреки че западните официални лица още през април предположиха, че Русия може да изпитва недостиг на прецизни управляеми ракети, е трудно да се оцени колко запаси им остават, а руските сили продължават да нанасят удари на далечни разстояния“, – се казва в доклада (стр. 2 от доклада).
На фона на силното материално отслабване на руските въоръжени сили, пълния срив на дисциплината в армията и моралните проблеми на руските военни по време на нахлуването в Украйна, Русия в бъдещ конфликт срещу НАТО може да прибегне до други военни тактики, смятат анализаторите от Алианса. Експертите идентифицират три основни кръга на възможната руска агресия срещу страните от Алианса: ядрено сплашване, използване на Беларус като марионетка и плацдарм за ядрени операции, и засилване на киберпрестъпността.
В изводите на доклада се казва, че Русия, отслабена от войната с Украйна, не престава да бъде противник на НАТО и може да се превърне в друг вид противник, с частична еволюция на своята доктрина, инструменти и „наложена“ корекция на способностите. Реалната цел на Алианса за възпиране трябва да бъде „да се изпревари кривата на възстановяване и обучение на Русия, и да се избегне необходимостта отново да се играе на догонване“, – заключават анализаторите от Колежа по отбрана на НАТО.