Американські компанії не могли скупити 17 мільйонів гектарів землі сільськогосподарського призначення в Україні. Основною причиною є українське законодавство, яке забороняє передавати такі землі іноземцям або юридичним особам, бенефіціари яких є іноземцями. Президент України Володимир Зеленський не має повноважень продавати землю чи інші ресурси України, як би російські медіа не намагався переконати у протилежному.
Російські пропагандисти вкотре спробували поширити фейк про те, що «американські компанії скупили третину сільгоспземель України». Ця «новина» з’явилася синхронно у багатьох прокремлівських медіа: Газета.ру, NewsFront, Вести.ру, «Аргументы недели», «Общенациональное телевидение», «Труд» та інші.
StopFake з’ясував, що першоджерелом такої «інформації» став сайт Australian National Review, де згадується, що три великі американські транснаціональні корпорації нібито купили 17 із 62 мільйонів гектарів українських земель сільськогосподарського призначення. Також на сайті зазначається, що це третина всіх придатних для оранки українських сільськогосподарських угідь.
Автори публікації також стверджують, що покупцями нібито стали «компанії Cargill, Dupont і Monsanto». Щоб підкріпити свою версію, вони посилаються на ресурс Ritmo.org. Але в аналітичному матеріалі, який там був опублікований 12 листопада 2021 року, відсутня інформація про те, що Україна продала свою землю міжнародним компаніям.
Це підтверджує те, що єдиним джерелом цієї недостовірної інформації є сайт Australiannationalreview.com, який не може підтвердити свою інформацію про продаж української сільгоспземлі міжнародним корпораціям з інших джерел.
Також варто зазначити, що публікація з’явилася на сайті 27 травня, а на російських ресурсах лише за два місяці – 26 липня. Зате на всіх одночасно.
Цікавим є також такий факт: на сайті Australiannationalreview.com згадується, що «п’ять відсотків українських земель було викуплено Китаєм», а в російському агітпропі цієї фрази вже немає. Це може свідчити про те, що текст було підігнано під різні цільові аудиторії, а наратив змінено, щоб звинуватити у всьому транснаціональні корпорації, які є жупелом для всіх антиглобалістів, але не кривдити Китай.
Сама ідея «продажу» української землі міжнародним корпораціям, інформацію про яку поширили кремлівські пропагандисти, суперечить законодавству України.
Ринок сільськогосподарських земель в Україні почав працювати 01 липня 2021 року, але із низкою обмежень. Головне з них – це заборона продавати сільгоспземлі іноземцям та компаніям, яким володіють іноземці. Це обмеження може бути знято, але лише після всеукраїнського референдуму, на який буде винесено питання про дозвіл продавати землю іноземцям. Поки що такий референдум в Україні не проводився. Отже, продавати землю іноземцям не можна.
Друге обмеження – громадяни України можуть купувати до 100 га, а юридичні особи – до 10 тисяч га.
За інформацією Державної служби з питань геодезії, картографії та кадастру, в Україні за рік роботи ринку землі було продано 0,26 млн га. Ця цифра становить близько 0,8% площі сільськогосподарських земель (32,6 млн га), внесених до геокадастру. А ось цифра 17 мільйонів гектарів, якою оперують кремлівські пропагандисти, у 65 разів перевищує площу проданих в Україні сільськогосподарських угідь.
Власниками найбільших земельних банків України є вітчизняні компанії. Але й вони далекі від 17 мільйонів гектарів. Площа земель найбільших гравців українського агроринку не перевищує 0,5 млн га. А таких міжнародних гравців, як Cargill, Dupont та Monsanto, про які пропагандисти склали фейк, у списку власників українських сільськогосподарських земель просто немає.
Деякі ресурси також поширюють інформацію про те, що саме Зеленський «продав» третину всієї землі України. Це твердження також не є правдивим. Оскільки обов’язки Президента, закріплені у Конституції України, не містять такого пункту як управління природними ресурсами держави.