Українське зерно та російське блокування його вивезення з українських портів стали однією з центральних тем для російської пропаганди від початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну. Широкий спектр російських наративів на цю тему вражає: від тез про те, що Росія «не причетна» до обстрілів українських зерносховищ та портової інфраструктури для вивезення зерна до матеріалів на тему «всесвітньої змови» проти Росії, якій «не дають торгувати» злаковими, вкраденими з тимчасово окупованих українських територій. StopFake зібрав і розглянув основні російські наративи про українське зерно.

Фейк: Після «зернової угоди» всі обвинувачення проти Росії «розсипались» – договір показує, що насправді Росія ніколи не перешкоджала вивезенню зерна з України. Це країни Заходу хочуть влаштувати всесвітній голод і звинуватити в ньому Росію

Скриншот – ria.ru

Факт: Росія почала поширювати наратив про те, що вона нібито не причетна до блокування вивезення українського зерна паралельно з початком широкомасштабного вторгнення окупантів в Україну. Насправді ж саме Росія блокує чорноморські порти України і використовує це як один із важелів тиску на міжнародних партнерів України.

Теза Росії спростовується величезним масивом фактів не лише від українського керівництва, яке неодноразово заявляло, що Україні потрібен безпечний коридор для виходу із власних портів, а й даними інших країн. Провідні міжнародні організації також неодноразово заявляли, що з моменту повномасштабного вторгнення в Україну Росія цілеспрямовано заблокувала сотню кораблів у Чорному і Азовському морях.

Європейські лідери впевнені, що політика Росії щодо блокування українського зерна – це політика шантажу та використання продуктів харчування як зброї проти всього світу.

Держсекретар Ентоні Блінкен неодноразово заявляв, що саме Росія відповідальна за глобальну продовольчу кризу. Зі слів Блінкена, небезпечну продовольчу ситуацію спровокувала виключно Росія, що вдалася до воєнної блокади українських портів.

Верховний представник ЄС із зовнішньої політики Жозеп Боррель взагалі назвав російську блокаду українського зерна «справжнім воєнним злочином». Боррель наголосив, що відповідальність за продовольчу кризу в світі лежить виключно на Росії.

Україна входить до п’ятірки найбільших світових експортерів зерна, щорічно поставляючи на світовий ринок понад 45 млн тонн зерна, повідомляє Продовольча та сільськогосподарська організація Об’єднаних Націй (ФАО). Через блокаду Росією чорноморських портів в Україні все ще залишаються близько 18-22 млн тонн минулорічного врожаю зернових і олійних культур, які чекають на відправку на експорт. Альтернативні залізничні та річкові маршрути не можуть компенсувати втрату експорту морським транспортом і вирішити проблему, говорять експерти ФАО.

Чорне море – це основний торговий маршрут для перевезення зерна, нафти і нафтопродуктів. Через протоку Босфор торгові судна отримують доступ до Середземного моря та світових океанів. Цей морський шлях стратегічний для України, Грузії, Туреччини та частини європейських країн. Росія використовує його як один із важелів тиску на міжнародних партнерів України.

Фейк: Ракетний удар по порту в Одесі не вплине на вивезення українського зерна – Кремль не причетний до атаки на одеську інфраструктуру

Скриншот – sputnik.ru

Факт: Домовленості між Україною, Туреччиною і ООН, а також Росією, Туреччиною та ООН щодо деблокади українських портів «Одеса», «Чорноморськ» і «Південний» було підписано у Стамбулі 22 липня. Менше ніж за добу Росія завдала ракетних ударів по портовій інфраструктурі Одеси. Саме звідти мало розпочатися відправлення зерна до інших країн. Дві російські ракети «Калібр» влучили в об’єкти портової інфраструктури, а ще дві було збито силами протиповітряної оборони.

Росія добу заперечувала причетність до удару по одеському порту, вигадуючи різні виправдання, проте врешті-решт взяла на себе відповідальність за атаку, заявивши при цьому, що била «по військовій інфраструктурі». Ця заява – фейк, спростування якого можна прочитати в цьому матеріалі StopFake.

Дезінформаційним виявився і наратив про те, що ракетний удар по одеському порту нібито не вплине на вивезення українського зерна: в одному з пунктів «зернових домовленостей», підписаних 22 липня, чітко сказано про заборону атак портів, з яких здійснюється експорт зерна

Ракетна атака, здійснена Росією по торговому порту в Одесі наступного дня після підписання угоди про деблокаду українських портів, поставила під реальну загрозу голоду багато країн світу, – заявив президент Європейської Ради Шарль Мішель. Політик наголосив, що російські удари по одеському порту стали ще одним свідченням того, що «тільки Росія несе відповідальність за поточну продовольчу кризу та продовольчу небезпеку у світі».

Генеральний секретар ООН Антоніу Гутерріш однозначно засудив удари, заявив його представник, додавши, що всі сторони брали на себе зобов’язання в рамках угоди про експорт зерна.

Пані посол США в Києві Бриджіт Брінк назвала ракетну атаку «обурливою». Дипломатка наголосила, що «Кремль продовжує перетворювати продовольство на зброю. Росія слід  притягти до відповідальності».

Фейк: Вивезенню зерна з портів України заважають лише українські міни в морі

Скриншот – ФБА «Экономика сегодня»

Факт: Загрозу безпечному судноплавству в Чорному та Азовському морях створює Росія, яка блокує акваторії та обстрілює цивільні іноземні кораблі. У Міністерстві закордонних справ України неодноразово спростовували російський наратив про українські міни. В МЗС наголошують, що, напавши на Україну, Росія взяла в облогу українські морські порти і постійно намагається прорвати з боку Чорного моря оборону Одеси та інших прибережних міст. В українському уряді також неодноразово підкреслювали, що основними перешкодами для вивезення українського зерна морськими шляхами є російські військові кораблі та небезпека, яку вони становлять для торгівлі, комерції й перевезення вантажів.

Дезінформацією виявилася і теза Росії про те, що саме Україна «утримує» та «блокує» у своїх портах десятки іноземних торгових суден, перешкоджаючи тим самим перевезенню українського зерна.

За даними Міжнародної морської організації (організація у структурі ООН), на початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну в українських портах через війну близько 2000 моряків виявилися заблокованими на борту 94 суден. Також раніше в Міжнародній морській організації заявили, що саме Росія, а не Україна, нападає у Чорному та Азовському морях на комерційні судна, торгові судна та пошуково-рятувальні кораблі. Факти нападу Росії на цивільні іноземні судна в Чорному морі підтвердили і в апараті Державного департаменту США.

Фейк: Україна сама підпалює власні зернові поля і руйнує елеватори

Скриншот – ria.ru

Факт: Збройні сили України не завдають прицільних ударів по українських зерносховищах та не знищують власні запаси зернових. Саме Росія продовжує дотримуватись тактики випаленої землі в Україні й цілеспрямовано атакує українську цивільну інфраструктуру. Відповідальність за низку знищених по всій Україні зерносховищ, елеваторів із зерном і зернових полів лежить виключно на російських окупантах.

Центр стратегічних і міжнародних досліджень США (CSIS) опублікував низку матеріалів, які доводять, що атаки російських військових на сільськогосподарський сектор України та крадіжки нею українського зерна свідчать про цілеспрямовані спроби Росії підірвати сільськогосподарський потенціал України.

Пані президент Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн також підтвердила, що Росія цілеспрямовано знищує сільськогосподарську інфраструктуру України, і провела паралелі між нинішніми діями російських загарбників в Україні та діями радянської влади у 1930-х роках, коли СРСР влаштував Голодомор в Україні. З її слів, чудово видно, що російська влада продовжує криваву спадщину СРСР, використовуючи старі радянські методички з винищення українців.

«На окупованій території України армія кремля конфіскує запаси зерна та техніку. Комусь це навіяло спогади з темного минулого – часів радянських захоплень урожаю та спустошливого голоду 1930-х. Сьогодні російська артилерія цілеспрямовано обстрілює склади зерна по всій Україні. А російські військові кораблі у Чорному морі блокують українські кораблі, набиті пшеницею», – підкреслила Урсула фон дер Ляєн.

Атаки на цивільну інфраструктуру та розграбування тимчасово окупованої території є порушенням міжнародного права. Ці факти можна вважати воєнними  злочинами. Розслідування Міжнародним кримінальним судом російських протиправних дій в Україні розпочалося вже у березні 2022 року.

StopFake раніше спростовував аналогічні наративи Росії, детальніше читайте у матеріалі Фейк: ЗСУ «знищили 24 червня» елеватор із зерном у Рубіжному».

Фейк: Захід «бреше» про крадіжку українського зерна Росією

Скриншот – life.ru

Факт: Окупаційні війська Росії продовжують незаконно розграбовувати майно українських фермерських господарств, вилучаючи продукти та сільськогосподарську техніку. Від початку повномасштабного вторгнення російські військові вивезли із тимчасово окупованих територій України до 400 тисяч тонн зернових культур. Цю інформацію підтверджують і міжнародні партнери Украини. Крім того, в еру супутникової зйомки неможливо приховати шило в мішку – злочинні дії Росії з крадіжки українського зерна фіксуються космічними апаратами.

Існує великий масив супутникових знімків, які підтверджують крадіжку Росією українського зерна. Наприклад, на червневих супутникових знімках видно, як судна під російським прапором везуть украдене українське зерно до Сирії. А травневі знімки технологічної компанії Maxar Technologies та розслідування телеканалу CNN показали, як у порту тимчасово окупованого Севастополя два суховантажних судна під російським прапором завантажуються вкраденим українським зерном і виходять у напрямку Бейрута.

Продовольча і сільськогосподарська організація ООН також заявляла про наявність у організації неофіційних, але таких, що викликають довіру, даних про російські крадіжки українських зернових.

Фейк: Росія врятувала українську посівну і дала воду українським фермерам на півдні України для зрошування полів

Скриншот – life.ru

Факт: Теза про те, що Херсонська область нібито «отримала доступ до води» лише після кривавого російського вторгнення, – це продовження кремлівського наративу про «засуху» та міфічну «екологічну катастрофу» в Херсонській області, яка нібито виникла там після перекриття Північно-Кримського каналу (ПКК) у 2014 році. Управління Північно-Кримського каналу неодноразово спростовувало пропагандистські матеріали про «посуху» і «відсутність води у фермерів» у Херсонській області. 

Насправді ж потужності Північно-Кримського каналу в Херсонській області перебувають  під постійним наглядом управління каналу, періодично інспектуються, ремонтуються, а також використовуються за призначенням місцевими фермерами. Щороку напередодні старту посівної кампанії у цих шести районах Північно-Кримський канал упорядковують після зими. На початку лютого 2022 року – за кілька тижнів до повномасштабного вторгнення Росії в Україну – також розпочалася щорічна планова підготовка ПКК до посівного сезону: гідротехнічні споруди очистили від зимових забруднень і провели плановий ремонт споруд. Отже, російські окупанти захопили канал у повністю робочому стані, підготовленим для швидкої посівної працівниками управління Північно-Кримського каналу – не може бути навіть мови про те, що Росія забезпечила регіон водою.