Джерело: The Insider
The Insider вже писав про те, як пропагандистські видання дружно повідомили, що російські війська захопили покинуті українцями при відступі дві цілком справні новітні французькі САУ Caesar. Щоправда, фото цих трофеїв ніхто так і не показав, а першоджерелом інформації виявився твіт маловідомого французького лівого політика, який так і не повідомив, звідки він про це дізнався. Тепер цей сюжет отримав несподіваний розвиток: ті ж самі пропагандисти повідомляють, що САУ, виявляється, не покинули, а продали. «Газета.ru», Lenta.ru, «Известия», «Царьград», «Взгляд» та інші ЗМІ переказують зміст публікації в онлайн-виданні під назвою Bulgarian Military, де сказано:
«Французькі та українські (з Донбасу) джерела стверджують, що в руках російської армії, а точніше, у виробничих цехах російського виробника «Уралвагонзавод», знаходяться дві 155-мм самохідні гаубиці «Цезар», подаровані Францією Україні як військова допомога проти російського вторгнення 24 лютого. <…>
Новина про трофейну зброю у воєнний час нікого б не здивувала. Ми були свідками захоплення українськими та російськими військовими різних систем озброєння противника. Але ті ж «невстановлені» французькі джерела стверджують, згідно з Donbas Insider, що дві самохідні гаубиці Caesar було продано українцями через посередника росіянам. Ціна, що обговорюється у вузьких колах, становить 120 000 доларів за штуку. BulgarianMilitary.com нагадує, що вартість одиниці самохідної гаубиці Caesar коливається в районі €7 млн».
На якій же підставі експерти Bulgarian Military дійшли такого сенсаційного висновку? Ось що пише автор статті Бойко Ніколов:
«Політичний аналітик BulgarianMilitary.com говорить, що ймовірність того, що дві гаубиці було продано Москві, очевидна, судячи з тону й останніх слів французького юриста і політика Режиса де Кастельно <того самого, хто першим написав, що САУ Caesar потрапили в руки російських військових. – The Insider>. «Йому [французькому юристу] цілком зрозуміло, що під час війни, крім військовополонених, противники захоплюють різну іноземну техніку. Це війна, одні вмирають, інші від страху відмовляються своїх позицій, а треті наживаються на війні. Кінцівка коментаря — «Дякую, Макрон, ми платимо» — наштовхує на думку, що Режис де Кастельно вважає, ніби дві гаубиці не покинули і тому захопили, а продали. Іронія в цьому конкретному випадку надто сильна, щоб ігнорувати цей факт», – говорить доктор Себастьян Леві, кореспондент і аналітик BulgarianMilitary.com по близькосхідному регіону».
Яким чином доктор Леві – судячи з сайту берлінського приватного інституту Hertie School, де він викладає, фахівець із досліджень політики в галузі кліматичних змін і суспільного ставлення до цієї проблеми — побачив у словах Режиса де Кастельно натяк на продаж САУ, зрозуміти неможливо. Очевидно, він критикує уряд за рішення передати Україні дороге озброєння, яке в підсумку опинилося в руках ворога, але ні слова про те, як це сталося, в його твіті немає. Після цього Ніколов додає:
«Леві також каже, що, на його думку, дві самохідні гаубиці були перепродані за допомогою посередника, військового дилера. Леві, однак, не має доказів своїх тверджень, але посилається на міркування, які висловлюються в колах, до яких він належить».
Ось на цій підставі нам і пропонують вважати, що французькі артилерійські установки було продано. А для більшої переконливості розповідають, що випадки продажу зброї українськими військовими ворогові вже були, посилаючись на проросійський Telegram-канал.
Про видання (точніше, блог) Bulgarian Military відомо небагато. Про себе видання повідомляє, що включене до списків «Top-60 військових сайтів та блогів» від Feedspot та «Найкращі військові блоги» від Expertido. Feedspot – агрегатор контенту, що укладає списки сайтів різної тематики; ніщо не вказує на те, що їх оцінюють експерти у відповідних галузях. Приблизно такий само вигляд мають списки Expertido. Публікації в Bulgarian Military підписані або Бойком Ніколовим, або псевдонімом TOC. Але не можна сказати, що це проросійський сайт: серед його матеріалів є, наприклад, стаття того ж Ніколова про те, що російські заводи відмовляються ремонтувати бронетехніку, що надходить з українського фронту, оскільки всередині неї часто виявляють згорілі тіла. Схоже, що сайт просто прагне публікувати сенсаційні матеріали, не особливо переймаючись перевіркою фактів.
Джерело: The Insider