Джерело: Андрій Красно, для Кавказ.Реалии
У регіонах Півдня та Північного Кавказу помітно скоротилася кількість акцій на підтримку війни в Україні – якщо ще кілька місяців тому до мілітаристських флешмобів масово залучали не лише працівників бюджетної сфери, а й дітей, то нині таких заходів не проводять. На думку експертів, публічна підтримка російської армії стала рідкісною приватною ініціативою – здебільшого люди не бачать сенсу за популярними символами пропаганди і все частіше ставлять питання щодо цілей цієї війни.
Символами російського вторгнення в Україну стали латинські літери «V» та «Z», які спочатку наносили на військову техніку – пізніше ці символи пішли в народ, ними почали висловлювати підтримку та схвалення дій армії Росії. Букви активно використовували під час патріотичних флешмобів: наприклад, у Кабардино-Балкарії у формі цих символів з ліхтариками в руках вишикувалися 50 волонтерів, футболісти в Північній Осетії виклали Z з футбольних м’ячів на полі, а журналісти у Владикавказі склали цю літеру з освітлених вікон у Будинку друку.
Провладні акції набували різних форм – народні ремісники Дагестану наносили пропагандистські символи на місцеві сувеніри, на Ставропіллі змінили назву двох міст на ЖелеZноводськ та КислоVодськ, а підлітків з державного руху «Юнармія» в Магасі залучили до встановлення прапора з буквою «Z» на стометрову Башту Злагоди.
Із середини квітня хвиля патріотичного креативу зійшла нанівець. Принаймні вона перестала бути офіційною та масовою. Тепер ініціатива перейшла до приватних рук – такий патріотизм іноді виглядає неоднозначно і стає об’єктом іронії.
Наприклад, наприкінці червня дайвери розмістили об’ємну літеру Z у Чорному морі, акцію назвали «Zалягти на дно V Анапі». Раніше адміністрація Новоросійська вимагала від власника продуктового магазину прибрати вивіску «ZA М’ясом». Бізнесмен запевняв, що придумав її ще до початку війни, але виглядала вона – вже на тлі серйозних втрат російської армії – неналежно, вирішила влада. Гастрономічно пропаганду осмислили і в одному зі краснодарських супермаркетів – оселедець під шубою там прикрасили літерою Z із майонезу. Знімок опублікував один із відвідувачів, пізніше поліція вимагала від нього пояснень.
Одна з найвідоміших двозначних патріотичних акцій пройшла у Дагестані. Міністерство сільського господарства республіки у своєму офіційному телеграм-каналі спочатку опублікувало, а потім видалило відео перегоном великої отари овець – на кожній тварині була намальована буква Z. Ролик супроводжувався фрагментом із пісні Олега Газманова: «Росія, Росія – у цьому слові вогонь та сила».
«Навряд чи людина, яка це зробила, мала на увазі якийсь підтекст. Є ті, хто діють за вказівкою, а є ті, хто щиро. Що стосується овець, мені здається, другий варіант. Хоча, звичайно, це демонструє рівень інтелекту», – вважає ексдепутат Єйської районної Ради у Краснодарському краї Олександр Коровайний.
У розмові з Кавказ. Реалии він заявив, що пропаганда розділила росіян на дві частини. При цьому співвідношення тих людей, які підтримують війну, і тих, хто проти неї, встановити складно: репрезентативні соціологічні дослідження зараз провести неможливо, люди бояться висловлювати свою реальну думку, вважає експерт. Зниження числа пропагандистських акцій Коровайний пояснює тим, що накази про їхнє проведення спускалися зверху і не були широкою народною ініціативою.
«Ті, хто проти, бояться говорити про це з огляду на нові закони. Опиратися таким акціям люди теж бояться. Якщо примушувати нікого не будуть, майки з цією символікою вдягатимуть одиниці», – підсумував він.
Час затишшя
За місяці війни склалася ситуація, за якої символи V та Z зі звичайних символів перетворилися на гіперзнаки, які через різні форми – вишиковування людей та машин, освітлення вікон у формі букв – демонструють якомусь зовнішньому спостерігачеві, котрий знаходиться далеко чи високо. Це прояв надіндивідуальної лояльності – не конкретного співробітника чи учня, а всього колективу, розповідає антрополог та фольклорист, кандидат філологічних наук Олександра Архипова.
«Це відрізняє акції із символом Z від державних флешмобів із георгіївською стрічкою, яка більшою мірою існує як індивідуальний значок. Звичайно, були акції з величезною георгіївською стрічкою, її зображенням на банерах, але перший варіант використання був більш масовим та наповненим змістом. На відміну від георгіївської стрічки, буква Z не має жодного ідеологічного наповнення», – уточнює експертка в інтерв’ю Кавказ.Реалии.
Завдання таких акцій – вираження колективної ідентичності, демонстрація надіндивідуальної масової підтримки дій російської армії. Архипова підтверджує, що від середини квітня хвиля акцій з буквою Z справді суттєво спала.
Блогер із Кабардино-Балкарії Анастасія Ємельянова вважає, що акції на підтримку російської армії могли бути щирими перші два тижні війни – люди вірили, що вона буде короткою, як бойові дії в Грузії у 2008 році. Зараз Ємельянова бачить, що навіть у невелике місто Прохладноє з населенням близько 60 тисяч осіб «масово приходять двохсоті», ховають загиблих в Україні солдатів – на цьому тлі настрій людей змінився, переконана блогерка.
Взяття Маріуполя ніяк не відзначали, бо надто криваво йшли бої, ніхто не хотів говорити про це публічно.
«Якщо раніше від простих людей я чула слова підтримки, наразі головним звучить питання: кому це потрібно? Його задають навіть місцеві чиновники, бо у кожній родині є родичі або близькі, які беруть участь у так званій спецоперації. Падає рівень добробуту, ціни на продукти та техніку не знижуються – люди усе це відчули. І вже сьогодні багато хто не хоче, щоб їхні діти брали участь у подібних акціях із Z. Ті ж працівники освіти, на яких спускають проведення таких заходів – вони не з Марса, вони все це бачать і розуміють», – резюмує Ємельянова.
Екс-координаторка ліквідованої «Відкритої Росії» в Краснодарському краї Яна Антонова, говорячи про те, чому мілітаристські акції сьогодні практично зійшли нанівець, вказує на низку факторів: літо традиційний час затишшя, і влада намагається не проводити заходів. Школярі та студенти пішли на канікули, бюджетники у відпустках, тож організувати щось масове влітку складніше.
«Напевно, і запал зійшов також. Навіть взяття Маріуполя – найзначніша перемога російської армії за чотири місяці – її не відзначали. Тому що надто довго і криваво йшли бої, під кінець ніхто говорити про це не хотів публічно», – звертає увагу Антонова.
- Російські правоохоронці вже чотири місяці переслідують активістів за антивоєнні акції чи псування проурядової агітації. Так, мешканця Туапсинського району Краснодарського краю Олександра Єсікова оштрафували на 45 тисяч за нанесення напису «Путін – убивця» на банери «Своих не бросаем» («Своїх не кидаємо» – укр.) із символікою війни. Прикубанський суд Краснодара оштрафував Олександра Кондратьєва на 30 тисяч рублів за плювок у букву Z на вуличному банері з написом «Z#СвоихНеБросаем». Уродженець Чечні Рамазан С. записав відео з вибаченнями за умисне пошкодження на горі Машук у П’ятигорську символу військової спецоперації у вигляді літери Z, який з’явився на горі Машук наприкінці квітня. Його виклали зі спиляних під час суботника дерев.
- Наприкінці травня 64-річного ставропольського пенсіонера Василя Гокова побили після того, як він намалював літеру Z на підтримку російських військових на своєму та сусідських парканах.
- 29 червня – 126-й день війни. ЗСУ вдарили по російських позиціях у Луганській області з американської установки HIMARS. Російські війська завдали кількох ударів по Дніпропетровській області. У Кременчуці продовжують розбирати завали у торговому центрі, що згорів після влучання російської ракети. Загинуло щонайменше 20 осіб. Відбувся черговий обмін полоненими, також Україна заявила про повернення 46 тіл загиблих.
Джерело: Андрій Красно, для Кавказ.Реалии