Джерело: The Insider
Голова Конституційного суду РФ Валерій Зорькін на Петербурзькому юридичному форумі заявив, що росіяни, які жили в Україні, були позбавлені гарантій національної ідентичності та права на використання рідної мови. РІА «Новости» повідомляє:
«Президент РФ Борис Єльцин, залишивши Україні Крим та області з російським населенням, позбавив юридичних гарантій 12 мільйонів російських людей, заявив голова Конституційного суду РФ Валерій Зорькін на Петербурзькому міжнародному юридичному форумі.
„У Біловезькій пущі під час розпуску СРСР Борис Єльцин залишив за Україною і Крим, і легендарний Севастополь (‘алмаз російської військової доблесті’), і кілька областей, фактично російських і за населенням, і за історією. Тобто майже 12 мільйонів росіян залишилися без будь-яких юридичних гарантій їхньої національно-культурної ідентичності і, як потім виявилося, були нацистським режимом позбавлені права на рідну мову”, – зазначив Зорькін».
Насправді в Конституції Криму у складі України містилися гарантії прав мешканців на використання рідної мови. У статті 10 йшлося:
«1. В Автономній Республіці Крим поряд із державною мовою забезпечується функціонування та розвиток, використання та захист російської, кримськотатарської, а також мов інших національностей.
2. В Автономній Республіці Крим російська мова як мова більшості населення та прийнятна для міжнаціонального спілкування використовується у всіх сферах суспільного життя.
3. В Автономній Республіці Крим громадянам гарантується право виховання рідною мовою у дитячих дошкільних закладах, вивчення рідної мови, навчання рідною мовою у навчальних закладах державної, республіканської та комунальної форм власності або через національні культурні товариства або в порядку, що визначається законодавством України та нормативно -правовими актами Верховної Ради Автономної Республіки Крим у межах її компетенції»
Подальші статті закріплювали використання російської мови у документах, що засвідчують статус громадянина, судочинстві, нотаріальному провадженні, роботі пошти та телеграфу, підприємств сфери обслуговування тощо.
У Донецькій та Луганській областях російська мова у 2012 році офіційно набула статусу регіональної. Закон 2012 року, що передбачав цей статус, було скасовано лише у 2018 році в ситуації гібридної війни, розв’язаної Росією проти України. До ухвалення нового закону про державну мову освіта більш ніж у половині шкіл цих двох регіонів здійснювалася російською мовою, хоча кількість українських шкіл поступово зростала.
У самопроголошених «ДНР» та «ЛНР» у 2020 році визнали єдиною державною мовою російську, хоча вона поширена в основному в містах; переважно україномовне сільське населення цих територій виявилося позбавленим тих самих «юридичних гарантій національно-культурної ідентичності», але це Зорькіна чомусь не турбує.
Джерело: The Insider