Джерело: The Insider
Російська влада намагається виставити трагедію у Кременчуці, де російська ракета зруйнувала найбільший торговий центр міста, в якому були сотні відвідувачів та співробітників магазинів, як українську провокацію. Міністр закордонних справ Сергій Лавров на прес-конференції за підсумками наради міністрів закордонних справ прикаспійських держав заявив:
«Бомбили ангар, куди прибули європейська та американська зброя і боєприпаси. В результаті детонування боєприпасів загорівся розташований поруч порожній торговий центр».
Створений у перші дні війни та активно пропагований кремлівськими ЗМІ Telegram-канал «Война с фейками» пише:
«Фейк: Російські військові обстріляли торговий центр «Амстор» у Кременчуці. Про це повідомив президент України Володимир Зеленський.
Правда: Торговий центр «Амстор» розташований поряд із Кременчуцьким заводом дорожніх машин та залізничною станцією Кременчук. На одному з відео людям здається, що ракета потрапила саме до заводу (фраза «Дормаш, Дормаш»). Крім того, за повідомленням джерел, знайомих із перебігом спецоперації, ТЦ «Амстор» використовувався як склад для зберігання військової техніки, як і київський ТЦ Retroville. <…>
Володимир Зеленський заявив, що в ТЦ було близько тисячі цивільних, проте паркувальний майданчик перед будівлею торгового центру практично порожній, на ньому мало автомобілів. Крім того, серед людей, які ходять парковкою, можна побачити безліч військових у «піксельній» формі (штатні футболки ЗСУ, камуфляжні сумки), деякі з них озброєні автоматами. При цьому на відеозаписі, який виклав Зеленський, а також на роликах у соціальних мережах практично немає жінок.
Не схоже, що торговий центр узагалі працював. У Instagram (соцмережа визнана екстремістською в РФ), за геотегом «ТЦ «Амстор» відсутні фотографії відвідувачів із березня. Відгуки на інтернет-сайтах та картах Google перестали залишати також у березні. Очевидно, у ТЦ зберігалася техніка, відремонтована на „Дормаші”.
Незважаючи на непідтверджений характер заяви Зеленського про тисячу відвідувачів, які перебувають у ТЦ та офіційну інформацію про двох загиблих, міжнародні ЗМІ швидко підхопили новину саме у контексті „російської ракети, яка вдарила по ТЦ із 1000 відвідувачів”.
Найближчими днями відбудеться саміт НАТО, під час якого Володимир Зеленський має намір попросити про військову допомогу. Наразі влада України готує підґрунтя для того, щоб зробити із „Амстора” нову Бучу».
Українське видання «Апостроф» опублікувало зняту з дрону фотографію зруйнованого торгового центру.
До заднього фасаду «Амстора» прилягає територія заводу «Дормаш». Це добре видно на карті Google.
Жодних ознак зруйнованого ангару, про який говорить Лавров, не видно. Ракета явно влучила безпосередньо у будівлю торгового центру. Машини на території заводу не пошкоджено.
Друга ракета справді поцілила у завод, але у віддалену від «Амстора» його частину, на відстані близько 500 м.
Ось відео з камер спостереження у парку неподалік.
Відео, викладене Зеленським, знято не в момент влучання ракети, а пізніше; на ньому показано роботу пожежної команди. Люди у військовій формі – бійці територіальної оборони, які прибули на місце ракетного удару. Очевидно, до цього моменту покупців та співробітників магазинів уже було евакуйовано. Цим же пояснюється і відсутність машин на паркувальному майданчику: вочевидь, їх прибрали, щоб вони не заважали пожежникам та рятувальникам. Удар припав у задню частину торговельного центру, і будівля прикрила собою парковку, тому й не видно зруйнованих автомобілів.
Але у створеному після трагедії Telegram-каналі «Амстор ТЦ Кременчук (Кременчук). Викриття путінських фейків» з’явилися зроблені одразу після влучання ракети фотографії. На них видно і машини на парковці біля палаючого торгового центру, і відвідувачів, зокрема й жінок.
Твердження пропагандистів про те, що ТЦ не працював, виглядає вкрай дивним. Закриття найбільшого у місті торгового центру не могло залишитись поза увагою інтернет-користувачів. Але за запитами «Амстор Кременчук закрився» та «Амстор Кременчук не працює» можна знайти лише повідомлення про тимчасове закриття торговельного центру у 2014 році. Станом на вечір 28 червня Google досі позначає «Амстор» як такий, що працює.
Сайти деяких магазинів, які розташовані в «Амсторі», теж не встигли змінити інформацію про його роботу. Так, інтернет-аптека tabletka.ua досі приймає замовлення з видачею в аптеці «Доброго дня» в «Амсторі».
За інформацією видання «Українська правда», в «Амсторі» загинуло понад 20 людей, поранено 59, отримано понад 40 заяв від родичів щодо зниклих безвісти, які могли перебувати в торговому центрі. Deutsche Welle повідомляє про 18 загиблих.
Джерело: The Insider