Джерело: Ануш Аветисян, для Голосу Америки
Інформаційна війна Росії з Україною йде паралельно із бойовими діями, а розпочалася вона задовго до повномасштабного вторгнення російської армії. Річард Стенгел (Richard Stengel), екс-заступник держсекретаря США з громадської дипломатії та зв’язків із громадськістю й колишній редактор журналу Тайм, називає Росію лідером у розробці гібридних воєн. Москва, за словами експерта, повною мірою використала інструменти інформаційної війни в період анексії Криму у 2014 році, коли російська влада за допомогою «фабрики тролів» поширювала дезінформацію щодо ситуації на сході України. Згодом Захід викрив віртуальну армію Кремля на втручанні у президентські вибори у США в 2016 році, пише Російська служба «Голосу Америки».
Від січня 2022 року західні країни б’ють на сполох через те, що російські військові, розвідувальні структури й відома «фабрика тролів» знову намагаються поширювати дезінформацію та пропаганду проти України. Але цього разу, на думку Стенгела, Росія виглядає непідготовленою і значною мірою поступається Україні, яка веде успішну контрпропаганду.
«Зеленського називають – і я вважаю, що це відмінне прізвисько – “Вінстоном Черчиллем Тіктока”. Це приклад того, якою має бути поведінка сучасного лідера під час війни. Він ночами записує звернення до свого народу. Він усе пояснює. Його присутність помітна на [реальній] війні та в інформаційній війні. Це справжнє відкриття не лише відмінного лідерства, а й дуже розумної інформаційної війни. Порівняйте його з Володимиром Путіним, який виголошує стандартні промови, сидить за столом на відстані кількох метрів від інших. Стара школа, минуле століття. Українці також дуже розумно використовують TikTok, Twitter та Telegram. Втім, вони зобов’язані це робити, оскільки вони слабші: коли ви поступаєтеся в озброєннях, необхідно знайти інші способи боротьби, і вони зробили це», – зазначив у інтерв’ю Російській службі «Голосу Америки» Стенгел.
Експерти наголошують, що Росія веде війну, яка є непопулярною серед більшості країн світу, тоді як українці розповідають про боротьбу своєї країни проти агресії сучасно та щиро. Facebook, Twitter, YouTube та Google видаляють зі своїх платформ російську дезінформацію. А в Європі заблокували доступ до російських державних каналів та онлайн-платформ. Втім, попри все це Україна виграє інформаційну війну далеко не на всіх фронтах.
За спостереженнями Брета Шейфера (Bret Schafer), старшого наукового співробітника «Альянсу за забезпечення демократі» Німецького фонду Маршалла, хоча російській владі зараз складніше поширювати у світі прокремлівські погляди, ще рано оголошувати про перемогу над дезінформацією Росії.
Іноді на Заході існує тенденція думати, що ми добре впоралися з тим, аби дати відсіч [дезінформації]. Думаю, це правда, коли ми говоримо про Європу та США, але я не впевнений, що це так в інших частинах світу. RT Arabic, RT Espanol — два найефективніші канали. Коли ви поглянете на інформаційний простір Китаю, то зрозумієте, що російська дезінформація зміцнила свої позиції там. А в деяких випадках навіть була посилена власною інформацією Китаю. Індія – країна, де поки незрозуміло, наскільки добре [дезінформація] Росії працює. Але ви можете розглядати Індію як ще одну країну, вразливу перед російською дезінформацією: ми не бачимо, щоб її уряд рішуче чинив опір діям Росії в Україні», — пояснив Шейфер.
Основним цифровим полем битви війни Росії з Україною став Telegram. Тут не модерують інформацію та не видаляють фейки. Ще одна платформа, де є вдосталь дезінформації та хибних відомостей – TikTok. Про це розповідає Наталія Левіна (Natalia Levina), професорка Нью-Йоркського університету.
«Звичайно, там мало що блокується. Там дуже багато такого дуже пропутінського, я навіть не сказала б, що загалом проросійського, а взагалі — контенту на підтримку російської армії. Тобто не просто – «Росія – це добре», а – «війна – це добре». І те, що там нібито ловлять якихось жахливих бандерівців… І, відповідно, натискати на якісь кнопки і повідомляти про це — це на мою думку [неефективно]: можливо, одну-дві речі можна якось цим закрити, але цього потоку багато», – зауважила Левіна.
Основним інструментом поширення дезінформації в Росії залишається телебачення. І тут експерти відзначають успіх путінської пропаганди. Цьому ще й сприяє той факт, що заблоковані та визнані екстремістськими Instagram і Facebook стрімко втрачають аудиторію в Росії. Як повідомляє The Bell, у Facebook охоплення впало з приблизно шести з половиною мільйонів користувачів на добу до двох мільйонів. А на російському державному каналі в березні було запущено новий проєкт — АнтиФейк, який нібито допомагає глядачам «відрізнити брехню від правди». Насправді ж вся мета програми зводиться до того, аби переконати росіян, що всі жахливі свідчення російської агресії в Україні — фейки. Інформацію про Маріупольський пологовий будинок, зруйнований російським авіаударом,про бомбардування Маріупольського драмтеатру та про вбивства мирного населення в Бучі ведучі і запрошені експерти називають провокацією та «цинічно виготовленими фейками».
«Росіянам стало дуже складно, проте все ще можливо, знайти інформацію, яка суперечить точці зору Кремля. Усе це дозволяє Кремлю контролювати інформацію вдома. І, певна річ, тут ще спрацьовує й патріотизм. Я маю на увазі, що багато росіян хочуть вірити, що дії їхнього уряду обґрунтовані», — підкреслив Шейфер.
Експерти зазначають, що в умовах війни інформація контролюється на державному рівні і в Україні. І хоча цілі тут у Росії та України є різними, це створює складні умови для роботи журналістів, які висвітлюють війну.
«Українцям необхідно підтримувати дух співвітчизників, будь-яка влада применшує кількість жертв та перебільшує свої успіхи. Тому журналістам я нагадав би стару фразу Рональда Рейгана про Радянський Союз: довіряй, але перевіряй», — сказав Стенгел.
Колишній редактор журналу Тайм радить зі скептицизмом ставитись до офіційної інформації сторін конфлікту. А щоб не стати жертвою дезінформації, яка навмисно розповсюджується Росією, експерт закликає постійно порівнювати будь-яку інформацію з тим, як про ту чи іншу подію розповідають незалежні чи альтернативні джерела інформації.
Як наголосила у середу, 22 червня, віце-президентка Єврокомісії Віра Журова, Сполучені Штати повинні відігравати більш активну роль у боротьбі з російською пропагандою та дезінформацією в Інтернеті через загрозу демократії.
Назвавши інформаційні маніпуляції серйозно недооціненою зброєю, Журова зауважила, що хоче простягнути Сполученим Штатам руку для співпраці з Європою.
«Я думаю, що для Сполучених Штатів, які були колискою як для демократії 200 років тому, так і для «доткомів» чи технологічної революції близько 20 років тому, час для бездіяльності минув», — сказала Журова, виступаючи в Атлантичній раді у Вашингтоні.
Джерело: Ануш Аветисян, для Голосу Америки