Джерело: The Insider
Міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров на пресконференції за підсумками зустрічі з міністром закордонних справ Азербайджану Джейхуном Бабаєвим заявив:
«У нас мало ілюзій, що нинішня русофобська зарядженість Євросоюзу якимось чином розсмокчеться чи зміниться в найближчій, а якщо чесно, у довгостроковій перспективі. Але це шлях, який європейці обрали, шлях, який, на жаль, нагадує… Знаєте, коли розпочиналася Друга світова війна, Гітлер же під свої прапори зібрав майже… значну частину, якщо не більшу частину європейських країн для війни проти Радянського Союзу. Ось зараз також у тому числі Євросоюз разом з НАТО збирають таку ж сучасну коаліцію для боротьби, а за великим рахунком, війни з Російською Федерацією».
У Другій світовій війні союзниками гітлерівської Німеччини з європейських країн були Італія, Румунія, Угорщина, Болгарія та Фінляндія. При цьому Болгарія до 1944 року зберігала дипломатичні відносини з СРСР і не брала участі безпосередньо у війні проти нього (вона оголосила війну Великій Британії і США, болгарські війська вторглися до Греції та Югославії).
Пакт, укладений у 1936 році між Німеччиною і Японією, до якого пізніше приєдналися інші союзники гітлерівського режиму, крім Фінляндії, було названо Антикомінтерновським; формально він був спрямований проти поширення у світі комуністичної ідеології. Але у серпні 1939 року Німеччина і СРСР підписали договір про ненапад, відомий як пакт Молотова – Ріббентропа, а у вересні того ж року, вже після початку війни, – договір про дружбу та кордон. Фактично це були домовленості про поділ Східної Європи між Німеччиною та СРСР. Увійшовши до Польщі, німецькі війська, що швидко просувалися на схід, зупинилися, чекаючи, поки СРСР займе частину країни, яка належить йому за секретними протоколами. Коли СРСР вже анексував Латвію, Литву та Естонію, Німеччина, Італія і Японія уклали Потрійний пакт (він же Берлінський пакт), що містив таке формулювання:
«Японія, Німеччина та Італія погоджуються здійснювати взаємне співробітництво, що ґрунтується на зазначеному курсі, якщо одна з трьох сторін, що підлягають нападу, з боку якої-небудь держави, яка в цей час не бере участі в європейській війні та в японсько-китайському конфлікті, то три країни зобов’язуються надавати взаємну допомогу всіма наявними у їхньому розпорядженні політичними, економічними та військовими засобами. <…> Японія, Німеччина та Італія підтверджують, що зазначені вище статті жодним чином не зачіпають політичного курсу, який існує нині між кожним із трьох учасників пакту та Радянським Союзом».
Більше того, Гітлер пропонував Сталіну приєднатися до пакту; у листопаді 1940 року під час візиту до Берліна Молотов на зустрічі з Гітлером висловлював готовність зробити це на певних умовах, але результату досягнуто не було.
Джерело: The Insider