Ніяких планів щодо «будівництва військової бази НАТО» у Сєвєродонецьку Україна або країни-члени Альянсу не мали. Йшлося про будівництво нового інфраструктурного об’єкта для військових, який відповідав би стандартам НАТО.
Російські медіа продовжують просувати наратив про «агресію НАТО проти Росії». На «підтвердження» цієї тези прокремлівські медіа заявили, що посилення позицій Північноатлантичного Альянсу у Східній Європі нібито мало відбутися «за рахунок будівництва низки військових баз в Україні», запевняють російські медіа.
«Київська влада, за деякими даними, вже почала будувати військову базу НАТО в аеропорту Сєвєродонецька минулого року», – стверджують прокремлівські медіа.
фото 1
РИА Новости
Теза про «зрив російськими військовими планів НАТО будувати військові бази» в Україні – це один із найбільш стійких наративів, які російська пропаганда використала для виправдання початку агресії проти України ще 2014 року. Фейки про «агресію» НАТО в Чорному морі, наміри членів Альянсу «захопити» Крим і перетворити його на «військову пустелю» – один зі стовпів російської пропаганди. Сьогодні цей наратив також не втрачає своєї «актуальності» для прокремлівських ЗМІ, – тільки тепер російські ЗМІ від фейків про «агресію» НАТО в Чорному морі» плавно перейшли до дезінформації на ту саму тему про інші українські території.
Насправді ж сили Північноатлантичного альянсу ніколи не заявляли про намір «будувати військові бази НАТО» на території України. Навпаки, в Альянсі неодноразово наголошували, що до захоплення Росією українського Криму НАТО не мало планів розміщувати бойові підрозділи у східній частині Альянсу.
Після нападу Росії на Україну в 2014 році країни НАТО у відповідь посилили свою присутність і створили чотири бойові групи розміром з батальйон в Естонії, Латвії, Литві та Польщі. Після початку широкомасштабного вторгнення Росії в Україну 24 лютого 2022 року країни НАТО домовилися створити ще чотири багатонаціональні бойові групи у Болгарії, Угорщині, Румунії та Словаччині. Отже, загальна кількість багатонаціональних бойових груп НАТО на східному фланзі – вісім, і жодна з них не розташована в Україні.
Варто окремо наголосити, що ніяких планів щодо будівництва військової бази НАТО у Сєвєродонецьку в планах України чи країн-членів Альянсу не було. Цей фейк зародився ще 2020 року, коли Андрій Загороднюк – тоді ще міністр оборони України (2019-2020) повідомив про плани держави побудувати дві нові військові бази: в Маріуполі та Сєвєродонецьку. Загороднюк повідомив, що для розвитку військової інфраструктури у цих двох містах планують спорудити дві бази, які відповідатимуть стандартам НАТО. Навіть мови про будівництво НАТОвських баз у Сєвєродонецьку не було: об’єкт не мав ніякого стосунку до НАТО і не призначався для базування там іноземних військ.
Стандарти НАТО – це низка документів, які регулюють сумісність збройних сил держав-учасниць і описують загальні правила для них. Стандарти НАТО умовно можна розділити на адміністративні, оперативні та матеріально-технічні. У рамках співпраці з НАТО Україна проводила реформу в оборонній сфері й наближалася до стандартизації Альянсу. Серед ключових сфер співробітництва Україна-НАТО було визначено створення комфортних умов для служби (створення баз за стандартами НАТО), підвищення кваліфікації українських військових, обмін інформацією, захист тактичного зв’язку, кіберзахист, поводження з вибухонебезпечними предметами, а також медичні питання та реабілітація військових, перекваліфікація ветеранів для цивільних спеціальностей і тиловий захист.