Адриен Боке, уличен в лъжа и разпространение на кремълска пропаганда, се появи на 7 юни в репортаж на руския канал „Первый“. Сюжетът, базиран върху неговите псевдосвидетелства за „постановката“ и „престъпленията на украинските нацисти“, които уж се случили в Буча, беше показан в ефира на предаването „Время“. Неговите разкази за Украйна преди това бяха опровергани от StopFake, Liberation и други международни медии, но кремълските медии упорито игнорират опроверженията. Този път Адриен Боке сподели още една порция фейкове, но така и не предостави реални доказателства за престоя си в Буча и „зверствата на полк „Азов“. За лъжите на канал „Первый“ и защо, въпреки всички усилия на руските пропагандисти, демаршът на Адриен Боке се провали, четете в нашия материал.
Адриен Боке в ефира на френските телевизионни канали уверено заявяваше, че уж лично бил наблюдавал „военните престъпления на украинската армия“ по време на престоя си в Украйна с хуманитарна мисия. Но веднага след първото скандално интервю по френското радио Sud стана ясно, че доказателствата на Адриен Боке са измислици на руската пропаганда. За това свидетелстваха липсата на доказателства за престоя му в Буча, противоречието с реалните данни за посещенията му в Украйна, разкази на очевидци и отказът му да предостави каквито и да било фото и видео доказателства за „зверствата на украинските нацисти“. Разследването на StopFake за това как Кремъл използва Адриен Боке, за да „избелва“ руските престъпления в Буча, предизвика резонанс в украинските и международни медии. Френското издание Liberation подхвана темата и в своето опровержение предостави още повече факти, че Адриен Боке е патологичен лъжец и новоизпечен кремълски пропагандист, когото Русия използва, за да дискредитира Украйна и ВСУ по света.
Кандидатурата на Адриен Боке може би се е сторила доста подходяща за Кремъл за подобен вид антиукраинска кампания – бивш френски военен, който е успял да спечели значителен кредит на доверие във Франция след публикуването на книга за възстановяването си от тежко нараняване. Но, както се оказа, Боке дори военната си кариера… измисля. Това разказа на 7 юни в допълнителното си разследване френското издание Liberation. Френските военновъздушни сили заявили пред френските медии, че Адриен Боке всъщност е бил „ранен по време на обучение по стрелба, в резултат на което не е могъл да го завърши и никога не е бил в редиците на военновъздушните сили“.
Същия ден в Русия излиза сюжетът на програмата „Время“, в който Адриен Боке се появява на Червения площад в Москва. Той дава интервю за журналиста на канал „Первый“ Михаил Акинченко, в което разказва нови факти от посещението си в Буча. Между другото, сюжет за Боке вече беше излъчен в предаването „Время“ на 11 май. Тогава за по-голяма достоверност бяха показани кадри от видео, което показваше група войници, стрелящи по краката на руски военнопленници. Адриен Боке убеждаваше, че бил наблюдавал лично именно тази сцена в Буча и ярко преразказва сюжета й. Но според Le Monde видеото е било заснето близо до Харкив, което означава, че не може да принадлежи на Адриен Боке. Освен това то за пръв път се появява в мрежата на 27 март, още преди първото посещение на Боке в Украйна на 4 април.
Но в новия сюжет на предаването „Время“ на 7 юни вече беше показано друго видео с убити руски войници, което обаче също няма нищо общо с Адриен Боке. Това видео беше публикувано за пръв път в прокремълските телеграм-канали на 4 април и беше широко разпространено в мрежата също преди французинът да влезе за пръв път в Украйна. Видеото се коментираше от много световни медии, включително от The New York Times – според тях видеото е било заснето на 30 март, когато на пътя северно от село Дмитривка, Киевска област (10 км югозападно от Буча), украинските военни и грузинските доброволци от ВСУ правят засада на руския конвой. В сюжета на „Первый“ се посочва, че видеото уж било заснето на 24 март, дата, която изобщо не се съгласува с хода на военните действия в Киевска област. Зачистката на покрайнините на Киев от украинските военни се провежда през последните дни на март. Това се потвърждава от докладите на Министерството на отбраната на Украйна и дори от Министерството на отбраната на Русия, което съобщава за „съкращаване на военната активност в посока Киев и Чернигов“ едва на 29 март.
Френският пропагандист твърди, че това видео било заснето лично от него, докато се връщал „от зоната на бойните действия и забелязал на пътя повредена военна техника и вързани руски войници“. „Видях този човек жив, той стоеше на колене и ръцете му бяха вързани. С моя приятел искахме да им помогнем, но офицерът от „Азов“ ни каза да не ги пипаме. И след това те бяха екзекутирани”, — разказва Адриен Боке пред руския журналист. Но украинските войници, присъстващи във видеото, нямат на униформата си нашивки на полк „Азов“. В кадъра се виждат само ивици с украинското знаме и сини превръзки на ръцете на военните. Но според Боке „военните от полк „Азов“ са навсякъде“ в Украйна. Дори и да пропуснем факта, че Адриен Боке все още не е бил в Украйна по време на заснемането на видеото, остава неясно как украинските военни са му позволили да заснеме детайлно на видео убийствата на руски войници? И защо той не е разказвал за това видео в нито един от френските ефири? Получава се, че Адриен Боке преразказва съдържанието на поредното видео, публикувано с публичен достъп в социалните мрежи.
В новинарския сюжет на канал „Первый“ също се твърди, че французинът бил идвал в Украйна два пъти: уж в края на март и в средата на април. Боке разпространява същата информация и във френските медии, но никога не посочва точните дати на посещенията си. Но данните, получени от украинските граничари, показват, че Адриен Боке е правил само краткосрочни посещения на територията на Украйна през април. За пръв път той влиза в Украйна през ГКПП Шехини на 4 април и напуска същия ден. Второто му посещение е от 5 до 6 април. Тези две посещения се потвърждават и от данните, предоставени от благотворителната фондация „Шпиталь Шептицького“, която Адриен Боке посещава два пъти. По-късно той се завръща в Украйна едва на 17 април, като влиза през ГКПП Краковец и напуска страната на 19 април – това е най-продължителното посещение на Адриен Боке, което също продължава не повече от 72 часа. Последното му преминаване на полско-украинската граница е между 19 и 20 април. Тези данни опровергават възможността за пътуване до Буча, която се намира на 7 часа път от Лвив (като се вземат предвид пътните блокади, пътят през април би отнел около един ден в едната посока). Освен това Боке просто не е имал време да се запознае и да общува дълго с бойците на „Азов“ в Буча.
Както е известно, самият Боке все още не е потвърдил или отрекъл датите на престоя си в Украйна. След многобройни молби да предостави доказателства за пребиваването си в Буча на 4 юни Адриен Боке в профила си в Twitter публикува снимка, на която се вижда табела с надпис „Київ/Kyiv“. Резултатите от проверката на тази снимка във Fotoforensics показват, че пътният знак с този надпис е бил добавен към оригиналната снимка по-късно – тоест изображението е било редактирано с фоторедактор.
В сюжета на „Первый“ Адриен Боке отново споменава „постановката в Буча” – фейк, с помощта на който кремълските пропагандисти отричат масовите убийства на цивилни от руските военни. В кадъра на новинарския сюжет вървят видеокадри, показващи уж участието на живи „актьори“ в „постановката“, но самият Боке в своите „свидетелства“ твърди, че уж „труповете са били истински, но са били донесени от моргите и старателно разположени покрай пътя за удачен кадър“. В действителност, към момента на първото посещение на Боке в Украйна на 4 април мъртвите тела в Буча вече бяха открити. Първото видео, на което са задокументирани убитите от руски военни мирни жители, беше публикувано на 1 април. Версията, че труповете са били докарани по-късно на мястото на събитията, вече неведнъж е било опровергано от доказателства, получени от криминалисти, правозащитници, както и от журналисти от световни медии, посетили мястото на трагедията. Множество свидетелства на местни жители и сателитни кадри от района на Буча потвърждават факта, че населението в околностите на Киев е било подложено на насилие от страна на руските военни. Освен това, ако си представим, че украинските специални служби са подготвяли такава постановка, тогава как Боке е могъл да присъства свободно при това?
Адриен Боке е класически проект на Кремъл. Както StopFake успя да разбере, бившата му съпруга е от руски произход, дъщеря му носи руско име – Лена. На страницата му във Facebook можете да намерите снимки, които показват, че Боке има татуировка на руски на дясната си ръка: „Причина за живот. Лена„. В книгата си за възстановяването си от контузията Адриен Боке разказва, наред с други неща, за възхищението си от Русия, което изпитал по време на пътуването си до Москва през 2018 г. Бидейки русофил, Боке вероятно е решил да стане поредният глас на руската пропаганда на Запад. Но руската операция се провали – кампанията на Боке за избелване на престъпленията на руската армия в Украйна претърпя фиаско дори във Франция. Но това не означава, че Боке няма да стане чест гост на руските медии.