Наказ, що розповсюджується в мережі, – фальшивка. Про це повідомили у пресслужбі Міністерства освіти та науки України. Кількість помилок в оформленні документа також свідчить про те, що розпорядження було сфальсифіковано.
У соціальних мережах активно поширюється «лист» Міністерства освіти і науки України із нібито «дорученням» керівникам навчальних закладів до 23 червня скласти списки випускників шкіл призовного віку з характеристиками оцінки їхнього військово-патріотичного виховання. Документ, що розповсюджується в мережі, містить підпис заступника Міністра освіти і науки України Віри Рогової.
Як вдалося з’ясувати, першим цей «документ» поширив пропагандист і так званий «воєнкор» видання агітпропу – «Комсомольской правды» – Олександр Коц. У його публікації йдеться про те, що цей «документ» йому нібито надіслала читачка з Кривого Рогу. «Зеленський готується призвати на фронт учорашніх школярів», – пише Коц.
Примітно, що для того, аби ця інформація виглядала достовірнішою, вона була поширена із посиланням на різні, незалежні один від одного джерела. Так, за кілька годин після публікації Коца пропагандистське видання «Украина.ру» також опублікувало цей «документ» у форматі «нам пише наш читач». Проте в обох випадках – і в публікації Коца, і в публікації «Украина.ру» – було використано одну й ту саму фотографію «документа», що вказує на спільне джерело.
Пресслужба Міністерства освіти та науки України (МОН) у коментарі для StopFake спростувала достовірність цього «документа». У відомстві повідомили, що документ є фальшивкою, а його зміст не відповідає дійсності. «Для підробки листа було використано бланк Міністерства, номер оригінального листа та QR-код, присвоєний системою електронного документообігу», − йдеться в офіційному спростуванні на сайті відомства, − «Поширення підробленого документа є підтвердженням інформаційної війни, спрямованої на створення занепокоєння у суспільстві та дискредитацію МОН». Також у МОН звернули увагу на те, що всі офіційні документи розміщуються на сайті міністерства.
Про те, що документ, який розповсюджується в мережі, є фальшивкою, свідчить також невідповідність структури «розпорядження» нормам оформлення документів у системі МОН. Зокрема, згідно з правилами діловодства, адресування документа має розміщуватися вгорі праворуч, у лівому верхньому куті зазвичай пишуть тему листа (наприклад, «Про внутрішню академічну мобільність учасників освітнього процесу»). У цьому ж випадку адресація складається з двох частин, які розміщені на обох кутах листа, що є помилкою. Також у фальшивому документі посада та ім’я підписанта не виділені жирним шрифтом, як це роблять в оригінальних документах МОН.
Як приклад наводимо цей документ МОН.
Також у самому тексті «документа» зустрічається безліч помилок – вживаються скорочення слів, не властиві діловій мові, невідповідність відмінків, стилістичні помилки. Слід зазначити, що всі документи перед тим, як підписуються відповідальною особою, проходять ретельну перевірку. Документ, який містить так багато грубих помилок, просто не міг бути завізований.
Що ж до наявності QR-коду, який присвоюється системою електронного документообігу, то його легко підробити. У відкритому доступі можна знайти велику кількість документів, підписаних Вірою Роговою. Ймовірно, один із таких підписів і був використаний для створення фальшивого документа.
Це не перший випадок, коли Кремль розповсюджує дезінформацію про мобілізацію в Україні. Раніше StopFake спростовував неправдиву інформацію про те, що в Україні нібито хочуть запровадити закон про призов до армії з 16 років і готується мобілізація жінок.