Uber не ухвалював таких рішень, про це у коментарі для StopFake повідомила прес-служба компанії. Декілька одних і тих самих скріншотів профілів трьох водіїв поширювали пропагандисти та боти. Насправді Uber надає всебічну допомогу українцям від початку повномасштабного вторгнення Росії — наприклад, запускає сервіс Uber Aid Shuttle, за допомогою якого можна буде дістатися до кордону з Польщею і назад.
Кремлівські ЗМІ розповсюджують новину про те, що компанія Uber, мобільний додаток якої допомагає знайти машину з водієм, нібито відмовляється перевозити українських біженців. Стверджується, що таке відбувається у різних країнах світу.
Як доказ користувачі соцмереж, а також російські пропагандисти демонструють скриншоти, зроблені нібито в додатку Uber, із попередженнями на кшталт «українських біженців не обслуговуємо», «ніяких українців» тощо.
Агітпроп переконує, що подібне рішення в Uber «ухвалили» після інциденту у Відні, коли кілька чоловіків побили таксистів — згідно з попередніми висновками слідства, сутичка сталася через місце для паркування. Спікер поліції Крістофер Верхняк заявив, що у скоєному підозрюють українців, оскільки чоловіки виходили з позашляховиків із українськими номерами.
Проте рішення не возити більше українських біженців компанія Uber не ухвалювала. Компанія не робила подібних заяв. У коментарі для StopFake комунікаційний керівник Uber у Центральній та Східній Європі Івона Крук повідомила:
«З початку вторгнення Uber висунув безліч ініціатив, щоб допомогти спільнотам в Україні та українцям, які втекли до інших країн. Ця інформація є фейковою новиною і не повинна сприйматися всерйоз. У Відні Uber підтримав Caritas та «Поїзд надії», запропонувавши безкоштовні поїздки біженцям та надавши пасажирам можливість легко пожертвувати IRC через спеціально розроблену кнопку пожертвування у додатку Uber. Наша команда продовжує працювати цілодобово, щоб зробити все можливе, щоби підтримати українські громади, які постраждали від війни».
Джерелом такої «новини» виступив зокрема пропагандистський «кореспондент» Олександр Коц, який опублікував «скриншот» із програми-додатку та заявив, що «в Убері відмовляються возити гостей із незалежної». Показово, що цей скриншот поширили лише сумнівні сайти та деякі акаунти у соцмережах. Аналіз зображення показав, що фразу про українських біженців було додано за допомогою програми обробки фотографій.
Другий момент, який вказує на сумнівність новини, — інформація про водіїв, які нібито відмовляються возити українців. Користувачі розповсюджують одні й ті самі скриншоти профілів, яких об’єднує нетривалість роботи в Uber – близько місяця, один із трьох – працював лише 5 місяців, а також невелика кількість поїздок. У графі «про себе» вони вказують: «жодних українських біженців». Тобто йдеться про трьох водіїв, які нещодавно почали користуватися сервісом, а не про політику компанії загалом.
Навпаки, компанія Uber всіляко продовжує надавати допомогу українцям від самого початку повномасштабного вторгнення Російської Федерації в Україну. Так, з червня 2022 року Uber запускає Uber Aid Shuttle у Львові. За допомогою цієї послуги користувачі зможуть дістатися до кордону з Польщею та назад.
«Uber продовжує підтримувати українські громади з огляду на брак палива, тому ми раді повідомити про запуск нової ініціативи Uber Aid Shuttle у Львові. Це тимчасове рішення, яке допоможе людям легше пережити наявну паливну кризу та комфортно повернутися в Україну», – заявила представниця компанії Івона Крук.
Через війну та нестачу палива в країні Uber запускає й інші послуги, наприклад, Pool Chance, коли можна об’єднати поїздку ще з кимось та заощадити бензин. З квітня сервіс відновив свою роботу і в Києві, скасувавши комісію за поїздки, «щоб підтримати негайне відновлення міста».
Російський агітпроп приділяє окрему увагу фейкам та дезінформації, присвяченій українським біженцям. Подібними фейками пропаганда намагається показати, що європейці насправді не підтримують українців, а українці не зовсім вдячні за ту допомогу, яка їм надається. StopFake акцентував увагу на появі подібних фейків і публікував їх спростування в матеріалах: «Фейк: У Болгарії українських біженців виганяють з готелів», «Фейк: Українські біженці спалили будинок німців, намагаючись спалити російський прапор», «Фейк: Німеччина почала фільтрацію біженців з України» та інших.