Євген МАГДА

Прем’єр-міністр Польщі Матеуш Моравецький публічно порівняв «русский мир» з раковою пухлиною. І цей діагноз заслуговує не лише на поширення, але і на пошук шляхів лікування.

Польща передбачувано стала одним з лідерів у питанні допомоги Україні у протистоянні російській агресії. Понад 2,5 мільйони громадян України знайшли прихисток у Польщі, офіційна Варшава передала Україні зброї на 1,7 мільярди доларів, серед якої – понад 200 танків Т-72, вкрай необхідних для контрнаступу ЗСУ. Невипадково саме у Варшаві пройшла конференція донорів України, на якій було оголошено про зібрання 6,5 мільярдів доларів допомоги. Інтенсивність контактів між польскими та українськими урядовцями б’є рекорди.

Минулого тижня Матеуш Моравецький став хедлайнером російських медіа. Ще б пак – нечасто «русский мир» – улюблену ідеологічну концепцію Владіміра Путіна називають раковою пухлиною. На шпальтах британських видань The Telegraph та The Daily Telegraph польський прем’єр висловив впевненість, що Росію необхідно зупинити. На його думку, Путін є більш небезпечним за Гітлера та Сталіна, тому йому необхідно протидіяти спільними зусиллями. Зокрема, позбавившись ілюзій про те, що російська агресія може зупинитися в Україні.

Ці виступи Матеуша Моравецького є не лише програмними по суті документами політика, який готовий кинути виклик Росії. Вони є свідченням тектонічних зрушень у середовищі європейського істеблішменту, викликаних нападом Росії та Україну. Найбільша після Другої світової війна в Європі триває понад 80 днів, і про її швидке завершення можуть говорити хіба що оптимісти. Проте вже сьогодні можна стверджувати: Україна підтвердила спроможність захистити власний суверенітет, а Польща чітко діагностувала загрозу, яку несе політика Кремля.

Це взаєморозуміння засвідчує найвищий за 30 років рівень довіри у відносинах Варшави та Києва, спроможність наших країн діяти спільно. У Польщі сьогодні сприймають проблеми України немов власні, а в Україні усвідомлюють, що надійний польський тил є запорукою майбутніх перемог.

Проте діагностувати геополітичну онкологію недостатньо, її потрібно лікувати, адже небезпечна хвороба поширюється швидко. Перші необхідні заходи виглядають наступними:

  • Небезпеку діагностовано та усвідомлено, триває робота над розширенням арсеналу лікування надмірної агресивності Росії, насамперед військовим шляхом. Проте є обгрунтовані припущення, що цього буде недостатньо
  • Метастази фейків, які активно поширює російська пропаганда в Україні, у США та ЄС, поширюються швидко та несуть реальну загрозу стабільності та демократії. Тому потрібно не лише лікувати наслідки російської агресії у інформаційній сфері, але і вживати колективних профілактичних заходів.
  • Наш колективний імунітет у Балто-Чорноморському регіоні може підвищити процес формування спільного наративу, який має протидіяти ідеології «русского мира». Прагнення держав та народів до процвітання, забезпечення мирного життя, інформаційна іригація «кривавих земель» виглядають запорукою розвитку Міжмор’я, значення якого у сучасному світі суттєво виросло.
  • Нам необхідно вже сьогодні збільшувати рівень знань одне про одного, налагоджувати культурні контакти та інформаційну взаємодію. Українські біженці, що опинилися на території сусідніх країн, повинні отримати інформацію про держави свого тимчасового перебування, а партнери України – стимули до розвитку відносин з нею.
  • В умовах існування смертельно небезпечної загрози з боку Росії варто відкласти вбік старі образи. Пам’ятаймо: у Кремлі всерйоз прагнуть вийти на новий стратегічний простір, щоб посилити власні позиції. Зупинити «русский мир» ми можемо лише спільними зусиллями.

Євген МАГДА