Російські ЗМІ змонтували два відео в одне, щоб сфальшувати «знищення американських гаубиць». На те, що це відео є фейком, вказує низка ознак: невідповідність кадрів сезонній травневій погоді, геопозиція та відсутність на відео кадрів розбитої української техніки.
Російські ЗМІ з посиланням на міністерство оборони Росії 18 травня опублікували відео, на якому нібито зафіксовано момент «ураження американських гаубиць M777 та українського артилерійського розрахунку дроном-камікадзе «Куб». Російські медіа повідомляють, що «після удару українські військові спробували втекти до лісу. Щойно вони сховали там гаубиці та тягачі, по лісу завдала удару артилерія. Вся техніка та американські гаубиці були знищені», – йдеться у повідомленні.
Російський агітпроп змонтував два абсолютно різні відео, щоб сфальсифікувати «знищення американських гаубиць» у районі населеного пункту Підгірне. На це вказує низка ознак: невідповідність кадрів травневому сезону, геопозиція та відсутність на відео кадрів розбитої української техніки.
Перше, що впадає у вічі під час перегляду ролика російського міноборони – це пейзаж, а саме невідповідність рослинності на землі сезону. На кадрах, де нібито зображено «удар дрону по захованих у лісі гаубицях», явно видно відсутність характерної травневої яскравої зелені. Найімовірніше, першу частину відео було знято на початку широкомасштабного вторгнення Росії в Україну. А ось у другій частині відео вже дійсно видно яскраву весняну зелень.
Також на двох частинах відео не співпадає ландшафт.
Насторожує, що Росія не назвала точного місця «завданого удару» – зазначено лише населений пункт Підгірне: в Україні сіл, селищ та міст з такою назвою налічується з десяток – у різних областях і регіонах країни. Однак у вічі впадає характерна дорожня розв’язка з лісосмугою та стоянкою автомобілів. Полковник Збройних Сил України, військовий аналітик Анатолій Штефан у своєму Телеграм-каналі звернув увагу на те, що опубліковане відео – це, ймовірно, кадри давнього обстрілу з важкої вогнеметної системи чернігівської дорожньої розв’язки в районі населеного пункту Трисвятська Слобода (Радянська Слобода до 2016 року) Чернігівської області.
Варто зазначити, що в оригінальному відео російського міноборони кадри з «атакою гаубиць» у районі дорожньої розв’язки відсутні – їх додали деякі ЗМІ, зокрема РІА «Новости» та «Известия». Ці кадри пропагандисти взяли з іншого не менш загадкового відео, яке в російському сегменті інтернету з’явилося під назвою «Кадри знищення: «Солнцепек» і артилерія випалюють окопи та бліндажі ЗСУ» ще 28 квітня. У ролику також не вказується конкретне місце ймовірної атаки та її дата. Цей доданий кадр ще більше розпорошує увагу і маніпулює сприйняттям глядача.
Що ж до третього кадру російського відео, на якому зображено політ баражуючого боєприпасу в бік українських військових і гаубиць, то очевидно, що снаряд падає поза місцем розташування батареї.
Тобто російський боєприпас, скинутий на гаубиці, не зачепив ані саму зброю, ані особовий склад і вибухнув за десяток метрів від них. Потім російське міноборони демонструє передислокацію української батареї до лісу, і вже там російська артилерія нібито «знищує» озброєння. Примітно, що саме на цьому моменті якість відео стрімко падає і картинка розмивається.
Однак видимий характер вибухів показує, що боєкомплект гаубиць явно не пошкоджений і прямих влучань не було, адже в іншому випадку вогняний стовп від ушкоджень був би дуже виразним. Окрім того, більша частина вибухів припала на польову, а не лісову частину ландшафту, де замаскувалися ЗСУ – це чітко видно на російських кадрах.
Фактично, російське міноборони не надає жодних підтверджень «знищення» української техніки – на останніх кадрах картинка розмита та нечітка. Крім того, агресор не показав кадрів «знищеної» української техніки, що також підтверджує той факт, що снаряди не влучили в ціль.