З метою придушення маршрутів контрабанди через Ла-Манш Велика Британія може вислати в Руанду осіб, які прибули в країну нелегально, не пройшли перевірку британської служби безпеки або здійснили непотрібні вторинні переміщення з тих країн, які вважаються безпечними. На сьогодні у Великій Британії діють два безпечних і законних маршрути, якими біженці з України можуть в’їхати в країну, – це сімейна схема «Україна» та схема «Будинки для України».
Російські ЗМІ поширюють інформацію про те, що нібито влада Великої Британії, яка є «основним бенефіціаром довгого і руйнівного для України протистояння з Росією», має намір депортувати всіх біженців з України на схід Африки, до Руанди.
«Така можливість пов’язана з новою політикою надання притулку, яка дозволяє депортувати біженців у колишні британські країни-колонії, якою і є Руанда», — пишуть пропагандисти.
Поширювана в мережі інформація про те, що українських біженців, які прибули до Великої Британії, відправлять до Руанди, є маніпуляцією.
У середині квітня Велика Британія і Руанда оприлюднили пілотну схему щодо «неприйнятності», згідно з якою Велика Британія може відправляти прохачів притулку, які прибувають до країни нелегально, до Руанди. Метою цих заходів є придушення маршрутів контрабанди через Ла-Манш – коли особа, яка шукає притулку, за допомогою маломірних човнів прагне нелегально і наражаючи себе на небезпеку потрапити в країну.
Міністр внутрішніх справ Пріті Патель впевнена, що цей план допоможе зламати бізнес-модель контрабандистів і запобігти загибелі людей, які намагаються незаконно потрапити до країни. «Міграційне партнерство з Руандою означає, що ті люди, які здійснюють небезпечні, непотрібні та незаконні поїздки до Великої Британії, можуть бути переселені до Руанди для розгляду їхніх клопотань про надання притулку та відновлення там свого життя, допомагаючи зламати бізнес-модель контрабандистів людьми та запобігти загибелі людей», — заявила чиновниця.
У зв’язку з цим 11 травня Міністерство внутрішніх справ Великої Британії оприлюднило оновлену Інструкцію з розгляду заяв про надання притулку відповідно до принципів неприйнятності. Згідно з цим документом, Велика Британія може вислати в Руанду осіб, які, шукаючи притулок, прибули в країну нелегально, не пройшли перевірку британської служби безпеки або здійснили непотрібні вторинні переміщення з тих країн, які вважаються безпечними. Таким людям може бути надано притулок або статус біженця в Руанді.
Слід зазначити, деякі правозахисники впевнені, що ця схема суперечить міжнародному праву і конвенції ООН про біженців, а також порушує британський закон про захист даних.
У Міністерстві внутрішніх справ Великої Британії повідомили, що згідно з цією інструкцією, біженці з України, які прибувають до Великої Британії через Республіку Ірландію без дозволу, можуть підпадати під принцип неприйнятності. З огляду на те, що Ірландія скасувала візовий режим для українців і має угоду про відкриті кордони з Великою Британією, біженці з України теоретично можуть потрапити з Республіки Ірландія до Північної Ірландії (територія Великої Британії) без перевірки британської служби безпеки. Це порушення правил перетину кордону для осіб, які шукають притулку.
У зв’язку з обговоренням у пресі питання, чи підпадають біженці з України під норми оновленої Інструкції, міністр юстиції та боротьби з нелегальною міграцією Том Пурсглов заявив, що «немає абсолютно ніяких причин, з яких будь-який українець повинен сідати в маленький човен і платити контрабандистам, щоб потрапити до Великої Британії». Міністр зазначив, що на сьогодні для біженців з України у Великій Британії діють два безпечних і законних маршрути, якими вони можуть в’їхати в країну. Це сімейна схема «Україна» (для біженців з України, сім’ї яких вже влаштувалися у Великій Британії) та схема «Будинки для України» (дозволяє людям і організаціям у Великій Британії пропонувати будинок українцям, які рятуються від війни).
Прем’єр-міністр Великої Британії Борис Джонсон у коментарях британському виданню LBC також підтвердив, що біженців з України не депортуватимуть у Руанду. Він підкреслив, що обидві схеми для біженців з України, які діють на сьогодні, «неймовірно щедрі» і не мають обмежень щодо кількості місць для українців, які шукають притулку в Великій Британії.
Раніше StopFake спростовував неправдиву інформацію про те, що нібито українські біженці в Італії побили онуку російського поета Іосифа Бродського.