Насправді йдеться про знеболювальний засіб, який видається всім військовим і, як пояснюють лікарі, не має наркотичного ефекту.
Наратив про наркотики у лавах ЗСУ поширили десятки інформаційних пропагандистських ресурсів, такі як Газєта.ру, МК.ру, Ізвєстія тощо.
Таким чином російські ЗМІ намагаються створювати враження, що українські військові беруть участь в бойових діях під дією наркотиків, зокрема, щоб впоратися зі страхом.
Однак, навіть теоретично, такий ефект був би неможливий з медичної точки зору, вказаний препарат має знеболювальну дію й застосовується при важких пораненнях.
«По-перше, колоти такий препарат і йти в бій – людина адекватно не оцінює ситуацію, бо вона не зможе точно проаналізувати й оцінити ситуацію. Бійці ніколи цього не зроблять, бо вони не змогли б вчасно розпізнати небезпеку, почути той же голос командира. По-друге, цих препаратів не так вже й багато в Україні й в аптечці він тільки один. Кладеться одна ампулка на випадок дуже серйозних поранень», – пояснив Валентин Василов, завідувач травматологічного відділення обласної клінічної лікарні міста Чернівці у коментарі для StopFake.
Пропагандистські сайти переконують також, українські військові бояться воювати й щоб впоратись зі страхом також вживають наркотики.
«Українських солдатів змушують лізти у пекло та проводити обстріли Донбасу під психотропними препаратами та наркотиками, які знаходили на їхніх позиціях», – пише сайт 360.
Однак, як пояснив Василов мовай йде про знеболювальні препарати, які присутні в аптечці кожного військового.
«У будь-якій аптечці кожного військового світу є потужні знеболювальні препарати, протишокові препарати. Коли людина отримує тяжке поранення і для того, щоб не втратити свідомість від дуже гострого і різкого болю. Це обов’язковий стандарт і людина може померти, не отримавши допомоги. Тому, обов’язково є такий препарат», – додав лікар.
Фейк про наркотики бере свій початок із пропагандистського сюжету «РІА Новостєй», у якому боєць «ЛНР», такий собі «Циркач» розповідає, як знайшов на позиціях ВСУ в Рубіжному «бойові наркотики» та метазон.
«Це «БАС» — бойовий анестезуючий засіб, яким вони [бойовики ЗСУ] користуються. І неодноразово наші бійці, зокрема я, стикалися з тим, що вони з шаленими очима, шаленими словами навіть на танки, з автоматом», — цитує агітпроп матеріал РІА «Новості».
При цьому, даний фейк насправді розповсюджували ще у 2016 та 2017 роках також проти української армії Донбасі. Однак цього разу, описаний кейс пропагандисти інкорпорували у ширший наратив й про біологічні лабораторії.
Агітпроп стверджує, що ці препарати були вироблені у лабораторіях США, які начебто розміщені на території України. Дезінформацію про біолабораторії, створені в Україні та фінансовані США, періодично поширюється російською пропагандою для виправдання вторгнення Росії в Україну. StopFake регулярно спростовує подібні фейки про те, що Україна нібито є «біологічним полігоном США», що США нібито перетворюють Україну на «біологічну бомбу» тощо.