Няма доказателства, че президентът на Украйна Владимир Зеленски притежава богатство, оценено на 850 милиона долара. Според няколко реномирани източника общото състояние на Зеленски може да възлиза на $20-25 млн.
Руските медии, позовавайки се на холандската дясна популистка партия „Форум за демокрация„, разпространиха съобщения, в които се твърди, че украинският президент Владимир Зеленски може да притежава богатство, оценено на $850 милиона. Представителите на холандската партия, приближена до Кремъл, са заявили, без никакви доказателства, че уж президентът на Украйна Владимир Зеленски бил спечелил по-голямата част от тези пари след като встъпил в длъжност като президент.
За това написаха руските пропагандни издания РИА Новости, RT, Красная Весна, Аргументи и факти и други.
В България новината за несметните богатства на Владимир Зеленски бе разпространена от Труд, skafeto.com, 24 май, Кreativen.bg, Новини 247 и други.
Информацията, че Владимир Зеленски уж притежавал богатство от почти милиард долара, не отговаря на действителността. Уебсайтът, който дава преценка за личните активи, Celebrity Net Worth, оценява богатството на Владимир Зеленски на $25 млн. Съобщава се, че през 2019 г. Владимир Зеленски е контролирал ликвидни активи и недвижими имоти на сума 37 милиона гривни (1,5 милиона долара). Като президент на Украйна Владимир Зеленски също получава месечна заплата от 28 000 гривни (930 долара на месец или 11 200 долара на година). Най-големият ликвиден актив на Зеленски дълго време беше 25% дял в „Квартал 95“, телевизионна продуцентска компания, която основно се занимава с производството на филми. Технически, Зеленски, след като беше избран за президент на Украйна, прехвърли своя дял в бизнеса на своите партньори. Смята се, че той ще получи обратно тези акции в края на мандата си. Netflix излъчваше шоуто „Слуга на народа“, продуцирано от „Квартал 95“, от 2017 до 2021 г. и през март 2022 г. отново купи правата за сериала.
Според Forbes Ukraine, в момента богатството на Владимир Зеленски се оценява на 20 милиона долара (според Forbes US тази цифра е в във всеки случай по-малка от 30 милиона долара). Оказва се, че в новините си руските медии са увеличили състоянието на Владимир Зеленски тридесет пъти. Освен това президентът Зеленски отсъства както в списъка на 100-те най-богати украинци през 2021 г. според Forbes Ukraine, така и в индекса на милиардерите на Bloomberg.
Последната декларация на Владимир Зеленски е била подадена в Националната агенция за предотвратяване на корупцията на Украйна (НАЗК) през 2020 г. От нея може да се заключи, че за една година президентът на Украйна е получил 336 000 гривни заплата, 4,6 милиона гривни авторски права и 13,4 милиона гривни от продажбата на къща и парцел през 2020 г. Или общо около $623 000.
През октомври 2021 г. мрежата от разследващи журналисти OCCRP на основата на публикуваните Pandora Papers, обяви, че Зеленски, заедно с бизнес партньорите си, може да притежава офшорни компании на Британските Вирджински острови, Кипър и Белиз. Но разследващите журналисти на OCCRP не откриха преки доказателства, че Зеленски непосредствено е замесен в сделки с недвижими имоти на висока стойност по време на мандата си като президент на Украйна. Освен това, дори това независимо разследване не е посочило, че Зеленски притежава богатство, възлизащо на почти милиард долара или източници на доходи, които биха могли да свидетелстват за такова състояние.
Forbes съобщава, че руските пропагандисти постоянно приписват на Зеленски притежанието на пет луксозни яхти и три частни самолета, в допълнение към акции на стойност 60 милиона долара в компании като Saudi Aramco и Tesla. Но няма доказателства, че президентът на Украйна притежава такова имущество. Forbes посочва, че ако Зеленски наистина притежаваше акции в такива компании, то тяхната стойност нямаше да бъде $60 млн.
Подозренията за незаконно обогатяване на Владимир Зеленски и обкръжението му се появяват, за да се дискредитира Украйна и международната помощ, която се предоставя на страната. Тезата за „корумпираните власти в Украйна” често се озвучава от руски пропагандисти и техните чуждестранни агенти на влияние, към които се отнасят и някои популистки европейски партии.