Російські ЗМІ 17 квітня поширили дезінформаційне повідомлення про новий «подвиг» російської армії в Маріуполі. За даними росЗМІ, російський спецназ нібито «звільнив турецьких заручників із українського полону» у мечеті в Маріуполі. Також повідомляється, що «спецоперація з порятунку громадян Туреччини» проводилася на особисте прохання турецького президента Ердогана, який попросив російську владу «звільнити людей, котрих утримували бойовики в будівлі мечеті».
Украина.ру
Йдеться про мечеть султана Сулеймана Пишного та його дружини Роксолани в Маріуполі, яка у березні слугувала громадянам Туреччини та мусульманам інших національностей укриттям від російських обстрілів. Очільник Асоціації мечетей Сулеймана Пишного Ісмаїл Хаджиоглу спростував заяви Росії про «порятунок громадян Туреччини з українського полону». За його словами, у маріупольській мечеті 17 квітня не було жодного громадянина Туреччини і «рятувати» там не було кого. Хаджиоглу також повідомив, що загалом у місті перебуває 24 турецьких громадянина з родинами, усі вони понад чотири тижні утримуються в тимчасово окупованих Росією районах Маріуполя.
Також окремо Ісмаїл Хаджиоглу зазначив, що заяви Росії про те, що громадяни Туреччини «перебувають у полоні в українських військових» не відповідають дійсності: «вірити цим чуткам немає сенсу», – заявив Хаджиоглу. Насправді всі люди, що перебувають у Маріуполі, незалежно від свого громадянства не можуть залишити небезпечну зону через постійні обстріли та бомбардування міста російськими загарбниками. Росія атакує не лише військові об’єкти, а й бомбардує пологові будинки, лікарні, театри – 90% інфраструктури міста знищено російськими військами.
Міністр оборони Туреччини Хулусі Акар в інтерв’ю турецьким ЗМІ 18 квітня також не підтвердив наявність «взятих у полон Україною громадян Туреччини» в маріупольській мечеті. За словами міністра, уряд Туреччини підтримує контакти з громадянами, які заблоковані у місті через російську агресію. Для евакуації людей та для гуманітарної допомоги в Україну направлено два турецькі літаки і уряд «продовжує координаційні контакти, щоб літаки повернулися до Туреччини якнайшвидше». Хулусі Акар також наголосив, що в маріупольській мечеті не перебуває жоден громадянин Туреччини, але російських заслуг у цьому немає. За даними турецького міністра, частина людей самостійно залишила місто під час попередніх евакуацій, а інша частина перебралася в більш безпечні укриття.
Російські окупанти обстріляли мечеть султана Сулеймана Пишного в Маріуполі 12 березня – на момент бомбардування там перебувало 86 дорослих і дітей. Людей ніхто не «брав у полон» і не «утримував силою» – сім’ї ховалися у мечеті від російських повітряних атак. Внаслідок бомбардування будівля залишилася неушкодженою, але російський снаряд приземлився за 700 метрів від мечеті. Росія неодноразово перешкоджала роботі гуманітарного коридору для виїзду цивільного населення з Маріуполя, проте 14 березня Україна та союзники змогли організувати евакуацію мирних громадян. Тоді «зеленим коридором» виїхали 160 транспортних засобів, зокрема й два автобуси з громадянами Туреччини, які ховалися від російських обстрілів у маріупольській мечеті.
Український президент Володимир Зеленський 16 квітня повідомив, що Росія зриває абсолютно всі домовленості щодо гуманітарних коридорів з Маріуполя для цивільних осіб та поранених – навіть посередництво президента Туреччини Реджепа Тайїпа Ердогана не дало результатів. У місті залишаються заблокованими цивільні особи, серед яких іноземні громадяни, жінки, діти, хворі та поранені.