Джерело: Данило Гальперович, для Голос Америки

Росія після початку своєї війни проти України занурюється у дедалі більшу міжнародну ізоляцію: не лише засудити її дії, а й піддати Москву санкціям готова дедалі більша кількість країн. Але серед них немає найбільш населеної країни світу з одним із найдовших спільних кордонів з Росією – Китаю, пише Голос Америки.

Пекін від початку вторгнення російських військ в Україну зайняв позицію фактичної підтримки дій Кремля: він лише оприлюднює загальні й такі, що ні до чого не зобов’язують, заяви про бажаність дипломатичного вирішення конфлікту. Водночас Пекін виступає з гострою критикою санкцій проти агресора, звинувачуючи Захід у тому, що він загнав Росію в глухий кут, і не висловлює осуду на адресу Москви, навіть коли злочинність її дій підтверджується на міжнародному рівні.

Про те, що Китай є опорою Росії в її загарбницькій війні проти України, говорили минулого тижня високопоставлені представники США на різних майданчиках.

 «Порочний союз двох диктаторів»

Під час недавніх слухань у Палаті представників Конгресу США «Відновлення лідерства Америки в регіоні Індійського та Тихого океанів» заступниця держсекретаря США Венді Шерман (Wendy Sherman) нагадала, що зовсім недавно Москва і Пекін заявили про плани щодо посилення свого зближення: «Ми дедалі більше стурбовані зростанням збігу в стратегічному плані між Росією та Китайською Народною Республікою, відображеного у їхній спільній заяві, зробленій у лютому поточного року. Ми висловили цю стурбованість безпосередньо представникам КНР, і це також зробили наші партнери та союзники».

Заместитель госсекретаря США Венди Шерман
Заступниця держсекретаря США Венді Шерман

КИТАЙ ВІДМОВИВСЯ ВІД ЗАСУДЖЕННЯ РОСІЇ ЗА ЦЮ АГРЕСІЮ Й БЕРЕ УЧАСТЬ У ПОШИРЕННІ ДЕЗІНФОРМАЦІЇ

Грегорі Мікс

Голова Комітету із закордонних справ Палати представників, конгресмен-демократ від Нью-Йорка Грегорі Мікс (Gregory Meeks) також нагадав під час цих слухань про домовленості Путіна та Сі Цзіньпіна: «Перед російським вторгненням в Україну Путін і Сі Цзіньпін опублікували спільну заяву, анонсувавши подальше зближення у стратегічній співпраці. Незважаючи на те, що Китай публічно заявляв, що не знав заздалегідь про вторгнення, і спробував дистанціюватися від війни, розв’язаної Путіним, він відмовився від засудження Росії за цю агресію й бере участь у поширенні дезінформації, яка підтримує пояснення, які Росія дає з приводу цієї агресії».

Грегори Микс, председатель Комитета по иностранным делам Палаты представителей, конгрессмен-демократ от Нью-Йорка
Грегорі Мікс, голова Комітету із закордонних справ Палати представників, конгресмен-демократ від Нью-Йорка

ГОЛОВА СІ ТА ПАН ПУТІН СФОРМУВАЛИ ПОРОЧНУ СПІЛКУ ДВОХ ДИКТАТОРІВ, ОДЕРЖИМИХ ВІДНОВЛЕННЯМ ЇХНІХ ІМПЕРІЙ

Майкл Маккол

Старший представник республіканців у Комітеті з закордонних справ Палати представників, конгресмен від Техасу Майкл Маккол (Michael McCaul) висловив побоювання, що приклад російського вторгнення в Україну може стати заразливим для китайського керівництва: «Голова Сі та пан Путін сформували, як ми помітили це під час Олімпіади в Пекіні, порочну спілка двох диктаторів, одержимих відновленням своїх імперій. Їхнє необмежене партнерство призводить до взаємного схвалення актів територіальної агресії. Путін уже зробив свій крок, і залишається питання – чи не зробить голова Сі такий самий крок. Тайвань знаходиться на передовій лінії захисту свободи в Азіатсько-Тихоокеанському регіоні, і якщо Компартія Китаю поставить його під свій контроль, це стане безпрецедентним ударом по економіці та національній безпеці нашої країни».

Майкл Маккол, старший представитель республиканцев в Комитете по иностранным делам Палаты представителей, конгрессмен от Техаса
Майкл Маккол, старший представник республіканців у Комітеті з закордонних справ Палати представників, конгресмен від Техасу

Представниця США в ООН Лінда Томас-Грінфілд (Linda Thomas-Greenfield) в інтерв’ю «Голосу Америки» зазначила, що голосування Китаю проти припинення членства Росії в Раді з прав людини ООН у Генеральній Асамблеї цієї організації – після того, як Китай «утримувався» під час голосувань ГА ООН, які засудили агресію Росії проти України, – може означати подальше зближення Пекіна та Москви.

Линда Томас-Гринфилд, представитель США в ООН
Лінда Томас-Грінфілд, представниця США в ООН

«Зрозуміло, що Китай зближується з Москвою, тому я не здивувалася, що вони проголосували проти. Вони прийняли рішення, що хочуть стати на бік агресора в цьому конфлікті, й від них потрібно попросити пояснень, якими є їхні мотиви для такого кроку», – вважає представниця США в ООН.

Зростання торгівлі, вугілля за юані та обхід санкцій

Після найпотужніших в історії санкцій, запроваджених демократичними країнами щодо Росії, Москва голосно висловлювала надію на те, що Китай відіграє роль «системи життєзабезпечення» для російської економіки.

Про дружбу з Китаєм як приклад відсутності ізоляції говорила офіційна представниця МЗС Росії Марія Захарова, а співголова Російсько-китайського комітету дружби, миру та розвитку Борис Тітов запропонував створити спеціальний російсько-китайський кліринговий центр, який «буде незалежним від впливу третіх країн і дасть змогу нарощувати частку національних валют у взаємних розрахунках».

Обсяг товарообігу між Китаєм і Росією лише зростає: згідно з нещодавно опублікованою в Китаї статистикою, за січень-лютий 2022 року він досягнув 26,43 млрд доларів США, збільшившись порівняно з тим самим періодом минулого року на 38,5%. При цьому зростання відбувається з обох боків: російський експорт до Китаю зріс на 35,8%, а імпорт із Китаю – на 41,5%.

Рубль падає до юаня, і падіння вже становить 37% від початку року – це означає, що Китаю дедалі вигідніше закуповувати в Росії те, що йому потрібно. Особливо це стало актуальним у вугільній промисловості після рішення Європи відмовитись від імпорту російського вугілля: кілька китайських компаній, за повідомленням агентства Bloomberg, придбали російське вугілля за юані в березні. Росія також є ключовим постачальником нафти та природного газу до Китаю.

МИ ЗАКЛИКАЄМО США СЕРЙОЗНО СТАВИТИСЯ ДО ПОБОЮВАНЬ КИТАЮ ПРИ ВИРІШЕННІ УКРАЇНСЬКОГО ПИТАННЯ ТА ВІДНОСИН ІЗ РОСІЄЮ

Ван Веньбінь

При цьому Китай говорить, що навмисно обходити санкції США щодо Росії не збирається, але в принципі ставиться до політики «незаконних санкцій» негативно, про що не втомлюється заявляти офіційно. Недавно представник МЗС Китаю Ван Веньбінь черговий раз сказав, що санкції «псують економічні та торговельні відносини»: «Ми закликаємо США серйозно ставитися до побоювань Китаю при вирішенні українського питання та відносин із Росією, а також жодним чином не завдавати шкоди законним правам та інтересам Китаю. Проблема не в тому, хто хоче допомогти Росії обійти санкції, а в тому, що нормальні економічні та торговельні відносини між країнами, включаючи Китай і Росію, були безпідставно зіпсовані».

Ван Веньбінь також недавно заявив, що «Росія – важливий член G20, і жоден її член не має права прибрати будь-яку іншу країну з цієї групи», – це була явна відповідь на вже неодноразово озвучені пропозиції США та їхніх союзників виключити Росію з «Великої двадцятки».

Партнер із дезінформації та пропаганди

Китай від початку відкритої війни Росії проти України почав підтримувати ту риторику, яку при описі своїх агресивних дій використовує Москва.

РОСІЯ НАЗИВАЄ СВОЮ ВІЙНУ «СПЕЦІАЛЬНОЮ ВОЄННОЮ ОПЕРАЦІЄЮ». ЦЕЙ ТЕРМІН ЗАРАЗ ВИКОРИСТОВУЮТЬ І ПРЕДСТАВНИКИ КИТАЮ

Джуліанна Сміт

Про це під час недавнього «круглого столу», організованого Німецьким фондом Маршалла в США, заявила заступниця держсекретаря США Джуліанна Сміт: «Говорячи про дезінформацію щодо України, цікаво подивитися на публічні заяви Китаю: вони, на перший погляд, здаються спробою зберегти якусь нейтральну позицію щодо війни та України, але якщо ви копнете трохи глибше і подивитеся, що китайські державні ЗМІ насправді говорять про війну, ви дуже швидко виявите, що китайці багато в чому повторюють російські сигнали. Наприклад, Росія, як ви добре знаєте, називає свою війну «спеціальною воєнною операцією». Цей термін зараз використовують і представники Китаю».

Джулианна Смит, заместитель госсекретаря США
Джуліанна Сміт, заступниця держсекретаря США

Під час того ж заходу експерт організації «Альянс із захисту демократії» Брет Шафер (Bret Schafer, Alliance For Securing Democracy) нагадав, що «консул Китаю в Белфасті зробив ретвіт неправдивого повідомлення про те, що Президент України Зеленський ховається у посольстві США в Польщі» .

КИТАЙСЬКІ ДЕРЖАВНІ МЕДІА ПЕРЕЙМАЮТЬ ТОЙ САМИЙ ВИКЛАД ПОДІЙ, ЯКИЙ ДЕМОНСТРУЮТЬ РОСІЙСЬКІ ПРОКРЕМЛІВСЬКІ МЕДІА

Брет Шафер

«При цьому вони не повторювали, наприклад, заяви російської пропаганди про те, що звірства в Бучі є постановкою. Проте вони все одно не дійшли до критики Росії за ці дії, обмежившись заявами, що все це має бути розслідувано… Що ще важливо – китайські державні медіа переймають той самий виклад подій, який демонструють російські прокремлівські медіа, і вони також використовують «голови, що говорять», які з’являлися як експерти на RT і Sputnik», – зазначив він.

Чи є «червона риска», переступивши яку, Росія втратить підтримку Китаю в її війні проти України? Брет Шафер вважає, що у випадку з трагедією в Бучі Китай уже демонструє, що не готовий повторювати за Росією всі звинувачення на адресу Заходу: «Мабуть, такою «червоною рискою» може бути і, наприклад, застосування хімічної зброї – із цього приводу Китай буде просто змушений зробити якусь заяву. Проте щодо того, як саме Китай діятиме, якщо Росія перетне якусь важливу віху, питання залишається відкритим: вони навряд чи будуть готові перейти на інший бік барикади і почати звинувачувати Росію. Хоча це й поставить їх у вкрай складне становище».

Чи знав Сі Цзіньпін про намір Росії напасти на Україну?

Професор Школи міжнародних відносин Університету Джорджа Вашингтона і один зі провідних американських фахівців з Китаю Роберт Саттер також бачить певні обмежувачі в такій публічній підтримці, про що він сказав в інтерв’ю Російській службі «Голосу Америки».

«Застосування Росією ядерної зброї та її війна з НАТО будуть для Китаю своєрідними «червоними лініями», але навіть за цих обставин вони певним чином підтримуватимуть Росію. І якщо говорити про жахливі випадки несправедливості й навіть звірства, про які ми зараз чуємо, – я не думаю, що це дійсно має значення для Китаю. Пам’ятаєте епізод із отруєнням Скрипалів? Весь світ засудив Москву, а через п’ять днів міністр оборони Китаю поїхав до Росії й сказав, що «цей візит зроблено для висловлення солідарності (з Росією) в цей скрутний час», – зазначив Роберт Саттер.

КИТАЙ НАМАГАЄТЬСЯ НЕ РОБИТИ НІЧОГО ТАКОГО, ЩО ПОШИРИТЬ САНКЦІЇ Й НА НЬОГО, АЛЕ ПОКИ ЩО ВІН ЯВНО НА БОЦІ РОСІЇ

Роберт Саттер

Роберт Саттер вважає, що практика порожніх заяв про необхідність дипломатії та повагу до суверенітету при активному опорі будь-якому тиску Заходу на диктаторські режими характерна для Пекіна: «Вони так роблять у випадку з хунтою в М’янмі: кажуть, що її не підтримують, але публічно її й не засуджують, і так тягнеться вже довгий час. У випадку з Україною вони поки що продовжують підтримувати Росію, хоча поки що незрозуміло, яку ціну Китай за це заплатить. Китай, звісно, намагається не робити нічого, що поширить санкції й на нього, але поки що він явно на боці Росії».

Професор Університету Джорджа Вашингтона вважає, що Володимир Путін міг поінформувати Сі Цзіньпіна про плани свого нападу на Україну під час поїздки до Китаю на відкриття зимової Олімпіади: «Це цілком можливо, тому що вони справді близькі: це була вже 38 за рахунком їхня зустріч, і коли вони зустрічаються, вони явно діляться своїми амбітними планами один з одним. Ми не знаємо, ніхто зараз цього не знає, але в майбутньому, можливо, коли історики доберуться до записів, пов’язаних з цими зустрічами, ми це зможемо дізнатися. Логічно було б припустити, що про це говорили».

СПІВПРАЦЯ КИТАЮ ТА РОСІЇ ПРИВАБЛЮЄ БАГАТО АВТОРИТАРНИХ РЕЖИМІВ

Роберт Саттер

Захід, на думку Роберта Саттера, пропустив момент, коли співпраця Росії та Китаю стала стрімко наростати, незважаючи на ймовірні протиріччя між країнами. Тепер Путін і Сі Цзіньпін можуть розглядати своє партнерство як основу нового антизахідного блоку із залученням до нього інших країн.

«Співпраця Китаю та Росії приваблює багато авторитарних режимів. Китай завоював досить серйозний авторитет зі своєю ініціативою «Один пояс і Один шлях», з його крумпуючою тактикою. Тут, щоправда, є нюанс: країни в безпосередній близькості від Китаю якраз відчувають побоювання щодо його дій, але ті, які перебувають від нього подалі – на Близькому Сході, в Африці, в Латинській Америці, – не бачать цієї небезпеки через віддаленість Китаю. Чи означає це, що нова велика холодна війна неминуча? Я не знаю, але відносини США та Китаю тільки погіршуються, і я побоююся, що ми перебуваємо тільки на початку цього зростаючого протистояння», – робить висновок Роберт Саттер.

Джерело: Данило Гальперович, для Голос Америки