Увага агітпропу до польсько-українських відносин дедалі зростає. Нещодавнє рішення польської сторони вислати 45 російських дипломатів стало приводом для російської пропаганди, відвертих погроз ракетними ударами та окупацією. Підтримка України з боку Польщі й без цього не перестає дратувати Москву. Подробиці – у матеріалі StopFake.
Не шпигували, а «допомагали» українцям
Агентство внутрішньої безпеки Польщі (ABW) нещодавно повідомило намір вислати 45 російських дипломатів через шпигунство.
«Голова Агентства внутрішньої безпеки направив Міністерству закордонних справ список із 45 ідентифікованих осіб, офіцерів російських спецслужб, які мали дипломатичний статус на території ПОльщі…Враховуючи політику, яку Росія проводить проти Польщі та її союзників, а також російську агресію проти України, Голова АВБ просить вислати зазначених осіб з території Республіки Польща», — йдеться у повідомленні.
До цього з будівлі російського посольства у Варшаві помітили, як йде дим. У організації Open Source Intelligence Monitor, яка першою опублікувала фото, припустили, що російські дипломати завчасно готувалися покинути країну, тому палили документацію, як це було й в будівлі посольства РФ у Києві напередодні повномасштабного вторгнення.
Російське МЗС пов’язало це з українським питанням. За словами представниці російського МЗС Марії Захарової, Україна начебто силоміць направляє своїх громадян до Польщі, а російське посольство у Польщі їм допомагало зокрема й вибратися до Росії. Й саме ця обставина, за її словами, і стала основою для «нападок на російських дипломатів». Прессекретар президента РФ Дмитро Пєсков додав, що рішення польського керівництва не залишаться без відповіді.
«Напрошуються» на війну
Пропагандистські ресурси та їхні «гарячі голови» слів не добирали. Наприклад, постійний учасник пропагандистських ток-шоу Ігор Коротченко заявив, що Варшава фактично розірвала дипломатичні відносини із Росією й пригрозив «заходами у відповідь», а також російськими ракетами у разі посилення позицій НАТО у Польщі.
Ще одне пропагандистське видання Regnum.ru опублікувало матеріал із натяками про «уроки з історії», які, мовляв Польща не винесла. Очевидно, що російська пропаганда натякає на період радянської окупації.
«Країною керує тотальне почуття безкарності. Те саме було напередодні Другої світової війни, коли Варшава мала намір зібрати масштабний антирадянський фронт разом із Німеччиною. Але у результаті столицю війська СРСР не взяли, а просто звільнили», – пише Regnum.ru про 1939 рік, коли Радянський Союз та Третій рейх поділили між собою територію Польщі відповідно до секретного доповнення до Договору про ненапад.
Одночасно, із такими погрозами, агітпроп масово поширює матеріали про те, що ситуацію начебто нагнітає Польща, більш того, це саме Польща, як переконує агітпроп розповсюджує фейки про можливу агресію з боку Росії.
«Варшава намагається досягнути відомих цілей, дезінформуючи НАТО про загрозу з Росії. У сеймі просувають інформацію про удар, що готується по польських містах у відповідь на включення Альянсу в конфлікт в Україні», – йдеться в одному з матеріалів.
Україно-польські відносини у фокусі пропаганди
Не оминув агітпроп пропозицію Польщі про введення миротворчої місії в НАТО в Україну. Хоча більшість країн-членів Альянсу рішення не підтримало, російська пропагандистська машина знайшла спосіб, як викрутити заяви Матеуша Моравецького й інкорпорувати у стратегію дискредитації польсько-українських відносин.
«Польщу давно мучать фантомні болі щодо втрачених колись територій. До 1939 року до її складу входили Волинська, Рівненська, Львівська, Івано-Франківська та Тернопільська області нинішньої України. За деякою інформацією, Польське військо вже проводить етап прихованої мобілізації. І недвозначно стягує війська до кордону. Втім, що чекає на таких гостей – російська армія вже наочно продемонструвала на Яворівському полігоні», – пишуть пропагандисти.
Окрім пропагандистських матеріалів, заяви про наміри Польщі замаскувати вторгнення в Україну пролунали й на офіційному рівні.
«Не виключаю, що коли вони говорять про миротворців, напевно, мають на увазі свої кордони – захід України. Може, хочуть миротворців запровадити, у Львові штаб-квартиру зробити, потім там і залишитись. У них такі думки витали й не лише думки – таке було у минулому», – заявив глава російського МЗС Сергій Лавров.
При цьому, єдиним сусідом, який десятиріччями відкрито погрожував Україні й врешті пійшов на Україну війною є Російська Федерація.
Російська пропагандистська машина дедалі сильніше докладається до того, щоб зіпсувати двосторонні відносини України та Польщі. Арсенал інструментів інформаційно-підривної діяльності не розширився і, як правило, включає дезінформацію, залякування, радикалізацію настроїв, дегуманізацію та приниження і звісно натяки на історичний реваншизм.
Нагадаємо, раніше, StopFake писав, як агітпроп за допомогою фейків багаторічної давнини переслідує українців у Польщі.