Міжнародний комітет Червоного Хреста не озвучує цифри кількості загиблих ні з якої сторони. Це нейтральна організація, яка фокусується на допомозі цивільному населенню, яке потерпає внаслідок збройного конфлікту чи насильства. 12 березня Президент Володимир Зеленський заявив, що з початку війни загинули 1300 українських військових.
У мережі поширюється інформація з посиланням на дані Міжнародного Червоного Хреста про те, що Україна нібито зазнає «колосальних втрат у живій силі». Публікації супроводжуються інфографікою, де вказані нібито втрати серед українських військових: понад 34 тисячі вбитих серед солдат Збройних Сил України, Нацгвардія та батальйони – 15 тисяч, Територіальна оборона – 20 тисяч. На малюнку зазначено, що ці підрахунки ґрунтуються на даних Червоного Хреста та зведених звітах Міноборони України станом на 9 березня. «Зрозуміло, чому ні Зеленський, ні ЗСУ не повідомляли про втрати. Це відразу деморалізує решту військовослужбовців і нацистів», – пишуть деякі користувачі.
Скриншот – facebook.com
У мережі також поширюються й інші подібні публікації, але вже зі скромнішими цифрами. Наприклад, пропагандистський телеграм-канал «Рыбарь» поширив інформацію про те, що станом на 18 березня втрати серед військових Збройних Сил України становлять 20 805 солдатів, серед Національної гвардії України та Державної прикордонної служби України – 2 674 і 730 відповідно.
Однак ця інформація не відповідає дійсності. Наразі Міністерство оборони України, ні будь-які інші урядові установи не публікують у відкритому доступі поіменні списки військових, які загинули внаслідок агресії Російської Федерації проти України.
12 березня Президент Володимир Зеленський заявив, що з початку війни загинуло 1300 українських військових. «У нас загинуло близько 1300 військових людей, а в Росії – понад 12 тисяч. Один до десяти. Я не радію, що у них 12 тисяч загинуло», – сказав він під час пресконференції.
Цифри, які поширюють у мережі російські пропагандисти, не підтверджуються іншими джерелами. Зокрема, 10 березня CNBC з посиланням на офіційного представника США написали, що втрати України могли становити від 2 до 4 тисяч убитих солдатів.
Хоча влада України не опублікувала поіменний список загиблих, зі смерті військовослужбовців ніхто не робить таємниці. У мережі можна знайти публікації у ЗМІ про смерті та похорон українських військових. На основі цих повідомлень у вільній енциклопедії Вікіпедія реконструювали список втрат силових структур України внаслідок російського вторгнення за період з 1 по 17 березня.
Поширюване в мережі повідомлення про нібито заяву Міжнародного Червоного Хреста про те, що Україна зазнає «колосальних втрат у живій силі», також не відповідає дійсності.
У коментарі StopFake Олександр Власенко, фахівець зі зв’язків зі ЗМІ в Міжнародному комітеті Червоного Хреста, повідомив, що Міжнародний комітет Червоного Хреста (МКЧХ) не озвучує цифри про кількість загиблих з будь-якої сторони.
«МКЧХ – це нейтральна організація, яка фокусується на допомозі цивільному населенню, яке потерпає внаслідок збройного конфлікту або ситуації внутрішнього насильства. І ми не робимо оцінок щодо кількості загиблих військових з будь-якої сторони, у нас просто немає можливостей для такої оцінки, – пояснив у коментарі StopFake представник Міжнародного комітету Червоного Хреста, – Ми готові брати участь і допомагати в трансфері тіл загиблих комбатантів між сторонами конфлікту, але для цього сторони повинні домовитися між собою про такий обмін, а також домовитися про те, що саме МКЧХ стане фасилітатором цього процесу».
Раніше StopFake спростовував дезінформацію про те, що майже всі біженці з Маріуполя захотіли виїхати до Росії.