Джерело: Рустем Халілов, для Крым.Реалии

«Збройні сили Росії не завдають ніяких авіаційних чи артилерійських ударів по містах України, мирному цивільному населенню нічого не загрожує» – ось фрагмент із конспекту уроку до класної години, яку роздали вчителям у анексованому Криму.

У розпорядженні Крым.Реалии опинилися методички для 5-8 класів, а також для 9-11 класів і студентів СПО із назвою «Історична правда». Ось іще фрагмент звідти ж: «Росіяни, українці та білоруси – споріднені народи чи навіть один, єдиний народ, лише з місцевими відмінностями».

Класна година для кримських школярів 5-8 класів про війну Росії в Україні ділиться на чотири частини.

Перша частина присвячена твердженням про те, що росіяни, українці та білоруси – «один народ», який зараз розділений межами, проведеними лише 30 років тому. Наголошується на спільній історії, вірі, традиціях. Навіть мови, на думку авторів методички, нагадують варіанти однієї загальної мови.

Друга частина – це екскурс в «історію», фрагменти якої трактуються так, щоб представити Україну як несамостійну державу, спочатку ворожу до Росії й мало не створену їй на противагу. Також згадуються події, пов’язані з російською анексією Криму та окупацією окремих територій Донецької та Луганської областей, що подаються з погляду російської пропаганди.

У третій частині уроку з дітьми пропонують поговорити про фейки та дезінформацію. Головний висновок із цієї частини уроку такий: «Де ж правдива інформація, запитаєте ви? В офіційних джерелах: заяви офіційних осіб, офіційні ЗМІ, бо тільки вони несуть відповідальність за інформацію, яку надсилають у маси».

Остання частина класної години присвячена повномасштабному вторгненню Росії в Україну, яка подається як вимушена дія російської сторони і називається спеціальною військовою операцією з демілітаризації та денацифікації України.

Методичка для школярів 9-11 класів і студентів СПО ділиться вже на п’ять частин, проте основні відмінності в ній – у стилі подачі інформації для більш дорослої аудиторії, але не у загальній спрямованості тем.

Смерть, разрушения, боль. Шестой день войны в Украине (фотогалерея)
Смерть, руйнування, біль. Шостий день війни в Україні (фотогалерея)

Про те, що такі уроки в їхній школі вже провели, повідомив Крым.Реалии кримський учитель Артем (прізвище викладач просив не називати з міркувань безпеки). З його слів, дітям скасовували один із уроків для проведення горезвісної класної години. Не всі вчителі були цим задоволені.

Водночас кримський вчитель зазначає, що, за рідкісними винятками, поза класною годиною вчителі намагаються не обговорювати новини про російське вторгнення в Україну.

ЗДЕБІЛЬШОГО ДОРОСЛІ ЛЮДИ НАМАГАЮТЬСЯ ПОВОДИТИСЬ ПО-ДОРОСЛОМУ, НЕ НАГНІТАТИ ПАНІКУ

«Звісно, зустрічаються деякі з них, хто робить гучні заяви про те, що відбувається, але це одиниці, – зазначає Артем. – Здебільшого дорослі люди намагаються поводитися по-дорослому, не нагнітати паніку, та ще й у багатьох там (на материковій Україні – КР) залишилися родичі».

Викладач зазначає, що після анексії Криму в кримських школах встановилася сувора пропускна система, і батьки не можуть пройти в навчальний заклад. На його думку, зараз це теж відіграє свою роль в атмосфері школи, яка в іншому випадку могла б бути більш неспокійною. Але з іншого боку, наголошує Артем, у батьків менше можливостей стежити за тим, в якій обстановці навчаються їхні діти.

А як поводяться самі діти? «Поводяться як завжди. Звичайно, є й ті, хто через батьків налаштований войовничо і підтримує дії Росії, і ті, хто, навпаки, засмучений. Але здебільшого їхні голови зайняті власними турботами», – зазначає Артем.

У Міністерстві освіти Росії анонсували, що 3 березня Інститут виховання Російської академії освіти проведе всеросійський відкритий урок «Захисники світу», повідомляє видання «Медуза».

ДУЖЕ ПОГАНО ПІДГОТОВЛЕНИЙ МАТЕРІАЛ, ЩО НЕ ВІДПОВІДАЄ ІСТОРИЧНІЙ ТА ПОТОЧНІЙ ВОЄННІЙ ДІЙСНОСТІ

«Глядачам розкажуть передісторію сьогоднішніх подій: про те, яку небезпеку становить  НАТО для нашої країни… а ще допоможуть розібратися, як відрізнити правду від брехні у величезному потоці інформації, фотографій і відеороликів, якими сьогодні переповнений інтернет», – йдеться в анонсі російського міністерства.

«Можна визнати, що такий незграбний, дуже погано підготовлений матеріал, що не відповідає історичній і поточній воєнній дійсності, просто провалений», – говорить кандидат історичних наук, експерт Українського інституту майбутнього Сергій Громенко, який на прохання Крым.Реалии  вивчив методички, що роздаються кримським вчителям.

Сергей Громенко
Сергій Громенко

За змістом вони становлять собою, вважає Громенко, «стандартний набір перекручування і брехні», а на чільне місце поставлено постулат президента Росії Володимира Путіна про те, що росіяни та українці – це один народ.

САМ ФАКТ ПОЯВИ ЦЬОГО УРОКУ ОЗНАЧАЄ, ЩО З’ЯВИЛАСЯ НЕОБХІДНІСТЬ ПЕРЕКОНАТИ ДІТЕЙ У ТОМУ, ЩО РОСІЯ НЕ ВОЮЄ

«Сам факт появи цього уроку означає, що виникла потреба переконати дітей у тому, що Росія не воює, – зазначає Сергій Громенко. – А неоковирність, з якою вона зроблена і яка показує деградацію порівняно з поясненнями анексії Криму у 2014 році, говорить про те, що російська інформаційна машина перебуває у такій же самій глибокій кризі, як і російська військова. І виходу з нього не видно.

В Україні запроваджено воєнний стан після нового вторгнення Росії. О 5-й ранку 24 лютого президент Росії Володимир Путін заявив про початок «спецоперації» на Донбасі після звернення про військову допомогу з боку угруповань «ДНР/ЛНР», які він перед тим визнав.

Президент України Володимир Зеленський підписав указ про загальну мобілізацію. Країни Заходу почали застосовувати нові санкції проти Росії через напад на Україну.

У Міністерстві оборони Росії заперечують дані української сторони про збиті російські літаки, розбомблену бронетехніку і заявляють, що не обстрілюють українські міста. Спочатку там також заперечували загибель російських військових. Але 27 лютого офіційний представник Міноборони Росії Ігор Конашенков уперше визнав, що серед російських військовослужбовців в Україні є загиблі та поранені. За даними, які цитують російські державні ЗМІ, у Міноборони Росії визнають загибель 498 російських військових і поранення 1597.

Українська влада каже, що втрати російських сил, за останніми даними, досягли 5840 (сумарно загиблих і поранених). Незалежного підтвердження даних про втрати армії РФ в Україні наразі немає.

Мілітаризація дітей у Криму

Російська влада відкриває в кримських школах кадетські класи і проводить набір у військово-патріотичний рух «Юнармія». Дітей вчать розбирати зброю та стріляти, носити камуфляж і ходити строєм.

Українські правозахисники неодноразово звертали увагу на воєнізований формат виховання дітей в анексованому Криму. Психологи відзначають тиск на свідомість дітей у сучасній освіті Росії.

Прокуратура АРК відкрила провадження через «пропаганду війни серед дітей» у Криму.

Джерело: Рустем Халілов, для Крым.Реалии