Останніми місяцями Кремль не лише нарощує свої війська на кордоні, а й посилює інформаційну війну проти України та її західних партнерів. В умовах ескалації ситуації навколо України особлива увага приділяється Донбасу — де, ймовірно, може спалахнути та іскра, яка й стане причиною великої війни проти України.
Головним джерелом «достовірної» і «оперативної» інформації про перебіг військових дій на Донбасі для російських ЗМІ є зведення «Народної міліції» так званих «ДНР» та «ЛНР». За нашими підрахунками, лише з початку року російське видання Lenta.ru у своїх текстах понад 70 разів посилалося на дані «розвідки» або на оперативну інформацію так званої «Народної міліції ДНР». Дані «розвідки ДНР та ЛНР» також є вагомим «джерелом» і в офіційних заявах російських чиновників. Тут можемо згадати нещодавню заяву Міністра оборони РФ Сергія Шойгу про нібито підготовку хіматак за участю американських найманців, засновану виключно на «відомостях» розвідки так званої «ДНР».
Не є таємницею, що повністю контрольовані Кремлем так звані республіки озвучують саме ту інформацію, яка цілковито відповідає інтересам і планам Москви та виходить з Москви.
Для того, щоб продемонструвати, яким чином пропагандисти створюють інформаційні приводи, нагнітаючи ситуацію, ми вирішили використати нещодавній фейк російської пропаганди про обмеження виїзду з України громадян призовного віку.
Цього разу, знову ж таки з легкої руки «розвідки ДНР», кремлівські пропагандисти воскресили старий фейк про тотальну мобілізацію, поширивши інформацію про те, нібито з 20 лютого виїзд з України буде обмежений для громадян призовного віку та військовозобов’язаних громадян. Такі заходи нібито здійснюватимуться таємно — під різними приводами цим категоріям буде відмовлено у праві залишати країну. Окрім цього, розвідка так званої «ДНР» повідомила, що Міністерство закордонних справ України «просить дипломатичні представництва негласно поінформувати громадян іноземних держав про необхідність у найкоротший термін залишити зону проведення операції об’єднаних сил». Усе це нібито здійснюється в рамках підготовки наступальної операції на так звані «ДНР» і «ЛНР». Нагадаємо, що з жовтня 2021 року Кремль активно просуває наратив про те, що Україна нібито готує наступальну війну проти «народу Донбасу».
«За даними нашої агентурної розвідки, 2 лютого головою Державної прикордонної служби України [Сергієм] Дейнеко віддано вказівки щодо обмеження з 20 лютого виїзду з країни військовозобов’язаних громадян чоловічої статі віком від 18 до 45 років. З метою виключення паніки серед населення, як причини відмови у виїзді з країни називатимуть відсутність у базі даних відомостей про видані візи, наявність у провадженні справ про адміністративні правопорушення, несплату аліментів або неврегульованих майнових спорів тощо. Водночас військкоматами України проводиться уточнення списків громадян, які підлягають мобілізації», — повідомив заступник начальника управління Народної міліції так званої «ДНР» Едуард Басурін.
Цю інформацію, з посиланням на розвідку так званої «ДНР», в Росії опублікувало понад 30 видань – РИА Новости, Лента.ру, Известия, Газета.ру, lLife.ru та інші.
Чому фейки виробництва «ДНР» — одна із улюблених практик пропагандистів?
- Єдине джерело. Для фактчекера чи журналіста це проблема, але не для пропагандиста. Від початку війни на Донбасі російські ЗМІ дедалі активніше використовують «владу» так званих «республік» для озвучування вигідних Кремлю наративів. На ці джерела посилаються не тільки традиційні пропагандистські «медіа», але й так звані «ліберальні» ЗМІ або медіа, що маскуються під них — на кшталт Радіо «Эхо Москвы», які не гидують поширювати сумнівну інформацію від «агентури» так званої ДНР. У російській пропаганді «Л/ДНР» вже давно посіли місце жертви, а Україна – агресора. Як їм не вірити? Якщо хтось і спростує поширювану інформацію, у пропагандистів завжди залишається «вікно» до відступу — мовляв, вони лише цитують джерела в «невизнаних республіках».
- Фейки про майбутнє. У цьому, як і в інших подібних випадках, пропагандисти поширюють інформацію про акції, що готуються, тобто це «новини з майбутнього». Таку інформацію складно чи взагалі неможливо перевірити. А коли настає умовний день Х, пропагандисти завжди можуть відповісти, що «напевно, під нашим тиском вони змінили свої плани».
- Елемент таємничості. Більшість дезінформації, що поширюється з посиланням на так звані розвіддані «Л/ДНР», містить елемент таємниці. Наприклад, у фейку про обмеження виїзду громадян призовного віку йдеться про певні вказівки, які були таємно віддані головою Державної прикордонної служби України, та про кулуарні таємні рекомендації від Міністерства закордонних справ України. І навіть якщо відповідні відомства спростують цю інформацію (що вони, до слова, і зробили), пропагандисти завжди можуть заперечити — «вони брешуть, оскільки це все робиться таємно».
У коментарі StopFake Державна Прикордонна служба України спростувала зазначену інформацію про обмеження виїзду, заявивши, що Держприкордонслужба керується виключно нормами законодавства, яке регулює перетин кордону як громадянами України, так і іноземцями.
Низка російські ЗМІ, серед яких РИА Новости та Лента.ру , опублікували спростування від Держприкордонслужби України. Водночас вони вирішили не вносити оновлення до початкової публікації, де посилаються на розвідку «ДНР». Це ще одна з улюблених тактик пропагандистів — імітація дотримання принципу «баланс думок» та права на виправлення помилки. Насправді вони двічі повторюють неправдиву інформацію. Як і очікувалося, охоплення текстів із коментарем від Держприкордонслужби України мізерно мале, порівняно з інформацією від «ДНР» — наприклад, на РІА «Новости» це 854 проти 23076 переглядів. За даними платформи BuzzSumo, аналогічна ситуація і в соцмережах — стаття про обмеження виїзду громадян призовного віку отримала понад 800 взаємодій, а спростування – нульовий відгук. Також слід врахувати, що аудиторія РІА «Новости», яка регулярно отримує неправдиву інформацію про Україну, знаходиться в ідеологічній ехо-камері — вона звикла отримувати негативний контент про Україну, і, ймовірно, не схильна позитивно оцінювати позицію Києва. Соціологічне опитування Левада-Центру та Київського міжнародного інституту соціології, проведене у листопаді 2021 року, показує, що близько 43% росіян «загалом погано ставляться до України».
Як ми вже зазначали, фейк про тотальну мобілізацію та закриття кордону давно не новий — уперше його було використано ще у 2014 році. Тоді журналісти «России 24» поширили інформацію, яка незабаром стала відомим мемом, про те, що чоловіків «знімають із потягів та відправляють у нацгвардію».
Автор Оксана Полулях