Наукові дані не підтверджують тези бельгійського ветеринарного лікаря і вірусолога Геерта Ванден Босше. Навпаки, дослідження показують, що вакцинація від COVID-19 знижує передачу інфекції та частково захищає від нових варіантів коронавірусу. Згідно з інформацією експертів Health Desk, жодна з наявних вакцин не є причиною появи більш небезпечних варіантів COVID-19.
Користувачі соціальних мереж та низка веб-сайтів розповсюджують твердження, що вакцинація від COVID-19 у розпал пандемії є причиною мутацій нових більш заразних варіантів вірусу, а масова вакцинація від «Омікрону» обернеться катастрофою. Також у публікаціях заявляють, що «найбільше заразу розносять» саме вакциновані, і після кількох мутацій вірусу вони повністю втрачають імунітет до нього. Такі заяви належать бельгійському ветеринару та вірусологу Геерту Ванден Босше, популярному серед антивакцинаторів.
StopFake вирішив перевірити ці твердження. Так, згідно з експертною інформацією науково-медичної спільноти Health Desk, «немає жодних доказів того, що якась із відомих вакцин викликає нові або більш небезпечні варіанти COVID-19». Також вони додають, що «вакциновані люди з меншою ймовірністю можуть заразитися і передати вірус і, відповідно, з меншою ймовірністю можуть поширювати варіанти COVID-19».
Водночас, що більше число невакцинованих, тим вищою є ймовірність появи варіантів вірусу. У свою чергу, поява більш заразних варіантів COVID-19 може знизити ефективність глобальної вакцинальної кампанії, підсумовують експерти.
На сторінці Центрів з контролю та профілактики захворювань США (CDC) у розділі про нові варіанти COVID-19 повідомляють, що «віруси постійно змінюються за допомогою мутацій і іноді ці мутації призводять до появи нового варіанту вірусу». Проте способом захисту від нових варіантів у CDC називають своєчасну вакцинацію від COVID-19, яка «уповільнює поширення вірусу» і «допомагає сповільнити появу нових його варіантів».
Одним зі способів боротьби з новими варіантами COVID-19 вчені називають коригування та адаптацію вакцин і, ймовірно, їх потрібно буде продовжувати оновлювати відповідно до змін у вірусі. Про це йдеться у матеріалі, присвяченому мутаціям нових варіантів COVID-19 в журналі ЄС про дослідження та інновації «Horizon». Однією з можливих причин мутацій вірусу називають тривалий хронічний COVID-19. Так, дослідники відзначили численні зміни вірусу в організмі пацієнтів із тривалим COVID-19, включно з деякими мутаціями, які також спостерігалися в нових варіантах.
Не підтверджує тезу про те, що саме вакциновані «більше розносять заразу» і дослідження, опубліковане в «The New England Journal of Medicine». Вчені перевіряли вплив вакцинованих медпрацівників Шотландії на передачу інфекції серед їхніх домогосподарств. Так, вони дійшли висновку, що в родинах вакцинованих медпрацівників випадки COVID-19 менш поширені.
Також твердження про втрату імунітету проти варіантів COVID-19 серед вакцинованих не відповідає дійсності. Незважаючи на зниження ефективності вакцин проти нових варіантів, у свіжій публікації Mayo Clinic повідомляють, що вакцинація захищає від важкого перебігу інфікування штамами «Дельта» та «Омікрон».
Раніше заяви Босше про нібито шкоду масової вакцинації в період пандемії COVID-19 активно поширювалися нідерландською та англійською мовами. Його тези спростували бельгійські фактчекери з Knack і організації «Здоров’я та наука» спільно з Центром оцінки вакцинації Університету Антверпена, а також Health Feedback та канадський університет McGill.
В інших дописах із посиланням на Геерта Босше стверджують, що вакцинація від COVID-19 пригнічує природний імунітет людини. Подібне твердження StopFake спростував у матеріалі «Фейк: Щеплення від COVID-19 шкодять імунній системі – дослідження».