Джерело: Аліна Пінчук, для Крым.Реалии
4 лютого у Москві закрилося бюро Deutsche Welle. Це результат «заходів у відповідь» Міністерства закордонних справ Росії: DW також припинить мовлення в Росії, а журналісти повинні здати свої акредитації. Незадовго до цього влада ФРН заборонила мовлення RT DE на своїй території через відсутність відповідної ліцензії. Телекомпанія, у свою чергу, стверджує, що має ліцензію на мовлення. Якщо вірити представниці МЗС Марії Захаровій, віднині доля Deutsche Welle в Росії залежить від долі RT DE в Німеччині, пише Радио Свобода.
16 грудня минулого року російський телеканал Russia Today оголосив про початок цілодобового мовлення телеканалу RT DE, який збирався транслювати німецькою мовою новини, ток-шоу та документальні фільми. Мовлення цього каналу поширюється на Європу, зокрема й на країни з потенційно великою німецькомовною аудиторією: Німеччину, Австрію та Швейцарію. Наступного дня медіарегулятор у Берліні MABB заявив про початок офіційного розгляду щодо мовлення RT DE, оскільки організація не має на це відповідної ліцензії. За даними відомства, трансляція телеканалу була організована компанією RT DE Productions, яка базується в Берліні – тобто підпадає під юрисдикцію Німеччини та має отримувати ліцензію через німецького медіарегулятора. Директорка MABB Єва Флекен тоді заявила, що новий формат RT, безсумнівно, підпадає під визначення мовлення, але RT не звертався за ліцензією і не отримував її. Компанії дали час до кінця року, щоб прояснити цю ситуацію. Незабаром після цього європейський оператор супутникового зв’язку Eutelsat 9В зняв з мовлення RT DE на вимогу MABB. А 2 лютого Комісія з ліцензування та нагляду заборонила мовлення телеканалу через відсутність ліцензії на трансляцію у ФРН.
RT, у свою чергу, наполягає на законності мовлення, оскільки телеканал на початку грудня отримав у Сербії ліцензію, яка дозволяє мовити у 33 країнах Європи відповідно до Європейської конвенції про транскордонне телебачення. А компанія RT DE Productions, за твердженням заступниці головного редактора RT Ганни Бєлкіної, не здійснює мовлення – вона виробляє кілька програм для телеканалу RT DE, який веде мовлення з Москви і має ліцензію. Позицію телекомпанії підтримала очільниця сербського регулятора Олівера Зекіч – вона стверджує, що всі процедури для видачі ліцензії були виконані відповідно до законодавства та положень європейської Конвенції про транскордонне телебачення.
СЕРБІю У цьому випадку ПРОСТО ВИКОРИСТАли для ПЕРЕДАЧІ СИГНАЛУ
Той, хто отримує ліцензію в Сербії, може транслювати свій контент як на території Сербії, так і в країнах ЄС. Телепрограми, за які відповідає компетентний орган у державі – члені ЄС або у державі – члені Конвенції про транскордонне телебачення, можна вільно ретранслювати на території іншої держави ЄС чи держави – підписанта цієї Конвенції», – заявила Зекіч.
Одна з учасниць голосування щодо видачі ліцензії RT DE Юдіта Попович наприкінці грудня заявила виданню The Insider*, що вважає видачу сербської ліцензії незаконною: «Сербію в цьому випадку просто використали для передачі сигналу. Закон чітко визначає, хто може отримувати дозвіл. Ліцензія на мовлення видається фізичній чи юридичній особі, яка перебуває під юрисдикцією Республіки Сербія, чого не можна сказати про RT DE», – пояснила вона.
До свого звернення до Сербії RT намагався отримати ліцензію на німецькомовне мовлення в Люксембурзі. Однак у серпні минулого року телеканал отримав відмову – медіарегулятор порадив RT подати запит на ліцензію в Німеччині, тому що саме там знаходиться офіс мовника та працює значна частина працівників, задіяних у виробництві. Тоді у ЗМІ висловлювалися припущення, що у такий спосіб RT намагався обійти заборону ФРН на видачу дозволів для іноземних державних телеканалів.
МЗС ПООБІЦЯЛО СТВОРИТИ СПИСОК ОСІБ, ПРИЧЕТНИХ ДО ЗАБОРОНИ МОВЛЕННЯ RT, ЯКИМ БУДЕ ЗАБОРОНЕНО В’ЇЗД ДО РОСІЇ
У день запуску телевізійного мовлення RT DE також вів трансляцію прямого ефіру у своєму новому ютуб-каналі – RT auf Sendung. Саме під час трансляції YouTube видалив цей канал за обхід накладених раніше обмежень: раніше два інших канали RT DE були заблоковані за публікацію неправдивих відомостей про COVID-19. У Google блокування RT auf Sendung пояснили так: «Якщо канал видалений, власник каналу не може використовувати, володіти або створювати будь-які інші канали YouTube. Тому канал RT auf Sendung також був видалений за порушення умов використання YouTube, а саме за обхід раніше накладених обмежень». Після цього Роскомнагляд пригрозив YouTube блокуванням і висунув вимогу зняти обмеження з каналу RT.
Заходи у відповідь Москви
Наступного дня після заборони мовлення RT DE в Німеччині МЗС Росії оголосило про перший етап заходів у відповідь: закриття корпункту Deutsche Welle, анулювання акредитації всіх співробітників російського бюро і припинення мовлення телерадіокомпанії на території Росії. При цьому DW має чинні російські ліцензії на мовлення: для DW English до 2025 року і для DW Deutsch до 2027-го.
Крім цих заходів, МЗС планує ініціювати процес включення DW до реєстру ЗМІ – «іноземних агентів» і пообіцяв створити список осіб, причетних до заборони мовлення RT, яким буде заборонено в’їзд до Росії.
Генеральний директор Deutsche Welle Петер Лімбург назвав реакцію з боку російської влади абсолютно надмірною. Він зазначив, що російським журналістам, як і раніше, дозволено продовжувати роботу в Німеччині, а журналістам DW, ймовірно, потрібно буде залишити Росію.
«З нами відбувається те, що трапляється із засобами масової інформації лише в автократіях. Ми офіційно протестуємо проти цієї абсурдної реакції та маємо намір звернутися до суду проти заявлених заходів», – заявив Лімбург.
Про невідповідність реакції Росії говорить в інтерв’ю телеканалу «Настоящее время» і депутат Європарламенту Сергій Лагодинський: «Я не бачу тут жодної симетрії. Зазвичай говорять про симетричні відповіді. По-перше, в Німеччині жодним журналістам роботу не забороняли, тут йдеться взагалі просто про ліцензію та право на мовлення самого телеканалу, почнімо з цього. По-друге, в Німеччині та сама Deutsche Welle також заборонена, тут просто йдеться про регулятивні заходи, які у нас в Німеччині діють. І очікувати, що зроблять виняток для російської чи будь-якої іншої компанії абсолютно неспівставно. Так само як і RT, у Німеччині, наприклад, заборонено мовлення й Німецької хвилі, тому що Deutsche Welle є державною компанією. У Росії такої заборони немає, тому всі ці події є таким певним очікуванням від німецького регулятивного агентства порушувати німецькі закони і водночас порушенням російських законів з боку російської влади», – вважає Лагодинський.
МЗС Німеччини у свою чергу відкидає порівняння RT DE та Deutsche Welle, зазначаючи, що співробітники DW багато років працюють в Росії на підставі чинного законодавства та з відповідними дозволами, а RT DE почало мовлення без відповідної ліцензії. Прес-секретар Європейської служби зовнішніх зв’язків заявив, що рішення німецького медіарегулятора про заборону мовлення RT DE без ліцензії ніяк не пов’язане з діяльністю Deutsche Welle у Росії. «Реакція російської влади, як це не сумно, є черговим прикладом постійного порушення нею свободи ЗМІ та неповаги до незалежності ЗМІ», – йдеться у заяві.
На підтримку DW виступив Союз журналістів Німеччини: він закликав президента РФ Володимира Путіна негайно відкликати рішення про заборону мовлення DW, а також не позбавляти акредитації журналістів медіакомпанії. А Профспілка працівників сфери обслуговування Ver.di закликала канцлера Німеччини Олафа Шольца домагатися скасування рішення щодо DW на майбутній зустрічі з президентом РФ Путіним, що має відбутися 15 лютого.
4 лютого Московське бюро Deutsche Welle оголосило про припинення роботи: напередодні бюро отримало повідомлення, в якому було наказано припинити роботу до 9:00 4 лютого. Протягом дня журналісти мають здати акредитацію. Тим часом представниця МЗС Росії Марія Захарова заявила, що «якщо Німеччина піде на ескалацію, ми відповімо так само. Якщо Німеччина піде на нормалізацію ситуації, ми відповімо тим самим».
Джерело: Аліна Пінчук, для Крым.Реалии
Оригінал публікації – на сайті Радио Свобода