Джерело: Юрій Бершидський, для The Insider
Газета «Московський комсомолець» опублікувала замітку без підпису із заголовком «Baltnews: Литву налякала перспектива виключення з НАТО». У ній сказано:
«Вільнюс стривожений повідомленнями західної преси, яка пише про можливе виключення з НАТО Прибалтики, Румунії та Болгарії. Тим паче, що незабаром розпочнуться міжнародні навчання за участю російської армії. <…>
Фактично литовські генерали впали в паніку, коли стало відомо про перебазування з Далекого Сходу на білоруський аеродром Барановичі 12 багатофункціональних винищувачів Су-35С. Вони відпрацюють функціонування єдиної системи ППО Білорусії.
Вільнюс також насторожився після відмови ФРН і Хорватії перекидати своїх військових в Україну на випадок «російського вторгнення». Литовські політики припускають, що союзники у разі збройного конфлікту з Росією залишать їх розбиратися з проблемою самостійно.
„Поява російських військових поряд із нашими кордонами дуже змінює ситуацію з безпекою у регіоні. Це не може залишати байдужим. Добре, що тут росіяни просто демонструють м’язи, а нападуть все одно на Україну”, – заявив представник Литви в альянсі бригадний генерал Ремігіюс Балтренас».
У короткій замітці вмістилися одразу два фейки. По-перше, в литовському сегменті інтернету не можна знайти ніяких обговорень щодо можливого виключення Литви з НАТО. А в англомовному сегменті така ідея, схоже, висловлювалася лише у відомому близькістю до Кремля журналі The National Interest (саме там у 2020 році Володимир Путін опублікував свою статтю про Другу світову війну). Оглядач журналу Девід Т. Пайн у своїй статті про можливу американсько-російську угоду з безпеки писав, що Росія фактично наполягає на виключенні Латвії, Литви та Естонії з НАТО, і зазначав, що США в цих країнах не мають життєвих інтересів. На думку Пайна, російські пропозиції щодо гарантій безпеки дають президенту Байдену «золоту можливість» встановити міцну мирну угоду з Росією – певна річ, на російських умовах.
Нічого дивного в тому, що до статті Пайна мало хто серйозно поставився, немає. У статутних документах НАТО є лише один спосіб припинення членства в організації: через бажання держави-члена залишити альянс. Інших варіантів немає у принципі; виключити будь-кого з НАТО без його згоди неможливо. Єдиний раз в історії НАТО цим правом скористалася Греція, яка вийшла з організації у 1974 році, за часів диктатури «чорних полковників», на знак протесту проти окупації іншим членом НАТО – Туреччиною – Північного Кіпру. 1980 року Греція знову вступила до альянсу.
Варто зазначити, що Пайн – не політолог, а колишній штабний офіцер американської армії, який, щоправда, отримав у Джорджтаунському університеті ступінь магістра в галузі національної безпеки. У The National Interest він регулярно публікує статті, які закликають прийняти вимоги Росії; в одному з попередніх матеріалів він писав, що США мають два варіанти: або байдуже спостерігати, як Росія захоплює Україну, позбавляючи її незалежності, або укласти угоду з Росією, контури якої окреслив Путін, і визнати, що Росія і Китай мають право на свої сфери впливу (те, що в цьому випадку Україна потрапляє до російської сфери впливу і фактично також позбавляється незалежності, Пайна анітрохи не турбує).
Baltnews – видання, яке, хоч і має доменні імена у латвійській, литовській та естонській зонах (.lv, .lt та .ee), насправді російське, причому державне. У вихідних даних на сайті сказано:
«Інформаційне агентство BALTNEWS зареєстроване у Федеральній службі з нагляду у сфері зв’язку, інформаційних технологій і масових комунікацій (Роскомнагляд) 17 серпня 2018 р. Свідоцтво про реєстрацію ІА № ФС 77-73480.
Власником сайту baltnews.lt є МІА «Россия сегодня», зареєстроване за адресою: 119021, Росія, Москва, Зубовський бульвар, 4, буд. 1,2,3».
Другий фейк у публікаціях Baltnews і МК – приписана представникові Литви в НАТО Ремігіюсу Балтренасу заява про те, що його нібито тішить той факт, що Росія збирається напасти на Україну, а не на Литву. Як стверджує Baltnews, це нібито прозвучало в інтерв’ю литовській телерадіокомпанії LTR. В інтерв’ю, опублікованому на сайті компанії 28 січня, нічого подібного немає.
Джерело: Юрій Бершидський, для The Insider