На тлі подорожчання продуктів харчування в уряді обговорюється питання фінансової підтримки найбільш уразливих і незахищених верств населення. На цьому етапі невідомо, в якій формі надаватиметься допомога і чи потрібна буде для цього реєстрація у системі «Дія». Заяви про те, що допомогу отримають лише вакциновані, також є безпідставними.
Блогер-конспіролог і противник вакцинації Остап Стахів випустив чергове відео, в якому заявляє, що уряд України готує для тих, хто не хоче вакцинуватися, новий «голодомор». За його словами, будуть запроваджені продуктові картки, які можна буде отримати тільки вакцинованим через додаток «Дія», водночас невакцинованим буде заборонено пересуватися країною.
«Не вистачатиме хліба, продуктів, введуть на це талони, як у 1932-1933 роках. Тоді для того, щоб українці не спілкувалися між селами, ввели війська – стояли дивізії НКВС по селах, і таким чином була зачистка. Ми зараз бачимо, що за законопроєктом №4142 можна ставити блокпости містами, вулицями, селами. Все те саме, що й у 1932-1933 роках – брак хліба, продуктові картки та блокпости на вулицях, – стверджує Остап Стахів. – Без тавра звіра ні купити, ні продати, ні вийти за межі вулиці. Я думаю, це початок 1932-1933 року».
Дійсно, в Україні фіксується значне подорожчання продуктів харчування. За даними Державної служби статистики, ціни в 2021 році зросли на 10 відсотків, що вдвічі вище за показник 2020 року. Кабінет Міністрів України на період дії карантину запровадив державне регулювання цін на соціально значущі продукти харчування. До них уряд відніс житньо-пшеничний хліб, батон, цукор, пшеничне борошно, українські макаронні вироби, олію, курятину, молоко, яйця та гречку. Наразі граничний рівень торгової надбавки на зазначені продукти не повинен перевищувати 10% від оптово-відпускної ціни.
Однак заяви Остапа Стахіва про те, що в Україні, як у 1932-1933 роках, почнеться голодомор, і уряд запровадить продуктові картки для вакцинованих, безпідставні.
В інтерв’ю виданню ВВС радник Президента з економічних питань Олег Устенко заявив, що на тлі подорожчання продуктів харчування обговорюється питання фінансової підтримки найбільш уразливих і незахищених верств населення. Ця допомога може бути у кількох форматах: цільова фінансова підтримка за аналогією з програмою «єПідтримка», щось на кшталт «продуктових карток», які діють у США для малозабезпечених громадян, або підтримка населення через пряме субсидування, як це зараз відбувається з комунальними послугами.
Тобто йдеться про фінансову підтримку малозабезпечених людей, незалежно від їхнього статусу вакцинації. Також поки що невідомо, чи надаватиметься допомога через систему «Дія».
«В офісі Президента позиція більше ніж чітка: насамперед мають отримати підтримку найбільш уразливі та незахищені верстви населення. Як? Варіанти розглядатимуться. Це можуть бути і додаткові виплати для компенсації зростання цін, і запровадження food stamps у системі «Дія» – так званих «продуктових чеків», як це практикується у США», –заявив Устенко виданню ВВС.
У коментарі виданню УНІАН Олег Устенко пояснив, що варіанти підтримки населення, які зараз обговорюються в уряді, не стосуються досвіду, який був у Радянському Союзі, адже тоді головною проблемою був дефіцит товарів, а зараз лише можливе різке зростання цін на них. Також він звернув увагу на неправильне розуміння системи карток food stamps, яка зараз обговорюється в уряді. «Її неправильно трактують просто як картки. Тому що це не картки. Це даються кошти найбільш уразливим верствам населення, які можуть бути витрачені на придбання продуктів харчування. Може відбуватися й іншими каналами, зараз це все є предметом обговорення», – пояснив Устенко виданню УНІАН.
Система «food stamps» або програма додаткового харчування (SNAP) – це федеральна програма харчування в США, що допомагає збільшити бюджет на харчування сім’ям з низьким доходом. Допомога щомісяця переводиться на пластикову картку, подібну до кредитної або дебетової. Ці гроші можна використовувати на придбання різних продуктів харчування, таких як фрукти та овочі, м’ясо, птиця і риба, молочні продукти, хліб і крупи.
Заяви Остапа Стахова про те, що невакцинованим буде заборонено пересуватися країною і що у них відбиратимуть дітей, також безпідставні.
StopFake.org неодноразово спростовував схожу неправдиву інформацію про те, що В Україні нібито вводять обмеження на пересування по країні, що законопроєкт №4142 нібито «змусить всіх робити щеплення», а у невакцинованих почнуть «забирати майно».