Джерело: Юрій Бершидський, для The Insider

Олександр Лукашенко у посланні білоруському народу та Національним зборам заявив, посилаючись на польського солдата-перебіжчика:

«ЦІ МЕРЗОТНИКИ [ПОЛЬСЬКІ СИЛОВИКИ] ОРГАНІЗУВАЛИ ПОЛЮВАННЯ НА ЛЮДЕЙ. У ЛІСАХ БІГАЛИ ТА РОЗСТРІЛЮВАЛИ. СОТНІ, СОТНІ ТИСЯЧ ЛЮДЕЙ, ЯКІ ШУКАЛИ ЩАСТЯ В ЄВРОПІ, КУДИ ЇХ ПОКЛИКАЛИ, БУЛИ РОЗСТРІЛЯНІ В ЛІСАХ І ЗАКОПАНІ В МОГИЛАХ».

Вся інформація про нібито вбитих мігрантів, які нелегально перейшли білорусько-польський кордон, отримана з одного джерела – військовослужбовця польської армії Еміля Чечка, перебіжчика, який потрапив до Білорусі. The Insider у рубриці «Антифейк» вже писав про його вкрай неправдоподібні одкровення, зокрема, про те, що кровожерливі поляки вбили двох місцевих жителів – волонтерів, які допомагали нелегальним мігрантам. Щоправда, ніхто у Польщі про загибель чи зникнення двох громадян країни так і не заявив. Наразі ж у посланні Лукашенка кількість жертв серед біженців обчислюється вже сотнями тисяч.

Давайте спробуємо зрозуміти, звідки взагалі могли взятися ці сотні тисяч. За оцінкою «Белсат», опублікованою 20 грудня, кордон із країнами ЄС (не лише Польщею, а й Латвією та Литвою) за весь час міграційної кризи перейшли  близько 18 000 людей. За інформацією польської прикордонної служби, протягом року було зафіксовано 39 100 спроб нелегального переходу кордону; втім, це мало що говорить про чисельність мігрантів, оскільки після невдалої спроби переходу багато хто з них намагався потрапити до Польщі знову і знову. Певна частина невдатних мігрантів восени повернулася  до Іраку спеціальними вивізними рейсами.

Криза розпочалася влітку 2021 року, після того як ЄС ввів пакет санкцій щодо Білорусі у відповідь на захоплення пасажирського літака компанії Ryanair і викрадення білоруського опозиціонера, який летів на ньому. Наприкінці червня Білорусь оголосила про початок процесу виходу з угоди з ЄС про реадмісію, в рамках якої вона зобов’язувалася приймати затриманих нелегальних мігрантів, які потрапили з її території до країн ЄС. У середині липня різко зросла кількість авіарейсів до Мінська з Іраку та Сирії. Так, прямий рейс компанії Iraqi Airways із Багдада виконувався 5 разів на тиждень; літали лайнери Boeing 747-300, що вміщують 565 пасажирів, і A320 місткістю до 180 пасажирів. До кінця 2021 року цим рейсом могли прилетіти не більше ніж 60 000 осіб. Були й не такі часті рейси з Басри, Ербіля та Сулейманії. Навряд чи загальна кількість перевезених мігрантів могла перевищити 100 000.

Незалежний сайт Scanner Project у липні 2021 року писав, що частина мігрантів потрапляла на кордон Білорусі та ЄС на фурах, які відправляли зі Стамбула (ймовірно, через Болгарію, Румунію та Україну). Але таким шляхом навряд можна вивезти велику кількість мігрантів.

Рейсами «Белавіа» і сирійської Cham Wings із Дамаска могли прилетіти ще кілька десятків тисяч людей. Нарешті, співробітниця однієї з білоруських турфірм розповіла власкору «Нової газети» Ірині Халіп, що з травня білоруське консульство в Анкарі приймало щодня по 800 заяв на видачу віз, причому відмов не було взагалі. Отже, кількість мігрантів, які прибули з Туреччини регулярними та чартерними рейсами, могла становити ще до 120 000 осіб. Насправді, найімовірніше, їх було менше, тому що в середині листопада «Белавіа» оголосила, що на рейси з Туреччини до Мінська більше не допускаються громадяни Афганістану, Іраку, Ємену та Сирії.

Виходить, що всього лише за пів року до Білорусі могло потрапити не більше ніж 300 000 мігрантів із Близького Сходу. Щоб польські «мерзотники» могли розстріляти «сотні тисяч людей», більшість із них мала проникнути в Польщу через охоронюваний кордон із дротяним загородженням, а вже потім потрапити до рук тамтешніх силовиків. Абсурдності такого сценарію не помічає, здається, лише Лукашенко.

Джерело: Юрій Бершидський, для The Insider